تازه های سایت

31. تير 1397 - 17:42
روستای زیبای پرشکفت از توابع شهرستان بویراحمد دارای جاذبه های گردشگری فراوان بوده که تنگه اشترگلی یکی از آنها محسوب می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بویرخبر؛ استان کهگیلویه وبویراحمد دارای آب و هوایی چهارفصل است و به دلیل داشتن جاذبه های گردشگری فراون مقصد مسافران وگردشگرانی از سراسر ایران و حتی خارج از کشور است.

 

در فصل تابستان، چشمه ساران خروشان و نسیم مطبوع باد خنک، هوایی دلپذیر را برای گردشگران به خصوص آنانی که به روستاهای این استان سفر می کنند پدید آورده است.

 

 

روستای زیبای پراشکفت در 55 کیلومتری شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد که دارای آب فراوان است و از به هم پیوستن دو رودخانه دشتروم و بابکان در این روستا رودخانه کبکیان شکل می گیرد، همچنین  با عبور از پراشکفت و سپس چیتاب در منطقه دو روهان با بشار تشکیل یک رود بزرگ را می دهند.

 

 

روستاییان پرشکفت لر بویراحمدی بوده و به گویش لری بویراحمدی صحبت  می کنند، پراشکفت از چندین ده تشکیل شده است که شامل ده بزرگ، چیتاوه، مرادی، چم محمدباقری، دره‎ی خانی، تل بن و چال‎کوب است.

 

 

نام‎گذاری این روستا به دلیل وجود تعدادی اشکفت (غار) است و کشاورزی و دام داری و پرورش ماهی قزل‌آلاعمده فعالیت اهالی پراشکفت محسوب می شود.

 

آب ورودی به پراشکفت از دو تنگه وارد و از یک تنگه خارج می شود که ابتدا آب و تنگه هایی که از سمت بابکان قرار داردمعرفی می کنیم، این تنگه به تنگه کی ضامنی معروف است و آب هایی که از سمت بابکان و نرماب سرازیر می شوند از طریق این تنگه وارد پراشکفت می شوند.

 

 

اما مسیری که از سمت دشتروم به پراشکفت قرار دارد در ابتدا دارای شیب ملایمی است که بیشتر آب آن از چشمه ای واقع در پایین گردنه تیر احمد روبروی روستای تیگاب بنام چشمه آلی وری است.

 

 

آب این چشمه که بسیار زیاد و گواراست با تداخل رودخانه دشتروم که در تابستان به علت پمپاژ در دشتروم تقریبأ فصلی شده است، وارد منطقه ای بنام "گیاربن" شده و بعد از آن که وارد تنگه ای بنام تنگ اشترگلی می شود که دلیل نامگذاری آن شکلهای متنوعی است که بر اثر فرسایش سنگها و صخره ها توسط آب به وجود آمده است که شباهت به گردن شتر دارد و نام دیگر این تنگه بنام جی است.

 

 

 

پلی چوبی برای احشام هم ایجاد شده است که در مقاطع مختلف مرمت گردیده است.عرض این تنگه در برخی مناطق به حدی کم می شود که با غلبه بر ترس می توان از یک سمت به سمت دیگر پرید.در برخی از جاهای این تنگه به علت ارتفاع زیاد فقط می توان صدای آب را شنید و در درون تنگه تاریکی را فقط می توان دید.

 

انتهای پیام/د

نظرات کاربران

نظرخواهی

خواسته شما از نماینده آینده مجلس