تازه های سایت

21. خرداد 1401 - 9:49

به گزارش بویرخبر:  در  شرایط امروز سیر افزایش مهاجرت به  شهر ها، شهرنشینی و افزایش جمعیت شهرها مشاهده می شود و همین موضوع  سبب توسعه یافتن شهرهای کوچک و بزرگ می شود.

مهاجرت ها به شهر ها هم عامل رشد جمعیت شهر ها است و این جمعیت با هدف اشتغال و زندگی بهتر و دسترسی به امکانات شهری مهارجت  می کنند اما  این مهاجرت ها باعث بروز مشکلاتی از جمله خیابان های متراکم تحت فشار قرار دادن زیرساختهای شهری، آلودگی هوای شهری و مهمتر ترافیک می شود.

شهر یاسوج به عنوان مرکز استان یکی از شهرهای مهاجر پذیر کهگیلویه و بویراحمد است که هر ساله با افزایش مهاجرت و همچنین ورود مسافران و گردشگران مواجه  است و این مهاجرت ها و از طرفی عدم رشد مناسب زیرساخت های سبب مشکلات ترافیکی شده است.

ترافیک در شهر یاسوج مشکلات و دلایل مختلفی دارد که می توان به حضور خودروهای تک سرنشین و عدم توجه به حمل و نقل عمومی، کم توجهی به قوانین ترافیکی، پارک نامناسب خودروها در معابر اصلی و محل های پرتردد، عدم تعریض خیابان ها و معابر پردد تردد که سالیان متمادی بدون تغییر باقی مانده است و جوابگوی حجم زیاد تردد نیست و  نهایتا نبود پارکینگ کافی در شهر را می توان از عوامل مهم ایجادترافیک نام برد.

در همین رابطه در شهر یاسوج در سالیان گذشته تعریض خیابان جمهوری در دستور کار مسئولان قرار گرفت، این موضوع در سال 94 در دستور کار مسئولان شهری قرار گرفت اما با گذشت 7 سال از این موضوع اجرای کامل آن با مشکل مواجه شده است.

این مسیر پرتردد به دلیل قرار گرفتن در مسیر آبشار یاسوج و همچنین منتهی شدن به مسیر ادارات مهم شهری به دلیل عدم تعریض در بخش زیرین ورودی منتهی به آبشار یاسوج، سبب ایجاد ترافیک شده است.

ترافیک این نقطه از شهر به صورت دائمی بوده به گونه ای که در زمان تعطیلی ادارات و همچنین در شب ها تردد خودروها به کندی صورت می گیرد و سبب نارضایتی شهروندان و و در زمان های خاص مسافران در شهر یاسوج شده است.

تعریض این پروزه در شرایط حاضر در هاله ای از ابهام باقی مانده است و به کلاف سردرگمی تبدیل شده است که مشکلات و معضلات ناشی از آن سبب افزایش هزینه های مختلف و نارضایتی آنها برای شهروندان شده است.

در آخرین پیگیری ها این پروژه شهردار شهر یاسوج در گفت و گو با رسانهها گفت: خیابان جمهوری اسلامی با توجه به قرار گرفتن در مسیر آبشار یاسوج و بلوار ارم، همواره شاهد بار ترافیکی سنگینی در ایام سال به ویژه فصل تعطیلات است.

نستهن مقدم با اشاره به ضرورت رفع مشکلات ترافیکی در سطح شهر یاسوج جهت ارائه خدمات بهتر به شهروندان و گردشگران خاطرنشان کرد: سالهاست که موضوع تعریض خیابان جمهوری اسلامی در گیر و دار معارض با مالکین منطقه بلاتکلیف مانده و هم اکنون در چند متری زیرگذر شهید عوض‌زاده به بن‌بست خورده‌است.

مقدم در ادامه بیان کرد: مطابق برآورد کارشناسان رسمی و حقوقی شهرداری یاسوج با توجه به منابع مالی توان تملک املاک موجود در مسیر و آزاد‌سازی آنها را ندارد.

شهردار یاسوج خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم در کمیسیون ماده 5 بخشی از مسیر که متعلق به شهرداری است، را به تجاری تغییر کاربری بدهیم و با املاک مالکان معوض کنیم، بخش عمده‌ای از مشکلات حل خواهد‌شد.

وی در ادامه افزود: با بهره برداری از این مسیر علاوه بر حل مشکل ترافیک در این نقطه و رفاه حال شهروندان و گردشگران، این مسیر میتواند به عنوان بازوی شناور برای ترافیک شهر عمل کنند.

در شرایط فعلی این پروژه در اما و اگرها باقی مانده است و خبری از تعریض خیابان جمهوری نیست و عملیات خاصی در این رابطه مشاهده نمی شود و همچنان تعریض این پروژه و ساماندهی آن در هاله از ابهام باقی مانده است و شهروندان ناراضی از وضعیت فعلی این نقطه از شهر و مهتر در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکلات ترافیکی در این نقطه از شهر هستند.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

نظرخواهی

خواسته شما از نماینده آینده مجلس