تازه های سایت

17. ارديبهشت 1399 - 9:36
در نشست ستاد مقابله با کرونا در کهگیلویه و بویراحمد آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان و همچنین برگزاری نمازجمعه و بازگشایی بقاع متبرکه در مناطق مختلف استان تشریح شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بویرخبر؛ صبح امروز نشست ستاد مقابله با کرونا با حضور مسئولان کهگیلویه و بویراحمد در سالن دولت برگزار شد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در ابتدای این جلسه گفت: کل مراجعات سرپایی شامل بیماری های مختلف ۲۲ هزار و ۱۴۷ نفر و تعداد بستری ها ۱۳۱۶ نفر و از این تعداد ۱۲۵۰ نفر ترخیص شدند.

پرویز یزدان پناه بیان کرد: تعداد 7 هزار نمونه آزمایش داشتیم که کل موارد مثبت 524 مورد و بستری در بیمارستان نداریم و بهبود یافتگان تا دیروز ۳۵۰ نفر و فوتی همان ۹ نفر است.

وی افزود: شیوع بیماری در استان ۷۴ در ۱۰۰ هزار است و از نظر درصد غربالگری ۱۹۸ درصد است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با اشاره به مصوبه وزارت بهداشت مبنی بر بازگشایی مساجد در نیمه ماه مبارک رمضان گفت: چون برخی شاخص ها توسط وزارت بهداشت اعلام نشده مشکلاتی رخ می دهد.

بانشی بیان کرد: در استان ما افراد مبتلای مثبت داریم و در کنار وضعیت سفید سه شهرستان و مراکز آنها، حتی آنها که وضعیت سفید هستند پیشنهاد می شود نماز جمعه برپا نشود و همچنین بررسی کنترل نماز جمعه  در‌ مارگون، چیتاب، قلعه رئیسی،  دیشموک و سرفاریاب تصمیم گرفته شد با رعایت فاصله گذاری اجتماعی برپا شود و نظارت مستقیم توسط ماموران بهداشتی صورت خواهد گرفت.

 

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان در این جلسه گفت: در همان ابتدای کار برای پیشگیری از کرونا، نماز جمعه ها با وجود نبود بیماری تعطیل شد.

 

پناهی گفت: به دلیل عدم  کنترل  فضای مجازی این ترس وجود داشت اگر شیوع بیماری رخ دهد همه اشکالات را متوجه نمازهای جمعه وارد کنند.

وی افزود: در جلساتی تعیین شد که متولی نمازهای جمعه  افراد دارای بیماری زمینه ای و افراد مسن  اطلاع رسانی شود تا در نماز جمعه  این هفته شرکت نکنند و مابقی از افراد خردسال تا سن ۵۰ سال با رعایت پروتکل های بهداشتی در نماز جمعه شرکت کنند.

پناهی بیان کرد: در همان روزهای اول بیماری مصلی ها به قرارگاه مساوات و همدلی برای کمک به مردم تبدیل شد و از طرفی این نگرانی در خصوص ناکافی بودن امکانات بهداشتی در مصلی ها وجود دارد که در این خصوص تقاضای همکاری داریم.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان نیز گفت: بازگشایی بقاع متبرکه در مناطق روستایی با جمعیت کم صورت گیرد که رعایت نکات بهداشتی و عدم استفاده از وسایل عمومی انجام خواهد شد اما همچنان تا پایان اردیبهشت ماه تعطیل است.

 

معاونت سیاسی استاندار در این جلسه با اشاره به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان گفت: در آستانه فرا رسیدن ولادت امام دوم شیعیان امام حسن مجتبی (ع) هستیم و این روز را تبریک می گویم.
 
 
جمالی بیان کرد: عرض خدا قوت و خسته نباشید به کادر درمانی و بهداشت که در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند و همه ما باید مانند یک سرباز کمک کار این افراد باشیم.
 
 
وی اضافه کرد: همبستگی دولت و ارگانها مختلف سبب شد در آمار و امکانات و رصد ها نسبت به دیگر کشورها موفقیت حاصل شود.
 
 
جمالی گفت: در شرایط حاضر جزء کشورهایی هستیم که تولیدات شرکت های دانش بنیان و سایر اقلام تولیدی به کشورهای اروپایی صادر می شود.
 
 
معاون سیاسی استاندار گفت:در استان  نیروهای بهداشتی و دیگر دستگاه ها با هم افزایی و همکاری در خصوص کرونا و مبارزه با آن  سبب شد جزء استان های پاک و برتر کشور باشیم، در هیمن خصوص اولین جلسه کرونا ویروس در استانداری تشکیل شد و ۸ مصوبه که اولین آنها توجه به اختصاص یک بیمارستان به  بیماری کرونا بود، منجر شد، در آمار فوتی استان ۹ فوتی داشتیم که اغلب آنها بیماری زمینه ای داشتند و در تست گیری در مکان های آلوده صورت گرفت.
 
 
وی افزود: ویروس همچنان وجود دارد نباید تصور شود  نباید به صرف پاک بودن استان این موضوع جدی گرفته نشود و به طور کلی با این ویروس  همچنان باید زندگی کرد.
 
 
جمالی گفت: مسئله کرونا باید مدیریت شود و بحث اساسی رعایت پروتکل های بهداشتی است و باید به برگزار کننده نماز جمعه توسط سپاه پاسداران، بسیج، هلال احمر کمک رسانی کنند و در ۵ منطقه ای که نماز برگزار می شود  علوم پزشکی در خصوص تهیه ماسک و تجهیزات بهداشتی کمک کنند و همچنین به فرمانداران اعلام می شود نهایت همکاری را داشته باشند.
 
 
جمالی بیان کرد:  اجتماعات در مساجد باید با رعایت  نظارت ها و پرتکل های بهداشتی همراه باشد.
 
انتهای پیام/
 
 

نظرات کاربران

نظرخواهی

خواسته شما از نماینده آینده مجلس