تازه های سایت

پربازدیدها

11. اسفند 1397 - 18:04
آیین تکریم و رونمایی از جایزه علمی دکتر رضا امید بیگی در ساختمان مرکزی دانشگاه یاسوج، با حضور رئیس دانشگاه، کارآفرینان و متخصصان حوزه گیاهان دارویی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بویرخبر؛ آیین تکریم و رونمایی از جایزه علمی دکتر رضا امید بیگی در ساختمان مرکزی دانشگاه یاسوج، با حضور رئیس دانشگاه، کارآفرینان و متخصصان حوزه گیاهان دارویی برگزار شد. 

 

در این مراسم  رئیس بنیاد نخبگان استان فارس گفت: یکی از تلاش های بنیاد نخبگان، شناسایی و هدایت استعدادهای کشور به سمت نخبه پروری بوده و بعد از شناسایی موضوع تکریم نخبگان  مطرح بوده که الگویی شود برای جوانان تا دیده شوند.

 

شریفی بیان کرد: اعتقاد ما این است که نیروهای توانمند و مستعد کشور  شناسایی شود، اما بودجه بنیاد نخبگان کم بوده و از طرفی  برای رهایی از قید و بندها " ان جی او " ها  را به نام مجمع بنیاد خیرین پرور  با هدف کمک به دانشگاه ها  تشکیل شده است، از طرفی در رده های مختلف تحصیلی نظیر ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان شناسایی و هدف گذاری نخبگان  مطرح  است.

 

 

 

وی عنوان کرد: امروز اولین جایزه مشترک بین استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد  و در حوزه سخت افزاری فعالیت های زیادی صورت گرفته است و قشر های مختلف به دانشگاه هویت بخشیده است و در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا ۸ و نیم میلیارد دلار از خیرین جمع آوری و پرداخت کردند و از این پتانسیل جهت رشد علمی در کشور خودشان استفاده می کنند، که امید داریم همانند دیگر نقاط دنیا خیرین به سمت کمک به دانشگاه ها هدایت شوند.

 

 

 

شریفی در پایان گفت: اولین جایزه را در حوزه شیمی از استان فارس تعیین کردیم و جایزه دوم غلامرضا زلواری بوده  که در حوزه فرش کار می کند و  جایزه امروز پروفسور بیگی را خواهیم داشت که به دلیل اثر گذاری در حوزه کاربردی تقدیر خواهیم کرد.

 

 

 

رئیس دانشگاه یاسوج در ادامه این نشست گفت: همه میدانیم که عمر  نفت و گاز در طی ۵۰ و ۸۰ سال دیگر به پایان خواهد رسید، از طرفی مقوله اشتغال برای ما یک مسئله است، بنابراین در زمینه کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی آیا می توان یک اشتغال مهم  به جای نفت استفاده کرد که از تجربه هند، ژاپن، کره جنوبی  می توان بهره برد.

 

 

 

عریان بیان کرد: برخی گیاه شناس هستند، در حوزه شیمی ورود می کنند و اما هیچکدام تقریبا در حوزه تخصصی وارد نمی شوند، باید گیاه شناس باشد تا گیاهان را بشناسد، در استان بخش منابع طبیعی و کشاورزی به این موضوعات ورود نکرده است، و باید مشخص کرد که هر تخصصی در چه زمینه ای ورد کند.

 

 

 

 

وی گفت: امروزه بیماری سل در رتبه دوم دنیا قرار دارد، درصدی از بیماریهای با گیاهان دارویی درمان می شود و گیاهان دارویی می تواند سود آوری و فرآوری داشته باشد، امروز صنایع دستی و معادن، کارآفرینان، شرکت های دانش بنیان می توانند جایگزین نفت شوند تا در مواقع تحریم دچار مشکلات نشویم.

 

 

 

 

عریان عنوان کرد: باید از افرادی که در جامعه خدمت می کنند تقدیر شود و از این طریق می توان برای دانشجویان آنهاترغیب ایجاد کرد.

 

 

 

 

یکی از کار آفرینان در این جلسه گفت: بابت تشکیل چنین جلساتی تقدیر و تشکر میکنم و باید اشاره کرد شکاف بین دانشگاه و مراکز صنعتی در استان باعث از بین رفتن فرصت در منطقه ما شده  و درصدد هستیم این شکاف ها برطرف شود، در شرایط حاضر بار اصلی دانشجو بر عهده ما بوده و از ظرفیت تئوری دانشجو مورد استفاده قرار می گیرد و از ظرفیت های کاربردی و علمی دانشجویان باید بیشتر استفاده کنند.

 

 

 

وی بیان کرد: در حال حاضر در کشور ما بسیاری از دانشجوها فاقد شغل هستند و بیکار بوده و باید به همت دانشگاه دولتی و بنیاد نخبگان این مشکل  برطرف شود، و  پیشنهاد بنیاد نخبگان این است که راه شرکتی مانند  زربند که مدیر عامل آن در جلسه حضور دارد با دادن جایزه راه آنها ادامه داده تا ظرفیت ها شناسایی شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم