تازه های سایت

24. خرداد 1401 - 10:49
در شرایطی که بازارچه صنایع دستی یکی از ظرفیت های مهم برای معرفی هنر دست کهگیلویه و بویراحمدی ها محسوب می شود اما نبود آن سبب از بین رفتن فرصت های شغلی و اقتصادی برای استان می شود.

به گزارش بویرخبر:  زنان از گذشته تا به حال همراه با مردان مشغول فعالیت بوده اند اما این فعالیت‌ها جزو امور خانگی بشمار می‌رفت و زن در ازای فعالیت خود کارمزدی دریافت نمی‌کرد.

 

با گذشت زمان و تحولات اساسی در علم و تکنولوژی، در مفهوم کار و اشتغال نیز تغییراتی ایجاد شد و فعالیت‌های اقتصادی زنان از خانه به بطن جامعه آمد و در ادامه نیز با تحصیل زنان، آنها علاوه بر ایفای نقش در فعالیت‌های تولیدی خارج از خانه، به سایر فعالیت‌های اجتماعی نیز پرداختند تا آنجا که موضوع تساوی حقوق اجتماعی زن و مرد در بسیاری از کشورها شکل قانونی به‌خود گرفت.

امروزه، یکی از مباحث مهم در حوزۀ زنان، اشتغال است، کار زنان در حالی در بسیاری مواقع باعث استقلال زنان و افزایش اعتماد به نفس آنها می شود و در کنار این موضوع امورات خانه داری

در همین رابطه صنایع دستی یکی از ظرفیت های مهم و اساسی برای توجه به اشتغال زنان است، این ظرفیت در کنار جنبه های اقتصادی آن سبب معرفی استان کهگیلویه وبویراحمد به دیگر نقاط کشور می شود.

 

 

صنایع دستی در کهگیلویه و بویر احمد شامل جاجیم‌بافی، گلیم، توبره، سفره، جُل، خورجین، گچمه بافی و دیگر هنرها را می توان نام برد.

 

در سالیان اخیر صنایع دستی مورد توجه مسئولان و متولیان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است به گونه ای که ایجاد کارگاه های صنایع دستی سبب شد تا بانوان کهگیلویه و بویراحمدی از این طریق بتوانند هنر و تولیدات  خود را در معرض فروش و نمایش قرار دهند.

 

آن چیزی که در حوزه صنایع دستی مهم است، ایجاد بازارچه های صنایع دستی است،  این بازارچه ها در راستای تقویت اقتصاد صنایع‌دستی و وضعیت اقتصادی هنرمندان این حوزه مورد توجه است.

 

 این بازارچه‌ها می تواند در قطب‌‌های گردشگری و مکان‌های تاریخی پر بازدید استان راه اندازی شود تا گردشگران و مسافران ضمن بازدید از این مکان های گردشگری، با صنای دستی استان آشنا شوند و در صدد خرید این محصولات باشند.

 

در شرایط حاضر با وجود همه مزایای بازارچه های صنایع دستی، اما کهگیلویه و بویراحمد تنها استان فاقد بازارچه صنایع دستی است که از فرصت های معرفی و همچنین فروش این محصولات بی نصیب مانده است.

 

 
 

مسئولان مربوطه هر چند دلیل عدم ایجاد بازارچه صنایع دستی را نبود زمین می دانند اما عدم پیگیری آن می تواند سبب از بین رفتن فرصت های اقتصادی و رشد و توسعه کهگیلویه وبویراحمد در حوزه صنایع دستی و همچنین کاهش فرصت های شغلی برای بانوان باشد.

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

نظرخواهی

خواسته شما از نماینده آینده مجلس