تازه های سایت

31. ارديبهشت 1401 - 21:39
شهید عبدالله نجفی اولین فرمانده گردان استان کهگیلویه و بویراحمد بود که در مرحله دوم عملیات بیت‌المقدس به فیض شهادت نائل آمد

به گزارش بویرخبر: سردار شهید «عبدالله نجفی»، در شهریور سال 1342 در روستای «بیدشاهی» از توابع شهرستان بویراحمد به دنیا آمد و از آنجا که در شب عاشورای حسینی متولد شد، نام عبدالله را برایش انتخاب کردند.

وی در تظاهرات آغاز انقلاب اسلامی 1357، حضور فعال داشت و در سال 1358 با تشکیل سپاه پاسداران، به آن نهاد انقلابی پیوست و در پاوه، به یاری شهید چمران شتافت.

این شهید جاویدالاثر، در هجدهمین روز از اردیبهشت سال 1361 در عملیات  بیت‌المقدس به فیض شهادت نائل آمد.

سرلشکر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره این فرمانده شهید گفته است: «ما فرمانده گردانی می‌خواهیم که همچون شهید نجفی آر.پی.جی به دست جلوی گردان حرکت کند».

چگونگی شهادت این فرمانده سرافراز در کتاب خاطرات «فتاح محمدی» تحت عنوان «فتاح»، اینگونه آمده است: «عراقی‌ها منتظر تسلیم شدن ما بودند. ناگهان عبدالله نجفی دو نارنجک را که تنها دارایی‌اش بود، از ضامن خارج کرد و با صدای الله اکبر از جایش بلند شد تا آنها را به سمت تانک‌های عراقی پرتاب کند. اما گلوله‌های دشمن زودتر به عبدالله اصابت کردند. 

 

وقتی به زمین می‌افتاد، دست‌هایش را زیر شکم خود برد تا انفجار نارنجک‌ها به بقیه آسیب نرساند. نارنجک‌ها بدنش را متلاشی کردند»؛ بنابراین، پیکر مطهر وی دیگر به وطن بازنگشت.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

نظرخواهی

خواسته شما از نماینده آینده مجلس