تازه های سایت

16. فروردين 1397 - 13:52
رفاه اجتماعی فراگیر و توجه به تعاونی ها و عدالت اموزشی و استخدامی و عدالت قضایی و قانونی و شایسته سالاری و فقر زدایی در کنار فضای باز سیاسی و تقویت همبستگی اجتماعی و ملی زمینه ساز عدالت اجتماعی است .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بویرخبر، علی اکبر رحیم فر در یادداشتی نوشت:عدالت اجتماعی هم در برنامه ها و سیاست های اجرایی دولت کم رنگ است و هم در مواضع و برنامه های جناح های سیاسی و احزاب نقش چندانی ندارد  بهره برداری منصفانه ای از منابع  و برابری منصفانه و قانونی از فرصت ها و امکانات و توزیع عادلانه و قانونی برای فرصتها , منابع , ثروت , قدرت و امکانات برای همه اقشار جامعه در تحقق عدالت اجتماعی موثر است .

رفاه اجتماعی فراگیر و توجه به تعاونی ها و عدالت اموزشی و استخدامی و عدالت قضایی و قانونی و شایسته سالاری و فقر زدایی در کنار فضای باز سیاسی و تقویت همبستگی اجتماعی و ملی زمینه ساز عدالت اجتماعی است .

حمایت دولت از قشر مستضعف بصورت اصولی و کارساز که منجر به رفاه نسبی جامعه شود و پرداخت به موقع مالیات از سوی مردم و توجه وبیشتر دولت به تولید کنندگان بجای حمایت بیش از حد به سرمایه داران و رانت خواران منجر به کاهش شکاف طبقاتی خواهد شد , فراهم کردن شرایط اشتغال و بهره مندی اقشار ضعیف جامعه از منابع بانکی و خدمات قضایی , اداری , اموزشی و بهداشتی می تواند عدالت اجتماعی را پررنگ کند و شایسته سالاری جای رانت خواری را بگیرد .

اگر به عدالت اجتماعی  توجهی نشود باعث ایجاد فاصله بین مردم و مسولان خواهد شد و از سویی دیگر طبقات محروم جامعه توان و انگیزه ای برای خرید و یا حمایت از کالای داخلی را نخواهند داشت و بی اعتمادی و فقر گسترش خواهد یافت . دولت با نظارت بیشتر بر کارفرماها و پیمانکاران می تواند از حق و حقوق کارگران حمایت بیشتری بکند و جلوی خیلی از فسادها , ظلم ها و بی عدالتی ها را بگیرد و حتی در جاهایی می تواند مستقیم با کارگران قرارداد ببندد و دست دلالان و پیمانکارانی را که وجودشان غیر ضروری است را کوتاه کند زیرا در کاهش هزینه ها هم موثر است .

احزاب نیز می توانند در تحقق عدالت اجتماعی موثر باشند و زمینه ساز طرح ها و لوایحی باشند که در حمایت از اقشار محروم و مستضعف جامعه باشد , متاسفانه بعضی احزاب برخلاف مرامنامه خویش دست به ایتلاف های و حمایت های سیاسی میزنند که فقط تامین کننده منافع رانت خوار و سرمایه دار است البته برخی احزاب مرامنامه و مواضع لیبرالی و سرمایه داری دارند و جای تعجبی ندارد اما تعجب اینجاست که برخی احزاب که مواضعی نزدیک به سوسیال دموکراسی دارند چرا همسو و همگام با این احزاب سرمایه دارا و رانت خور می شوند . 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

نظرخواهی

خواسته شما از نماینده آینده مجلس