تازه های سایت

10. بهمن 1395 - 14:24
تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش در پنج کیلومتری شهر یاسوج معروف به پایتخت طبیعت بوده که در همه فصول سال پذیرای دوست داران طبیعت است.

به گزارش بویرخبر، روستای مهریان از توابع شهرستان بویراحمد درپنج کیلومتری شهر یاسوج مرکز کهگیلویه وبویراحمد قرار دارد.

این روستا که از شمال به دهستان سرودشمالی از قدیم الایام معروف بوده دارای جاذبه های منحصر به فردی در طبیعت چهارفصل سال استان کهگیلویه وبویراحمد است.

قرار گرفتن این روستا در تپه های مشرف به رشته کوههای زاگرس جنوبی و اتصال آن به کوههای حجاز و بونگاه این روستا را به مکانی دلنشین و رویایی برای تفریح و گذر طبیعت دوستان بدل کرده است.

از جمله طبیعت های زیبای این روستا را می توان  تنگه زیبای مهریان با دست آویز درختان چنار،گردو،بنه، بادام و وحشی و زلالی آب روان در این منطقه دانست.

تنگه دو آب مهریان امروز به مکانی توریستی برای گردشگران تبدیل شده و دارای طبیعی بکر بوده که در تمام فصول پذیرای گردشگران است.

این تنگه در محور مواصلاتی یاسوج به اقلید و در 15کیلومتری پیست اسکی کاکان قرار داشته و روان شدن آب بسیار سرد در این تنگه بر جاذبه های ان افزوده است.

در واقع روستای مهریان یک دشت پای کوهی است که سه عنصر اصلی طبیعی یعنی کوه،دشت ورودخانه اقلیم آن را کنترل کرده بگونه ای که با داشتن اقلیم سرد ومرطوب کوهستانی یکی از مناسب ترین اقلیم های قابل زیست کشور را بوجود آورده است.

اما با همه این همه اوصاف طبیعت بکر و کنار جاده و حاشیه این رودخانه از دست زمین خواران و نابود کنندگان در امان نمانده و دست آویز خانه سازی و ویلاهای شخصی در این تفرجگاه شده است.

 تنگه دوآب مهریان در پنج کیلومتر ورودی این مکان تفریحی بوده که آب سرد و زلال چشمه های رشته کوه دنا و چشمه های کاکان در سی کیلومتری شهر یاسوج را به هم متصل می کند.

 این تنگه در 7کیلومتری شهر یاسوج در دره ای با درختان چنار و پوشش گیاهی جنگلی درختانی همچون بلوط ، بنه ، گردو و زالزالک با طبیعتی دل انگیز و بسیار زیبا در مسیر عبور رودخانه که در تمامی ماههای سال دارای آب فراوان بوده واقع شده است که احداث چند کمینگ اقامتی، چراغ آنی و ایجاد یک باغ تفریحی در این منطقه بر طبیعت آن جلاء بخشیده است.

 

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم