تازه های سایت

5. مرداد 1396 - 9:01
سفرهای جاده ای همیشه یکی از انواع پرطرفدار سفرها بوده اند و حتی با وجود پیشرفت خطوط هوایی و راحتی و سرعت آنها، باز هم جاده ها حرف اول را در مسیرهای رسیدن به مقاصد مختلف می زنند. در این میان برخی جاده ها با جلوه هایی بی بدیل از رهگذران خود پذیرایی می کنند و باعث می شوند تا گردشگران، بارها و بارها در آنها توقف کنند و مبهوت زیبایی های آنها شوند.

به گزارش بویرخبر،می خواهیم شما را به دیدن یکی از زیباترین شاهکارها در میان جاده های ایران دعوت کنیم و با هم دست به سفری متفاوت بزنیم. به شمال غربی کشور عزیزمان می رویم تا رهسپار جاده ی آستارا - اردبیل شویم. این جاده زیبایی های زیادی را در خود جای داده است که هر کدامشان دنیایی متفاوت را پیش روی شما قرار می دهند و لحظاتی خوش را برایتان به ارمغان می آورند.

صحبت از این جاده بسیار است اما این بار نوبت یکی از تماشایی ترین جلوه های آن است که با زیبایی هایش جادویمان کند و تصاویری حیرت انگیز را پیش رویمان قرار دهد. 

کوله بارتان را بردارید تا در کنار هم غرق در فضای خیال انگیز گردنه حیران شویم...

با کارناوال همراه باشید...

گردنه حیران
گردنه حیران
photo by Amir Ghaffarzadeh

چرا سفر به گردنه حیران؟


- گردنه حیران یکی از زیباترین مسیرهای جاده ای ایران است که گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند.

- این گردنه در منطقه ای مرزی قرار دارد و با قرار گرفتن در آن در یک سو زیبایی های ایران و در سوی دیگر جنگل های کشور آذربایجان را می بینید.

گردنه حیران
photo by Peyman Azimi
گردنه حیران
photo by Ebrahim Jahandar

گردنه حیران | حیران کننده ای در ایران

گردنه حیران منطقه ای حیرت انگیز و تماشایی است که با طول ۳۵ کیلومتر در میانه های جاده آستارا به اردبیل قرار دارد و به عنوان یکی از زیباترین مسیرهای جاده ای ایران شناخته می شود. این گردنه در منطقه ای ییلاقی قرار گرفته و به عنوان آخرین منطقه حفاظتی استان گیلان به شمار می رود.

نامش را از این جهت حیران گذاشته اند که هرکسی با قرار گرفتن در آن مبهوت شگفتی خلقت می شود و حیرت زده به طبیعتی می نگرد که در هر ساعت با جلوه ای تازه غافلگیرش می کند.

این گردنه ی رویایی، از یک طرف مشرف به کوه ‌های پوشیده از جنگل ‌های انبوه است و در سوی دیگر آن دره ‌ای نه چندان عمیق قرار دارد. از میان دره، رود ارس عبور می ‌کند که تعیین کننده مرز ایران و کشور آذربایجان است و یکی از زیبایی های منطقه به شمار می رود.

گردنه حیران
photo by Farhad Kholghi
گردنه حیران

دیدنی های گردنه حیران

در هر نقطه از گردنه حیران، جاذبه ای وجود دارد که می تواند لحظاتی فراموش نشدنی را برایتان به ارمغان بیاورد. در اینجا نگاه کوتاهی به دیدنی های این جاده خواهیم داشت و در صورت نیاز به توضیحات مفصل تر، در مطلبی جداگانه تمامی جوانب آنها را بررسی خواهیم کرد.

۱- طبیعتی غرق در مه

اولین چیزی که به هنگام عبور از گردنه حیران چشمتان را نوازش می دهد، پوشش جنگلی است که از دوسو احاطه تان می کند. کم کم سر و کله ی مراتع نیز پیدا می شود و در میان آنها کلبه هایی نیز به چشم می خورند. در این میان دام های در حال چرا یا اسب هایی که به این سو و آن سو می روند، به مناظر اضافه می شوند تا تصویری ماندگار را در ذهنتان حک کنند.

البته همه چیز به اینجا ختم نمی شود؛ همه ی این زیبایی ها در گردنه حیران، غرق در فضای مه آلود جاده می شوند و بهشتی رویایی را برایتان خلق کنند و هر لحظه بر لذت سفرتان بیفزاید. ارتفاع بلندترین نقطه ی این گردنه از سطح آبهای آزاد تنها حدود ۱۵۰۰ متر است و ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که در این ارتفاع، مه از کجا آمده است؟ در واقع علت اصلی مه در گردنه حیران، رطوبت دریای خزر است و این امر ارتباط خاصی با ارتفاع این گردنه ندارد.

گردنه حیران
گردنه حیران

۲- پارک ملی هیرکان | مرز ایران و آذربایجان

یکی از ویژگی های این گردنه این است که در یک نقطه ی مرزی قرار دارد و با قرار گرفتن در آن در یک سوی جاده، جنگلی انبوه و متعلق به پارک ملی هیرکان را خواهید دید که در کشور آذربایجان قرار دارد. پارک ملی هیرکان با وسعتی برابر ۴۰٬۳۵۸ هکتار در نهم فوریه سال ۲۰۰۴ میلادی توسط ریاست جمهوری آذربایجان گشایش یافت تا به عنوان یک منبع غنی از گیاهان و جانوران مورد توجه قرار گیرد. به سبب داشتن ویژگی هایی خاص، پیشنهاد ثبت جهانی این پارک ملی نیز مطرح شده است و شاید در آینده شاهد قرار گیری آن در فهرست میراث جهانی یونسکو باشیم.

گردنه حیران

۳- روستاهایی تماشایی

در مسیر گردنه حیران چندین روستا وجود دارند که عبارتند از:

۱- روستای حیران

حیران یکی از روستاهای نمونه گردشگری است که با آب و هوای ییلاقی در میان طبیعتی سحر انگیز قرار گرفته و از سه روستای حیران سفلی، حیران وسطی و حیران علیا تشکیل شده است. این روستا در ۳۰ کیلومتری آستارا قرار دارد و از جاذبه های شاخص منطقه به شمار می رود. مردم در این روستا به کشاورزی اشتغال دارند و در سال های اخیر با رونق گردشگری به ارائه سوغات، غذاهای محلی و ... نیز روی آورده اند. 

گردنه حیران
photo by Peyman Azimi

۲- روستای مِشِند

روستای مشند، در استان گیلان و در کیلومتر ۱۸ جاده آستارا - اردبیل قرار دارد و با مناظر زیبا و ییلاقی می تواند پذیرای شما باشد. واژه ی مش در زبان تالشی به معنای زنبور به کار می رود و نام این روستا به معنای جایگاه زنبور است. حدود ۱۱۷ خانوار در این روستا زندگی می کنند که به کشاورزی و دامداری مشغولند و از طریق اشتغال به کارهای خدماتی در بخش گردشگری نیز امرار معاش می کنند.

گردنه حیران

۳- روستای کشفی

یکی دیگر از روستاهای زیبای این منطقه، روستای کشفی است که از زیبایی های طبیعی بهره برده و با داشتن مناظری بهشت گونه به یکی از جاذبه های دیدنی منطقه تبدیل شده است.روستای کشفی در مسیر کوهپیمایی نیز قرار دارد و بسیاری از علاقه مندان این رشته ورزشی در ایام مختلفی از سال مهمان این روستا می شوند.

متاسفانه تصویری از این روستا در دست نیست

گردنه حیران

۴- جنگل فندقلو و دیگر جاذبه های شهرستان نمین

فندقلو نام یکی از جنگل های بسیار زیبای ایران است که در فاصله ۱۰ کیلومتری از شهر نمین و ۳۰ کیلومتری از شهر اردبیل قرار گرفته و به سبب برخورداری از جاذبه‌های منحصر به فرد جنگلی – مرتعی به یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری تبدیل شده است. این جنگل در کنار درختان سر به فلک کشیده، مملوء از انواع درختان میوه همچون فندق، سیب وحشی، گوجه سبز، ازگیل، به، تمشک و توت فرنگی می باشد و وجود یک استخر آب‌گرم به نام مشه سویی با خاصیت درمانی، بر جاذبه ی این مقصد می افزاید. این جنگل حدود ۲۵ کیلومترمربع وسعت دارد که از شرق خانقاه علیا واقع در مسیر جاده بین شهری نمین - آستارا آغاز می شود و با جهت شمال غربی - جنوب شرقی در شرق روستای حور خاتمه می‌یابد. اگر در اواسط فصل بهار به این جنگل سفر کنید با دشت هایی پر از گل های بابونه مواجه خواهید شد که همچون بهشتی رویایی به نظر می رسند.

در کنار جنگل فندقلو، شهرستان نمین از جاذبه های دیگری نیز برخوردار است که از میان آنها می توان به آرامگاه باباروشن در ۶ کیلومتری شرق نمین، مقبره شیخ بدرالدین در شهر نمین، مقبره پیرلنگ در ننه کران و ... اشاره نمود.

گردنه حیران
گردنه حیران
photo by Seyyed Sakhavat Mirzapoor

خوشگذرانی در گردنه حیران

گردنه حیران جاده ای است که فرصت های خوبی را برای لذت بردن و خوشگذرانی در اختیار شما قرار می دهد:

۱- رانندگی در جاده ای رویایی

امروزه رانندگی صرفا یک فعالیت روزمره برای رسیدن به مقصد نیست. افراد بسیاری هستند که به دنبال تجربه های لذت بخش در این زمینه می گردند و رانندگی در جاده های تماشایی را به هر چیز دیگری در سفر ترجیح می دهند. اگر جزء این افراد هستید، بی درنگ گردنه حیران را به عنوان مقصد سفر بعدیتان انتخاب نمایید.

جاده در این گردنه، همچون یک مار تنومند به نظر می رسد که به دور یک کوه بزرگ پیچیده شده و تا ارتفاع زیادی بالا رفته است. وقتی هنوز به بالای جاده نرسیده اید، ماشین هایی را می بینید که در ارتفاعات در حال حرکت هستند و بر تن این مار تنومند پیش می روند. هر چند دقیقه با پیچ تندی غافلگیر می شوید که باید آن را دور بزنید و در پس آن منظره ای تازه را ببینید. 

گردنه حیران
photo by Mehdi Mohammadian

۲- دهکده گردشگری حیران

به منظور بهره بردن از زیبایی های این منطقه و تماشای آنها از ارتفاع، به سراغ تله کابین حیران بروید که از سال ۱۳۹۰ خدمت رسانی می کند. این تله کابین دارای مسیری به طول ۱۷۵۲ متر است که ایستگاه آغازین آن در منطقه حیران قرار دارد و در مسیر خود وارد جنگل فندقلو اردبیل می‌شود. ارتفاع ایستگاه بالا از سطح دریا ۱۷۲۰ متر و اختلاف ارتفاع بین دو ایستگاه در حدود ۵۰۰ متر است و حداکثر سرعت کابین ها ۶ متر بر ثانیه می باشد. 

ظرفیت جابجایی این تله کابین ۱۳۵۰ نفر در یک ساعت می باشد و ایستگاه های آن از استانداردترین ایستگاه های موجود در تله کابین های کشور به شمار می روند.

 تله کابین حیران ۳۰ کابین شش نفره معمولی دارد و سه کابین ویژه VIP نیز با امکاناتی از قبیل صندلی های مبله چرمی، سیستم پخش موسیقی، یخچال با وسایل پذیرایی و شیشه های دودی، تعبیه شده است.

این تله کابین از شرق به دریای خزر و مناظر حیرت انگیز گردنه حیران، از غرب و جنوب به جنگل های زیبای فندقلو اردبیل و از شمال به مرز ایران با جمهوری آذربایجان مشرف است و امکان تماشای همه ی زیبایی های این منطقه را برایتان فراهم می کند. 

در ادامه با امکانات و تفریحات این مجموعه تفریحی آشنا خواهیم شد

تله کابین گردنه حیران
تله کابین گردنه حیران
photo by Anvar Mahmelzadeh

پیست کارتینگ

اگر به دنبال یک تفریح هیجان انگیز در گردنه حیران هستید به سراغ پیست کارتینگ حیران بروید که حدود ۵۰ کارت (ماشین کارتینگ) و مسیری به طول هزار متر می تواند لحظاتی متفاوت را به شما هدیه دهد. سوار شدن بر این ماشین های کوچک و تجربه ی سرعت بدون محدودیت در فضای مه آلود حیران و فضای دل انگیز آن خاطره ای خوش را برایتان رقم خواهد زد و تجربه ای هیجانی و به یادماندنی را در ذهنتان حک خواهد کرد.

کارتینگ گردنه حیران
کارتینگ گردنه حیران

* سورتمه ریلی حیران

در گردنه حیران می توانید به سراغ سورتمه ریلی حیران بروید که با طول ۱۵۰۰ متر، ليفت ۳۰۰ متر، اختلاف ارتفاع ۱۲۰ و با برگشت ۱۲۰۰ متر، عنوان مرتفع‌ترين و طولاني‌ترين سورتمه ريلي شمال كشور را به خود اختصاص داده است.

سوار بر این کابین های کوچک شوید و در میان این طبیعت حیرت انگیز، هیجان را به اوج برسانید. 

سورتمه گردنه حیران

ترامبولین

ترامبولین که در میان مردم به تشک پرش در جا و بپر بپر شناخته می شود، یکی دیگر از امکانات تفریحی گردنه حیران است که طرفداران خاص خود را دارد. کودکان و نوجوانان می توانند با استفاده از این وسیله لحظات شادی را در کنار دوستان و خانواده شان رقم بزنند و از بودن در این فضای تماشایی، لذت بیشتری ببرند.

گردنه حیران

۳- تجربیات خوشمزه

وجود امکاناتی همچون رستوران، چایخانه و کافی شاپ باعث شده است تا تجربیاتی خوشمزه نیز در این گردنه انتظار شما را بکشند. همچنین می توانید از آش ها و غذاهای محلی و همچنین بلال که توسط ساکنان این منطقه تهیه شده و به فروش می رسد بچشید و از طعم آنها لذت ببرید.

۴- پیک نیک و عکاسی

طبیعت اطراف گردنه حیران و روستاهای آن، مکان های خوبی را برای برپایی پیک نیک در اختیار شما قرار می دهند. پس اگر اهل گذراندن وقت در طبیعت هستید و می خواهید لحظاتی را در آن سپری کنید، حتما در سفر به گردنه حیران وسایل و خوراکی های مورد نیاز خود را به همراه ببرید.

در طول مدت زمانی که در طبیعت هستید به کشف زیبایی های آن بپردازید و سوژه هایی را که در گوشه و کنار آن وجود دارند را در قاب دوربینتان ثبت نمایید. این تصاویر بهترین یادگاری شما از این سفر خواهند بود.

گردنه حیران
photo by Ali Shokri
گردنه حیران
photo by Naser Barzegar

۵- کوهنوردی

منطقه ی گردنه حیران و روستاهای موجود در آن در روزهایی از سال میزبان کوهنوردانی هستند که برای رسیدن به قله، دمی را در این طبیعت می آسایند. این کوهنوردان کوه های این منطقه را انتخاب می کنند تا با فتح آنها به تماشای زیبایی های مسحورکننده ی حیران از ارتفاعات بنشینند و از جلوه های تماشایی آن بهره ببرند.

گردنه حیران

امکانات رفاهی و گردشگری

به دلیل احداث دهکده توریستی حیران در این منطقه، امکانات مناسبی در آن برای گردشگران وجود دارد که از جمله ی آنها می توان به سرویس بهداشتی، رستوران، کافی شاپ، چایخانه، وسایل بازی، مرکز خرید، آلاچیق و ... اشاره کرد.

گردنه حیران

سوغات سفر به گردنه حیران

در این منطقه می توانید محصولات محلی از قبیل عسل، لبنیات، محصولات کشاورزی و ... را از تولیدکنندگان آنها تهیه نمایید و در کنار تهیه ی یک سوغات، به اقتصاد محلی نیز کمک کنید.

گردنه حیران
photo by Yousef Hedayati
گردنه حیران

بهترین فصل سفر

به دلیل کوهستانی بودن جاده و منطقه، برای دیدن جلوه های زیبای حیران در بهار و تابستان راهی این منطقه شوید.

بهار و تابستان : آب و هوای خنک و مطبوعی در این دو فصل انتظار شما را می کشد.

پاییز: رنگارنگ شدن برگ درختان باعث می شود تا پوشش جنگلی این منطقه به هزار رنگ درآید و چهره ی متفاوتی به خود بگیرد.

زمستان: سپیدی برف زمستان هم دیدنی است اما به دلیل سرما و یخبندان احتمالی باید با تجهیزات زمستانی به این سفر بروید.

گردنه حیران
گردنه حیران

کجا بمونیم؟

اگر قصد اقامت در این منطقه را دارید، نگران نباشید. شما می توانید از هتل، مهمانسرا و خانه های محلی استفاده نمایید و یا با برپا کردن کمپی در طبیعت اقامتی متفاوت را تجربه کنید. برای این کار بهتر است مطالب زیر را مطالعه نمایید:

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی

انواع کمپینگ در طبیعت

کمپینگ | وحشت یا تفریح ؟

راهکارهایی برای خواب بهتر در طبیعت

گردنه حیران

راه دسترسی

آدرس

 جاده آستارا - اردبیل، ۵ کیلومتری آستارا

موقعیت گردنه حیران بر روی نقشه

 

گردنه حیران

توصیه های کارناوالی

جاده گردنه حیران، جاده ای کوهستانی است و رانندگی در آن تجربه و دقت کافی می خواهد پس نکات ایمنی را رعایت نمایید.

به طبیعت احترام بگذارید و با زباله هایتان چهره ی زیبای آن را مخدوش ننمایید. به یاد داشته باشید آیندگان نیز حق استفاده از این موهبت را دارند.

گردنه حیران

سخن آخر

از سفر به گردنه حیران لذت بردید؟

تا به حال از این گردنه ی رویایی گذر کرده اید؟

تجربه ی عبور از کدام جاده ی رویایی کشورمان را دارید؟

از تجربیات سفر خود برایمان بگویید و نظراتتان را با دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

نظرخواهی

خواسته شما از نماینده آینده مجلس