تازه های سایت

11. شهريور 1396 - 15:10

به گزارش بویرخبر،عکاسی از آن زمان که نخستین عکس در میانه قرن نوزدهم به ثبت رسید تبدیل به یکی از تفریحات، علاقه مندی ها و ابزارهای خبررسانی مهم بشر شد و به او در به تصویر کشیدن وقایع مهم دنیا و مکان هایی که تاکنون کسی از آنها اطلاع نداشت کمک کرده است. وسیله ای که در آغاز بسیار عجیب و معجزه وار می نمود و امروز هر لحظه به واسطه گوشی های هوشمند بیشتر و راحت تر در اختیار انسان است. از این رو و با گسترش و پیشرفت تکنولوژی های ثبت عکس در دنیا و با ظهور و حضور شبکه های اجتماعیِ عکس محور مانند اینستاگرام، بسیاری از موسسات و انجمن ها در صدد این بر آمدند تا از این فرصت استفاده کرده و برترین عکس ها را در موضوعات مختلف جمع آوری کنند. از جمله راهکارهای گردآوری یک مجموعه فوق العاده از عکاسی، برگزاری مسابقه های عکاسی در رشته های گوناگون است که به وفور برگزار می شود. از مسابقه هایی که موسسات معتبری مانند نشنال جئوگرافیک هرساله برگزار می کند تا مسابقه های محلی که شهرداری ها و مسئولان شهری با هدف شناسایی هر چه بیشتر شهر خود اجرا می کنند. امروز کارناوال قصد دارد سری به تصاویر منتخب یکی از این مسابقه های عکاسی بزند و هنرمندی و خلاقیت عکاسان را برایتان به نمایش بگذارد.

مسابقه سالانه عکاسی آب و هوا که توسط جامعه سلطنتی هواشناسی (The Royal Meteorological Society) و جامعه سلطنتی عکاسی (The Royal Photographic Society) انگلستان برگزار می شود، رقابت انتخابی امروز کارناوال است.
عکس های پیش رو، از میان ۲۰۰۰ عکس و از ۶۰ کشور دنیا برای این رقابت ها فرستاده شده و به دو بخش ۱۶ ساله ها و زیر ۱۶ سال و ۱۷ ساله ها و بالاتر تقسیم شده است. در این مطلب که عکس های مربوط به سال ۲۰۱۷ را در آن مشاهده می کنید تصاویری از ابرها، رعد و برق، مه و برف، در مناظر طبیعی و شهری به قاب تصویر کشیده شده است.

مجری مشهور هواشناسی بی بی سی "مت تایلور" از داوران مسابقه، در مورد عکس های فرستاده شده برای رقابت این گونه صحبت می کند

ما از عکس های با کیفیت و فوق العاده ای که توسط مردم گرفته شده بود بسیار غافلگیر شدیم. انتخاب برنده از میان این همه عکس بی نظیر ماموریتی سخت تر از آنچه که انتظار داشتیم پیش روی ما گذاشت.

لازم به ذکر است که هنوز برنده های این مسابقات اعلام نشده است و نتیجه نهایی در ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) به اطلاع برندگان می رسد. با کارناوال در مرور و لذت بردن از منتخب این تصاویر زیبا و دیدنی، که در دو سری در معرض نمایش شما قرار می گیرد، همراه باشید.

 

 
صخره ی سنگی میزبان مه غلیظ عصرگاهی
photo by Roberts Lee

۱- هلالی از مه و ابر

عکاس این عکس، این تصویر را این گونه تعریف می کند:

 روز قبل از ثبت این عکس، تصویری از همین درخت در حین بارش برف گرفته بودم. روز بعد هنگامی که می خواستم از آنجا برگردم، هنوز مردد به رفتن بودم. درخت همچنان در میان برف دیده می شد. مه بسیار غلیظ بود اما همان هنگام که قصد داشتم به سمت درخت بروم کم کم هوا باز شد. قبلا مه زیاد دیده بودم اما می دانستم که تحت شرایط خاص و نادری به این شکل کنار هم جمع می شوند. بعد از اینکه چندین عکس از این صحنه ثبت کردم هلال کم کم برای همیشه محو شد.

هلال  مه
photo by Melvin Nicholson

۲- ابری تنها در طلوع

در این تصویر ابر کولومبوس جدا افتاده ای را در حین طلوع آفتاب می بینید که در پیثاگوریو (Pythagorio) یونان در ۲۷ می ۲۰۱۷، در قاب تصویر عکاس ثبت شده است.

ابر تنها
photo by Manolis Thravalos

۳- برف و یخ و بیشتر از آن

عکاس در این شات تصویری از طوفان عظیم برف و یخ که شهر نووسیبیرسک (Novosibirska) روسیه را در برگرفته را به نمایش می گذارد.

گرفتار در برف
photo by Alexey Anyushin

۴- برقی که شب را به روز بدل می کند

عکاس این تصویر می گوید:

این نخستین عکس من در بخش عکاسی طوفان بود. خیلی سخت اما در عین حال بسیار هیجان انگیز بود.

برقی که شب را به روز بدل می کند
photo by Akimova Olga

۵- کهکشان راه شیری برفراز دره مه گرفته

مه دره ی کوه های سانتا مونیکا (Santa Monica Mountains) را پوشانده اما در عین حال آسمان آنقدر شفاف و صاف هست که بتوان کهکشان راه شیری را در قاب عکس اسیر کرد.

کهکشان راه شیری برفراز دره مه گرفته
photo by Yoshizawa Brandon

۶- کم ارتفاع ترین نقطه زمین

 در پایین ترین و کم ارتفاع ترین نقطه زمین، قطره های باران بر تن خشکیده دریای مرده (Dead sea) می نشیند.

کم ارتفاع ترین نقطه زمین
photo by Daniel Winter

۷- ابرهای کمانی

 یک ابر کمانی نادر در حال پوشاندن ساحل روستای اقیانوس (Ocien Village) است. این ابرها در حین یک طوفان در تمام مراکش پخش شد. 

ابرهای کمانی
photo by Steve Ball

۸- رنگین کمان شناور

 رنگین کمانی بر بالای ناحیه وارف کاناری لندن (London's Canary Wharf) شناور است و برج شیشه ای و رفیع شارد (Shard) در منظره ی جلوی تصویر دیده می شود.

رنگین کمان شناور
photo by Chaykina Elena

۹- خلاقیت و هنر در یک قاب 

منظره ای چشمگیر از یک ابر سیروس بر بالای اسکار اورتن کامبریای انگلستان (Orton Scar, Cumbria) در تصویر دیده می شود. این تصویر به صورت تگ رنگ به نمایش گذاشته شده است تا بر کنتراست بین ابرهای سفید و آبی تیره آسمان تاکید داشته باشد.

خلاقیت و هنر در یک قاب
photo by Stephan Brzozowski

۱۰- غرق در مه و نور

 مدرسه دِپت فورد پارک که در میان مه غلیط و امواج نور احاطه شده و منظره ای دراماتیک را در غرب لندن ایجاد کرده است.

غرق در مه و نور
photo by Guy Corbishley

۱۱- جدا افتاده

 عکاس این عکس اینگونه نوشته است :

یک کلیسای کوچک سنگی، تنها در دشتی که طوفان هر لحظه در حال نزدیک شدن به آن است

جدا افتاده
photo by Boehm Craig

۱۲- منظره ای فوق العاده از همنشینی ابر و آسمان پرستاره

 عکاس این عکس در مورد این تصویر اینگونه نوشته است که :

ابرها معمولا مانع از دیده شدن ستاره ها می شوند اما در مورد این عکس من از مزیتی که داشتم بهره بردم. این ابرهای رنگی که در پایین ایجاد شده، کوه همیلتون (Mt.Hamilton) در کالیفرنیا را در لفافه ای از ابر پوشانده و چشم اندازی زیبا به مانند داستان های پریان ایجاد کرده است.

منظره ای فوق العاده از همنشینی ابر و آسمان پرستاره
photo by Chung Grace

۱۳- در تعقیب ابرها

 بعد از دو روز رانندگی بی وقفه از دشت های تگزاس، اوکلاهما، کانزاس، نبراسکا، آیوا و نهایتا مینسوتا در آمریکا این عکاس آب و هوا توانست این تصویر دیدنی از این ابر کمانی قبل از آغاز طوفان به ثبت برساند.

در تعقیب ابرها
photo by John Finney

۱۴- باران سیل آسا

 تصویری از یک شب بارانی سیل آسا که زیر نور این چراغ خیابانی در قاب تصویر برای همیشه ثبت شده است.

 

باران سیل آسا
photo by Roy Curtis

۱۵- رولی از مه و غبار 

یک لایه مه بسیار غلیظ که خرابه های قلعه کورفه در دورست انگلستان (Corfe Catle in Dorest) را در بر گرفته است.

رولی از مه و غبار
photo by Mik Dogherty

۱۶- آسمان شعله ور

آسمانی که به نظر می رسد از انتها در حال شعله ور شدن است. تصویری که عکاس هنرمند آن در کوه های خیبینی (Khibiny) در روسیه گرفته است.

آسمان شعله ور
photo by Lashkov Fedor

۱۷- مبارزه با باران 

عکاس این عکس در مورد آن اینگونه توضیح داده است:  

در این تصویر باران به زمین کوبیده می شود و همچنین عکاس بدشانس که تلاش می کند تا وظیفه خود را به بهترین نحو انجام دهد. در این مبارزه برابر باران من را به شدت خیس کرد و تنها یک چتر برای محافظت از دوربینم داشتم. آب و هوا و پدیده های آن می تواند خیره کننده و خنده دار باشند.

 
مبارزه با باران
photo by Imazio Luisa

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم