تازه های سایت

پربازدیدها

17. بهمن 1394 - 16:08
هر روز پیامهایی از نشست این کاندیدها در این سه حوزه با معتدمین ، دانشجویان، جوانان، اهالی روستاها و دیگر مناطق به گوش می رسد و هر چه به انتخابات نزدیک تر می شویم، تلاش های آنها برای اجماع و تعیین چند کاندیدای محدود و البته مناسب بیشتر به چشم می آید.
به گزارش بویرخبر،بعد از ثبت نام کاندیداها در سه حوزه انتخابیه کهگیلویه وبویراحمد، واعلام اسامی و حوزه های فعالیت کاندیداها می توان این تعداد را به گونه ای از انواع تفکرها ،جناح و جهت گیری ها که در میدان انتخابات به رقابت می پردازند شناخت.

 

با تایید صلاحیت کاندیداهای ثبت نام کرده در این سه حوزه انتخابیه می توان رقابت 32 نفر بر سر یک کرسی مجلس در سه نقطه مهم حوزه انتخابیه را از مهمترن دستاوردهای آن دانست.

 

این روزها هر کاندیدی با نگرش مورد نظر خود  با راه اندازی کارناوالها و جلسات تبلیغاتی و سخنرانی که ببشتر از گذشته شدت گرفته به دنبال افزودن رأی به سبد خود و یکه تازی در این صحنه بزرگ هستند.

 

هر روز پیامهایی از نشست این کاندیدها در این سه حوزه با معتدمین ، دانشجویان، جوانان، اهالی روستاها و دیگر مناطق به گوش می رسد و  هر چه به انتخابات نزدیک تر می شویم، تلاش های آنها برای اجماع و تعیین چند کاندیدای محدود و البته مناسب بیشتر به چشم می آید.

 

با جمع بندی حول محور سه اقلیت سیاسی اعم از اصوالگرایی، اصلاح طلب و اعتدالی به گوش می رسد هر کس به دنبال تجمیع و یک پارچه سازی کاندید مورد نظر در صحنه رقابت برای پیشتازی هر چه بیشتر نسبت به دیگر رقبا است.

 

اما از طرفی دیگر شاید مشکلی که انتخاب فرد مورد نظر و اصلح را در گردونه رقابت به رقابتی تنگاتنگ کشانده است، بودن روحیه طایفه گری و قومی به جای سیاسی باشد که موجب تعصبات گور گروانه و حتی درگیری های انتخاباتی در شبکه های مجازی شده است.

 

برای همین موضوع برخی از کاندیداها نشست ها و دورهمی های غیر رسمی بین مردم روستا از فعالیت در شهر اهمیت بیشتری دارد و روستاها را نقطه قوت در پیروزی انتخابات می دانندو به این شعار می پردازند که مشکلات در روستاها بیشتر از شهر است و همیشه تعداد و جمعیت روستاها مثال زدنی است، و شاید بتوان گفت از دیدگاه این افراد، اگر کاندیدایی در بین روستاییان مقبولیت کافی داشته باشد احتمال انتخاب آن نیز قوت بیشتری می گیرد.

 

 

برخی دیگر نیز با حضور در مراسم های مناسبتی و تجمع های بزرگ مردمی، فعالیتهای زیرپوستی خود را شروع دنبال می کنند که البته این حضور نیز با ترکیب جمعیت قابل توجهی که به عنوان هواداران بعضا کاندیداها را همراهی می کنند، قابل تامل است.

 

از قصه تکراری چانه زنی ها و حرف های درگوشی و پرسوجوهایی که کاندیداها درباره مشکلات مردم دارند که بخشی از متن سخنرانی های خود را به آن اختصاص دهند تا رایزنی در میان اصناف مختلف از دیگر اقداماتی است که این روزها شاهد آن هستیم  نباید بگذریم و حتی زمزمه های که گفته می شود دیگران را نسبت به رأی دادن نسبت به فرد مورد نظر قسم می دهند هم نباید گذشت.

 

از طرف دیگر کانالهای تلگرامی نیز بستری برای معرفی چهره ها و اشخاص برای حرکت و شروع تبلیغات شده و مردم کهگیلویه وبویراحمد نیز در استفاده از این ظرفیت مستثنی نیستند و فعالیت های بیشماری در این بستر انجام می دهند و هر کانیددی با داشتن لاعقل چند کانال تلگرامی در صدد ریختن بیشتر رأی های به سبد خود است.

 

 البته جالب اینجاست که علی رغم توجه خاص برخی به تبلیغات در این فضا برخی از کاندیداها به فضای تلگرامی بی رغبتند و شیوه سنتی و تبلیغ رو در رو را بر هر روش دیگری ترجیح می دهند و سعی انها در جمع مردم برای اقناع پذیری بیشتر است.

 

در این وهله نباید ازنقش مردم به عنوان بازیگران اصلی این نقش غافل شد و باید چنین پنداشت که این بازیگران اصلی به چند دست تقسیم می شوند که عده ای کاندید مشخص دارند و حال به هر دلیلی که ممکن است بر سر جریانات قومی قبیله ای و یا شناخت های قبلی رأی شان از قبل تعیین  شده بوده و عده ی دیگری از مردم منتظرند تا با نگاه به برنامه ها ،شرکت در نشست ها و برگه های رنگین تبلیغاتی انتخاب خود را بسنجند و رای خود را به صندوق بیاندازند و عده ای هنوز به دنبال رسیدن به مقصود و یافتن مراد دل خود هستند.

 

از آنجا که طبق خلق و خوی جوانی، جوانان به دنبال طرح های نوع و ایده هستند، نماینده ای که بخواهد رای جوانان را داشته باشد باید به دنبال ایده و طرح تازه ای باشد زیرا وعده ها دیگر برای جوانان عادی شده است و امروز مهمترین مشکل جوانان بیکاری، ازدواج و مشکلات عدیده است.

 

 

به نظر می رسد اقدام برای اجماع در بین کاندیداها آن هم در این سه نقطه انتخابیه نیز سخت باشد ولی دست نیافتنی نیست و این بار طبق شنیده ها روند رو به رشد کاندیداها نشان از آن دارد برخی از کاندیداهای قومیت های گوناگون با جمع کردن رای های قوم و محل خود در نهایت، بر سر یک نفر توافق کنند و مابقی کاندیداها به نفع او کنار بکشند، که البته تنها به عنوان یک احتمال به این موضع اشاره شده است و برخی نیز به آن واکنش صریح نشان داده اند.

 

اما آنچه بیش از هر چیز در این عرصه مهم است رقابت سالم و به دور از هرگونه خصومت لازمه ی حرکت کاندیداهاست این است که آنها بدانند، رقابت انتخاباتی فضای تسویه حسابهای شخصی نیست و نباید اهداف و آرمانهای نظام را فدای درگیریهای شخصی خود کنند بلکه باید گام هایی بردارند که با اصل نظام و قانون اساسی همگام باشند، هرچند که امروز برخی از حقوقدانان با اعمال فشار به برخی از مراجع قانونی سعی در به ثمر رساندن سخنان و تحمل آن به این مراجع هستند و در یک جمله در حال دور زدن قانون هستند.

 

مسئولانی که امروز باید هدف اصلی آنان حفظ صیانت از آرا مردم و انتخابات سالم باشد، متأسفانه با گرایشات سیاسی خود به دنبال حزب حاکم خود بر مجلس بوده که این موضوع می تواند در آینده آثار زیانباری را برای کشور به بار آورد و نمونه بارز آن پدید آمدن مجلسی به نام ششم باشد که باید از این افراط و دورویی، دوری کرد.

 

کاندیداهای حضور داشته در این انتخابات باید بدانند هدف خدمت به مردم است و هر کس با هر گرایش و دیدگاه و قومیتی که انتخاب می شود نباید این اصل مهم که وظیفه ذاتی کرسی نشینان بهارستان خدمت صادقانه است را از یاد ببرد.

 

به امید حق

انتهای پیام/

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم