تازه های سایت

17. خرداد 1401 - 10:35
با وجود برگزاری نشست‌ها و جلسات متعدد، انتقال جمعه بازار نزدیک به یک دهه است که مطرح بوده و هنوز هم در بلاتکلیفی به سر می‌برد و هر لحظه باید منتظر متروپل جدید در شهر یاسوج باشیم.

به گزارش بویرخبر:  جمعه بازار شهر یاسوج 15 سال پیش در محدوده منطقه بنسنجان در مسیر یاسوج به اصفهان به صورت موقت و فقط برای روزهای جمعه با توجیه کاستن از حجم زیاد دستفروشان در سطح شهر توسط شهرداری یاسوج راه اندازی شد.

این بازار  در سال 1385 برای جلوگیری از فعالیت دستفروشان در سطح شهر یاسوج با تدبیر شهردار وقت در زمین به مساحت 17 هزار متر مربع در ورودی شهر و قبل از میدان جهاد در زمین خاکی در اختیار متقاضیان قرار گرفت.

 جمعه بازار شهر یاسوج مکانی که برای کسب و درآمد  شهروندان ایجاد شد اما توجه به استانداردهای فنی و رعایت نکات ایمنی در آن دیده نشده است به گونه ای که اولین بار در سال 97 وقتی تعدادی از غرفه های آن به دچار آتش سوزی شد شاهد عمق فاجعه در این بازار بودیم.

 

 

جمعه بازار شهر یاسوج  راهروهای تنگ و تو در تو و وسایل قابل اشتعال و همچنین دارای سیستم برق کشی نامناسب است که با کوچکترین جرقه ای سبب آتش سوزی غرفه ها و همچنین تهدید جان افراد  می شود از طرفی تهدیدات این موضوع زمانی مضاعف می شود که امکان دسترسی خودروهای آتش نشانی در این مکان وجود ندارد و همین موضوع آژیر خطر برای این غرفه ها و ساکنان آن را به صدا درآورده است.

 

این مکان قرار بود توسط شهرداری یاسوج تعیین و تکلیف شود و به مکانی جدید انتقال پیدا کند تا شاهد خطرات و تهدیدات در این بخش نباشیم و در مکان جدید کسبه بتوانند با آسودگی خاطر به امرار و معاش بپردازند.

 

در همین رابطه شهردار یاسوج گفت: جمعه بازار یکی از بازارهای شلوغ بوده و کسب و کار در این بازار رونق دارد، آنچه به شهرداری تکلیف شده و همه بر تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر و بدون قید و شرط جمعه بازار تأکید دارند.

 

 وی افزود: گاهی قرار است یک کار عام‌المنفعه انجام شود و به افراد کم درآمد کمک شود، اما برخی حرف‌ها و فعالیت‌ها سبب جلوگیری از این وضعیت می‌شود و کسانی که اصرار بر ماندن در این مکان دارند دیگر نباید ادعایی درباره خسارت جان و مال خود نداشته باشند.

 

 مقدم با اشاره به اینکه من به عنوان شهردار بیشترین استرس را در فعالیت جمعه بازار دارم و هیچ گونه موافقتی برای ادامه کار این بازار ندارم، ادامه داد: در آتش‌سوزی گذشته در کمتر از 10 دقیقه 15 غرفه دچار آتش‌سوزی شد، اگر این مجموعه جمع شود برخی از این کسبه به دستفروشی در شهر و حاشیه روی می‌آورند و معضلات دیگری را رقم می‌زند.

 وی بیان کرد: این محل می‌توانست با مشارکت خود کسبه جمعه بازار ساماندهی شود، سرمایه‌گذار هم برای این موضوع اعلام آمادگی کرد، اما متأسفانه سازه پیشنهادی سرمایه‌گذار برای جمعه بازار یاسوج برای کسبه مقرون به صرفه نبود.

 مقدم یادآور شد: در خیلی از شهرهای کشور روز بازارهایی وجود دارد که هر هفته در یک محله برپا می‌شود، شهر یاسوج نباید شهر مستثنی باشد، جمعه بازار فاقد هرگونه ایمنی بوده و زیرساخت‌های لازم برای ساماندهی جمعه بازار از طرف شهرداری مهیا شده و شهرداری به محض خالی شدن مکان وارد عمل خواهد شد و ساماندهی را انجام می‌دهد.

 شهردار مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: به عنوان شهردار اعلام می‌کنم یک ثانیه ماندن در جمعه بازار قابل توجیه و قابل پذیرش نیست.

در شرایطی که به دلیل شرایط خطرناک این مکان، باید جا به جایی غرفه داران به مکان جدید صورت گیرد اما انتقال آن نزدیک به یک دهه است که مطرح بوده و هنوز هم در بلاتکلیفی به سر می‌برد و هر لحظه باید منتظر فاجعه ای ماند و شاهد متروپلی جدید با حجم تلفات گسترده تر در آن باشیم.

 

تصاویر تکمیلی در زیر آمده است: 

نظرات کاربران

نظرخواهی

خواسته شما از نماینده آینده مجلس