تازه های سایت

22. خرداد 1401 - 18:35
در شرایطی که در ماه های گذشته موضوع تشکیل ستاد ساماندهی کودکان کار در کهگیلویه و بویراحمد مطرح شد اما تشکیل این ستاد و اجرای برنامه های آن در هاله ای از ابهام باقی مانده است.

 به گزارش بویرخبر:  مسئله کودکان کار خیابانی یکی از  واقعیت‌هایی است که کمتر مورد توجه و دقت قرار گرفته است و تا زمانی که فقر، ناآگاهی و نابرابری وجود داشته باشد، با مسئله کودکان خیابانی و کودکان کار همچنان مواجه خواهیم بود.

کودکان کار خیابانی با گسترش روزافزون خود توانسته است، بسیاری از کودکان این جامعه ـ که باید سکان‌دار آینده کشور باشند ـ را از روند رشد و شکوفایی طبیعی باز دارد و از طرف دیگر در سال‌های آینده ایجادکننده آسیب‌های اجتماعی و ناامنی‌های اجتماعی دیگری باشد.

بی‌توجهی به موضوع کودکان کار و کودکان خیابان از طرف سازمان‌های مسئول، مشخص نبودن متولی مشخص و پاسخگو، نبود آمارهای دقیق، از مشکلات مطرح در این حوزه است.

در سالیان اخیر پدیده اجتماعی فعالیت و حضور کودکان کار و خیابانی در میدان‌ها و چهار راه‌های شهر یاسوج مشاهده می شود و این موضوع   برای همه شهروندان ناراحت کننده و غم انگیز شده است.

در این رابطه برخی  از کودکان کار  از خانواده های کم درآمد و فقیر جامعه هستند و برخی دیگر بر اساس علاقه و وجود فرهنگ کار در میان خانواده ها،  با فروش محصولات مختلف و با حضور در خیابان ها درصدد کسب درآمد حداقلی هستند.

در شرایط امروز جامعه به دلیل برخی آسیب های اجتماعی که در جامعه وجود دارد، ضرورت توجه و ساماندهی کودکان کار را مضاف کرده است تا اگر  کودکان کار ناچار به کسب درآمد هستند سلامت آنها حفظ شود بنابراین نهادهای همچون بهزیستی، موسسه های خیریه، کمیته های امداد، خیران جامعه و همه دغدغه مندان و متولیان امور اجتماعی می توانند نسبت به کودکان کار خدمات و حمایت های خود را داشته باشند.

در همین رابطه مسعود نوری در نشست آسیب‌های اجتماعی با دستور کار کودکان کار از تشکیل ستاد ساماندهی کودکان کار خبر داد و گفت: با تشکیل این ستاد کار شناسایی کودکان کار توسط فرمانداری بویراحمد انجام شود.

 

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه دستگاه‌ها در حوزه کودکان کار آسیب‌شناسی و راهکار ارائه دهند، افزود: دستگاه‌های مربوطه در این خصوص پای کار باشند.

در شرایط فعلی بر شمار کودکار کار در چهار راه های شهر یاسوج اضافه شده است  و این موضوع امروز در قشر نوجوانان کار همچنین مشاهده می شود  و تا امروز موضوع تشکیل ستاد ساماندهی کودکان کار مشخص نشده است و در بلاتکلیفی باقی مانده است و در نبود آن می تواند  افزایش تعداد کودکان کار و همچنین ظهور آسیب های اجتماعی و تهدیدات سلامت کودکان کار دور از انتظار نخواهد بود.

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

نظرخواهی

خواسته شما از نماینده آینده مجلس