تازه های سایت

25. خرداد 1401 - 15:06
اولین جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری صبح امروز به ریاست استاندار کهگیلویه و بویراحمد جمعی مدیران و مسئولان اجرایی برگزار شد.

به گزارش بویرخبر:  در ابتدای این جلسه رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به دستور کار جلسه در حوزه  ظرفیت های قانونی بودجه سال ۱۴۰۱، سند توسعه صادرات غیرنفتی استان، ارائه طرح تمام شماری طرح های اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری پرداخت و گفت: در سال ۱۴۰۰ نرخ بیکاری  ۹ و یک دهم کاهش داشته است و در شرایط حاضر  رتبه ۱۶ نرخ بیکاری را داریم.

 

شهابی گفت: در سال ۱۴۰۱ در تبصر۱۶ و ۱۸ ظرفیت های خوبی برای اشتغال پیش بینی شده است که ۲۵ هزار میلیارد تومان به کمیته امداد و ۱۰ هزار میلیارد تومان در سطح کشور به این دو نهاد اختصاص داده شده است ، ۵ هزار میلیارد به شرکت های دانش بنیان و سهم استان از این رقم ها از این منابع  باید دریافت شود و همچنین  ۶۲ هزار میلیارد تومان بین استان براساس جمعیت و نرخ بیکاری  توزیع می شود و سهم استان به تناسب دستگاه های استان باید  پیگری و دریافت شود. 

 

شهابی به منابع  ۶ هزار میلیاردی از طریق بانک مرکزی برای پرداخت و ایجاد نیروگاه های خورشیدی به ازای هر نفر ۱۲۰ میلیون تومان اشاره کرد و  گفت: بسیج سازندگی می تواند در این راستا پیگیری داشته باشد.

 

معاون اقتصادی استاندار در این جلسه گفت: نرخ بیکاری معادل تعداد افراد بیکار است و براساس تعاریف ۱۶ هزار نفر استخراج شده است، این رقم یک تعریف بین استانی است و اعداد مورد نظر و هدف گذاری ها را باید در سطح بالاتر مورد بررسی قرار داد از طرفی   براساس تقسیم رفع بیکاری کشور برای استان ۱۳ هزار نفر درنظرگرفته شده است اما باید دستگاه و متولیان و شورای برنامه ریزی باید برای ۲۵ هزار نفر برنامه ریزی داشته باشند.

 

 

عسکری به ضرورت اشتغال زایی برای ۱۳ هزار نفر در سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: اداره کل  کار وظایف دستگاه ها را هر دو هفته در خصوص عملکرد آنها در حوزه اشتغال باید ارائه دهد. 

 

 

وی افزود: تعدادی از بانک ها در حوزه گردشگری نمی توانند کارگشا باشند و نباید این بانک ها،  به عنوان بانک‌های عامل انتخاب شود .

 

 

عسکری به تسهیلات تبصره ۱۸ اشاره کرد و گفت: شرایط استان در دریافت تسهیلات این تبصره متوسط است، در این راستا باید بانک‌های عامل خودشان عمل کنند در غیر اینصورت پیگیری خواهیم داشت.

 

 

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج گفت: موضوع برنامه در کنار موضوع بودجه باید مورد نظر باشد و جلسات و واگذاری آن به هفته های متولی نشان از برنامه ریزی نامناسب است زیرا برنامه نقشه راه است، اشتغال باید توسط بخش خصوصی اجرا شود در این راستا باید سند تدوین، برنامه استراژی و تقسیم بندی آنها در بخش های مختلف و دستگاه ها باید ذکر شده باشد.

 

 

وی خطاب به معاون اقتصادی گفت: برای اشتغال باید برنامه ریزی داشته باشیم و در هر بخش ظرفیت های شغلی باید ذکر شود.

 

مدیر کل کمیته امداد در ادامه بیان کرد: در سال ۱۴۰۰ حدود ۶۸۰۰ طرح اشتغال زایی  با اعتبار ۲۲۵ میلیارد تومان از تبصره ۱۶ و صندوق امداد ولایت اجرا شده است، در سال ۱۴۰۱، حدود ۴۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده که ۳۸۰ میلیارد تومان هدف گذاری شده است و اسامی و لیست ها برای بانک ها ارسال شده است. 

 

 

مبشری به ظرفیت های ۸ هزار نفری کمیته امداد برای اشتغال زایی اشاره کرد و گفت: برای تحقق رقم اشتغال زایی نیازمند حمایت استاندار و بانک های عامل هستیم

 

سرهنگ صالحی در این جلسه گفت: در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۹ میلیارد تومان اعتبارات اشتغال زایی ایجاد شد که   ۵۰۴ شغل ایجاد شد و مجموعا ۶۳۰ شغل ایجاد شده است. 

 

مسئول بسیج سازندگی سپاه فتح به آمادگی برای دریافت تسهیلات  تبصره ۱۶ و سهم ۳۰ درصدی اشاره کرد و گفت: حدود۱۲۰۰ مورد پنل خورشیدی برای ما مشخص شده است و از طرفی ۱۲۰۰ تسهیلات ۱۲۰ میلیونی برای پنل خورشیدی به ما ابلاغ شده است. 

 

 

وی افزود: وام ها باید همراه با نظارت، راستی آزمایی و دچار انحراف نشود و منجر به تولید شود. 

 

 

سرهنگ صالحی گفت: نقشه راه اقتصادی استان در حوزه تولیدات کشاورزی توسط معاون اقتصادی دنبال شود تا بتوان در این حوزه در برخی محصولات قطب کشور باشیم. 

 

 

استاندار استان در ادامه گفت: بانک ها برای اشتغال زایی سخت گیری نداشته باشند و پرداخت تسهیلات بعد از کارشناسی ها می تواند گشاده دست باشد و وقتی منابع دولت در اختیار بانک ها قرار داده می شود پرداخت آن تضمین شده است نباید سخت گیری شود.

 

احمدزاده با بیان اینکه  عمده معضل  جامعه  بیکاری است و گفت: کارگروه اشتغال زایی  می تواند کارگشا باشد در سال جاری باید ۱۳ هزار  شغل با وجود منابع می توان اقدام داشت و این منابع بیش از امار بیکاری است و با حداقل منابع می توان شغل ایجاد کرد. 

 

 

وی با بیان اینکه سه ماه فرصت برگزاری شورای اشتغال زایی را از دست دادیم و می توانستیم سریع تر اقدام کنیم، گفت: وضع و شرایط زندگی سخت شده است و جامعه و اقشار جامعه چشم انتظار اقدام و عمل ما هستند و هر دستگاه باید برنامه اشتغال خود را داشته باشد و تدوین کند از طرفی بانک‌ها آمادگی  در جهت اشتغال زایی اقدام مفید داشته باشند.

 

وی افزود: چرخش سرمایه  سبب توسعه منابع می شود بنابراین دستگاه‌های متولی باید توسط معاون اقتصادی وظایف آنها تعریف و هر سه ماه یکبار گزارش آن داده شود. 

 

وی همچنین با اشاره به اینکه فروشگاه‌های بزرگ موظف شوند حساب‌هایشان را به استان بیاورند، گفت: پتروشیمی گچساران اعلام آمادگی کرده که حساب‌های خود را به استان بیاورند، وقتی پتروشیمی گچساران می‌تواند حساب‌هایش را به استان بیاورد رفاه و کوروش و بقیه هم می‌تواند بیاورند.

وی با بیان اینکه برای حمایت از محصولات استان خرید در استان انجام شود، برتامین امنیت سرمایه‌گذار در استان تاکید کرد و افزود: در این حوزه با چالش مواجه هستیم، سرمایه‌گذار با هدف رفع محرومیت از تهران به استان می‌آید اما با یک بررسی از سرمایه‌گذاری در استان منصرف می‌شود و می‌گوید مالم اینجا در خطر است.

 

 

معاون اقتصادی استاندار به برگزاری جلسه شورای اشتغال در اردیبهشت ماه اشاره کرد و گفت: فعالیت های استان در این بخش تحت شعاع بازار و سیاست اقتصادی دولت قرار گرفت و برنامه ها اجرا شد و در جلسه به گونه ای مطرح شد که برنامه ای نیست اما برنامه محوری یکی از اصول تحقق هدف گذاری ها است و دنبال شده است.

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

نظرخواهی

خواسته شما از نماینده آینده مجلس