تازه های سایت

پربازدیدها

27. فروردين 1397 - 12:38
در زمینه توسعه استان با سرمایه گذاری های عظیم سه طرح پتروشیمی های گچساران، دهدشت و بویراحمد استارت خورده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بویرخبر، پیمان فرامرزی-  در یادداشتی نوشت: استان کهگیلویه و بویراحمد طبق اعلام مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بین 7 استان برتر کشور در زمینه پرداخت تسهیلات اشتغال فراگیر قرار گرفته است اما وقتی در متن جامعه به دنبال نتایج ملموس این رتبه برتری بگردیم اثری نمی یابیم چرا که اشتغال در کهگیلویه و بویراحمد آنقدر زیر خط قرمز است که طرح های دوقلوی دولت در زمینه اشتغال فراگیر و روستایی تنها بخش اندکی از بار اندوه بیکاری می کاهد و همچنان غول بیکاری در این استان کوچک و پر منابع عرض اندام می کند. حال راه چاره مقابله با این غول عظیم چیست؟
علی محمد احمدی، استاندار کهگیلویه و بویراحمد و تئورسین اقتصادی دانشگاه تربیت مدرس در همان اوایل آغاز به کارش اعلام کرد که برای توسعه کهگیلویه و بویراحمد باید کارهای بزرگ کرد و البته این کارهای بزرگ در کنار کارهای کوچکتری مانند همین طرح های اشتغالی دوقلوی دولت است که می تواند استان را متحول کند. بخش دوم کار یعنی تکیه بر طرح های خرد اقتصادی انجام شده است و اتفاقا رتبه برتر کشوری هم کسب کرده ایم اما همچنان جابجا کردن سنگ اصلی توسعه استان یعنی سرمایه گذاری های بزرگ مانده است.
در زمینه توسعه استان با سرمایه گذاری های عظیم سه طرح پتروشیمی های گچساران، دهدشت و بویراحمد استارت خورده است. پتروشیمی گچساران با همه حواشی در مورد بکارگیری حتی نیروهای روزمزد بازهم روزانه چند هزار نیروی کار دارد. پتروشیمی دهدشت هم که اتفاقا در برنامه «کارهای بزرگ» احمدی است به زودی استارت خواهد خورد و از قبل آن هم در همین مرحله اجرا چندین هزار نفر مشغول به کار خواهند شد.
عظیم ترین طرح سرمایه گذاری استان یعنی همان پتروشیمی دنابویراحمد هم که به لحاظ حجم سرمایه گذاری بزرگترین پتروشیمی کشور نیز لقب گرفته به زودی و براساس وعده استاندار با حضور  معاون اول رئیس جمهور و وزرای اقتصادی و صنعتی کلنگ زنی خواهد شد تا مثلث «کارهای بزرگ» مد نظر استاندار تکمیل گردد.
هر اقتصاد دانی به خوبی می داند که اجرای همزمان دو پتروشیمی دولتی و یک پتروشیمی با سرمایه گذاری خارجی چه تحول عظیمی را ایجاد خواهد کرد. با فعال شدن پتروشیمی های دهدشت و بویراحمد، زنجیره های علمی مرتبط با فعالیت پتروشیمی ها، اصناف مرتبط با خدمات عمرانی و ساخت و ساز، بخش های خدماتی، حمل و نقل و کاریابی ها در استان به شدت فعال می شوند و می توان به توسعه در آینده ای نزدیک امید داشت.
اتفاقا احمدی نیز به توسعه یکجا و فوری برای نجات استان معتقد است که اینگونه پتروشیمی بویراحمد را یاری می کند تا به سرعت به مرحله اجرا برسد، بر پتروشیمی دهدشت متمرکز می شود و از جانب پتروشیمی گچساران وعده می دهد اما باید بدانیم که «مثلث پتروشیمی ها» هرچند تحول آفرین هستند اما به تنهایی کافی نیستند.
حال که مدیر ارشد استان با رویکرد «تحول عظیم» و «توسعه سرمایه گذاری» وارد گود شده است باید مثلث های بیشتری نظیر پتروشیمی ها را در استان تعریف کنیم و با فرصت هایی نظیر حضور معاون اول رئیس جمهور و وزرا این «کارهای بزرگ» را عملیاتی نماییم تا در افقی کوتاه مدت به توسعه استان امیدوار باشیم.

*سردبیر روزنامه امید مردم

انتهای پیام/

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم