تازه های سایت

پربازدیدها

1. اسفند 1397 - 12:49
پس از سقوط هواپیمای تهران-یاسوج تلاش برای جستجوی بقایای پیکر جانباختگان حدود چهار ماه طول کشید و روزهای سختی را پشت سر گذاشتند بر همین اساس به سراغ مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان رفتیم تا جزئیات بیشتری از آن اتفاق و حوادث پیرامون آن مطلع شویم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بویرخبر؛ پس از سقوط هواپیمای تهران-یاسوج تلاش برای جستجوی بقایای پیکر جانباختگان حدود چهار ماه طول کشید و نیروهای جمعیت هلال احمر از بدو وقوع این اتفاق پای ثابت امدادرسانی بودند و کار ان ها تا روز آخر ادامه داشت؛ بر همین اساس به سراغ مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان رفتیم تا جزئیات بیشتری از آن اتفاق و حوادث پیرامون آن مطلع شویم.

 

بویرخبر: خبر سقوط سانحه هواپیما چگونه به شما رسید کجا بودید و چه واکنشی داشتید؟

 جهانبین: سایت های خبری بازو های توانمندسازمان ها برای اطلاع رسانی مشکلات مردم ورساندن سخن مسئولین به مردم هستند که تشکر و قدر دانی می کنم که نقاط ضعف را نشان می دهید؛ ما با همه پرسنل در نزدیکی پلیس راه یاسوج شیراز در مراسم تشییع شهید گمنام بودیم، سا عت 9:30 صبح بود که آقای محسنیان تماس گرفت و گفت هواپیمای تهران یاسوج از رادار خارج شده است وحدود 15 دقیقه است که ارتباطی با این هواپیما ندارد.

 

در آن لحظه در کنار سردار بوعلی فرمانده سپاه استان وسردار انصاری فرمانده نیروی انتظامی بودم که از آن ها کسب اجازه کردم  و موضوع را به اطلاع رسانده و همراه همکاران از مراسم تشییع خارج شدیم.

 

به سمت فرودگاه حرکت کردیم وارزیابی خبر نیز در فرودگاه صورت گرفت، معاونت هماهنگی عمرانی استاندار نیز نشست مدیریت ستاد بحران را تشکیل دادند که خبر قطعی را از خود فرود گاه گرفتیم.

 

بویرخبر: حال و هوای مدیریت بحران استان چگونه بود؟

 

 جهانبین: جلسه ستاد مدیریت بحران به ریاست آقای فیلی در فرودگاه یاسوج  تشکیل شد و نمایندگان مجلس و استاندار، نیروهای انتظامی وسپاه در آنجا حاضر شدند، شب در آنجا مستقر شدیم چون شرایط بسیار نامساعد جوی حاکم بود تصمیم بر مشخص کردن محل سقوط هواپیما بود که به سختی صورت می گرفت در روز اول در سی سخت  استاندار با مدیریت بحران جلسه برگزار کرد و ما نیز در روز دوم در شهر سی سخت مستقر شدیم و به دستور استاندار  منطقه به دو قسمت شمال وجنوب تقسیم کردند  که عملیات به صورت پیاده و هوایی از روز دوم و سوم آغاز شد هماهنگی خوبی بین دستگاه های قضایی و نیروهای نظامی و مدیریت بحران استان  و نیرو های مردمی در شهر سی سخت برقرار شد که همه یک هدف واحد را دنبال می کردند.

 

 

بویرخبر:  از ظرفیت های موجود در امداد رسانی بگویید:

جهانبین: از ظرفیت هلال احمر 25 استان و هیئت کوهنوردی استان نیز استفاده شدگرچه حادثه  ای به شدت سخت و نفس گیر بود اما خدا را شکر با مدیریت خوبی که صورت گرفت  توانستیم از ظرفیت بالگردهای هلال احمر استفاده کنیم که 3 بالگرد از جمعیت هلال احمر استان و یک فروند بالگرد نیز از ارتش عملیات حمل افراد به محل حادثه را انجام می دادند.

 

 

 

رئیس هلال احمر مرکز ( آقای پیوندی و رئیس سازمان امدادو نجات آقای سلیمی) تلاش ها و حمایت های خوبی کردند جادارد که در اینجا از خانواده های جانباختگان حادثه  سقوط هواپیما قدر دانی وتشکر کنیم چون ما در گذشته حوادثی مانند زلزله بم، کرمانشاه، رودبار و منجیل و زلزله هایی دیگری که جمعیت هلال احمر تجربه کرده بود بلاخره توان درک احساسات مردم را داریم وهم به کار تخصصی خود اهمیت می دهیم.

 

بویرخبر: برخورد مردم باشما چگونه بود؟

 جهانبین: تلاش ما این است که احساسات و تخصص را با هم آمیخته نکنیم یعنی یکی بر دیگری پیشی نگیرد در بحث روانی تیم های روانی داشتیم که در قسمت دناکوه آمدند وقتی مردم مراجعه می کردند و سختی ها و تلاش ها را می دیدند خوشحال می شدند  یک دید مثبتی نسبت به جمعیت هلال احمر داشتند.

 

 

 

برخی از خانواده ها ی جان باختگان  را حمایت روانی می کردیم و برخی دیگر را نیز به دستور استاندار در کنار خود با بالگرد به محل حادثه می بردیم.

حتی شب اول که خودم به محل دناکوه رفتم سه نفر از اعضای خانواده جانباختگان را با ماشین خودم به محل حادثه انتقال دادم خودشان هم اقرار می کردند که چه مشکلاتی است و وقتی چندین متر برف را می دیدند می دانستند که کار سختی است از طرفی شدت حادثه نیز بسیار بالا بود به طوری که برخی از جان باختگان به شعاع 500 متر از محل حادثه پرتاب شده بودند.

 

بویرخبر:  چه حسی پس از پیدا شدن اجساد داشتید؟

 جهانبین: نیروهای امداد نجات ارتش و سپاه و همه کسانی که به همراه ما بودند به سختی این اجساد را جمع آوری می کردند و به ما تحویل می دادند که به پزشکی قانونی تحویل دهیم هر چند عملیات بسیار دشواری بود اما ما توانستیم در طی یک عملیات 128 روزه اجساد را جمع آوری کنیم که شرایط نامساعد جوی دست و پای ما را بسته بود اما همین که توانستیم خانواده ها را از دغدغه ها نجات دهیم واجساد آن ها به آن ها باز گردانیم به ما آرامش بخشید گرچه  این حادثه  همیشه تلخ است و شدت آن از نظر روحی و روانی به شدت بر مردم تأثیر گذاشت اما بخاطر اینکه از دغدغه بیرون آمدند از آن ها تقدیر وتشکر می کنیم.

 

بویرخبر:  آیا تیم های عملیاتی در ارتفاع  با مشکلی روبه روشدند؟

 جهانبین: درطی عملیاتی که بالا داشتیم در طی 128 روز افراد بسیاری به منطقه اعزام شدندبرخی از بچه دچار مشکلات پوستی شدند که ما آن را مدیریت کردیم وبچه ها واقعا به آن حس انسان دوستانه وبشر دوستی که داشتند اکثرا نیرو های افتخاری ما بودندو تعدادی از کارکنان در کنار آن ها بودند با شوق و علاقه با تعهدات اخلاقی که مردم داشتند تلاش کردند و توانستند جستجو را به پایان ببرند واجساد را تحویل خانواده ها بدهند.

 

گرچه آسیب هایی برای جمعیت هلال احمر داشت اما ما خوشحالیم که توانستیم عملیات را بدون تلفات به پایان ببریم .

 

ما درطی128 روز 348 واکنش سریع در کل کشور داشتیم که نیروهای آموزش دیده را به محل اعزام کردیم که حدود 142 نفر نیروهای امدادکوهستان ما بودند و نیروی عملیاتی 1260 نفر ونیروی متخصص یخ وبرف که باید پیده می رفتند وکارگاه باید اجرا می شد60 نفر و نیروهای محلی هم که در کنار ما صعود می کردندواز ظرفیت آن ها استفاده می کردیم 258 نفر بودند که از آن ها تقدیر وتشکر میکنیم واکثر جا بجایی ها نیز در روزهای اول که فشار کار بسیار بالا بود ومشکلاتی داشتیم به صورت پیاده می رفتند و وتکه های اجساد را از طریق کوله پشتی به پایین منتقل می کردند.

 

 

 

در منطقه کوه گل یک کمپ هایی را ایجاد کردیم که در ارتفاع 4هزار 500متری و و3 هزاروهفتصد متری و2 هزار و500 متری که بچه ها به سلامت بالا بروند وبرگردند بچه صبح  پیاده حرکت می کردند وشب برمی گشتند که یک پیامی برای مردم داشته باشندابتدا تکه های اجساد را از طریق کوله پوشتی  می آوردیم پایین ومردم نیز میدیند که برای پایین آوردن اجسادآن ها دغدغه داشتیم رضایت داشتند اما پس از آن که شرایط جوی بهتر شد با بالگرد ها این کار را انجام دادیم.

 

خلبانان وکاپیتان های بالگرد ها نیز همه تلاش خود را می کردند که بچه ها از طریق بالگرد به بالا انتقال داده شوند، وبه جستجوی اجساد سرعت ببخشند در همین خصوص 363 سورتی پرواز به تعداد252 ساعت از ظرفیت بالگرد ها استفادعه کردیم.

 

1385 نفر را از طریق بالگرد به بالا انتقال دادیم ودرروز های بعدی کلیه افراد را به بالا انتقال دادیم واجساد را از این طریق پیدا کردیم  با این وجود در ارتفاع مشکلاتی داشتیم از جمله  که باد چادرها را پاره مبی کرد وچادرها یخ می زد وشرایط آب وهوایی بد میشد گوشی های موبایل براثر سردی هوا ویخ زدگی در آن جا مشکل داشتند وما تنها از طریق بی سیم ارتباط برقرار می کردیم.

 

بویرخبر: در آنجا با چه مشکلات وفشارهایی مواجه بودید؟

 جهانبین: فشار های بسیاری بود از جمله اینکه برخی افراد گاهی برخی خبرها را شایع می کردند که توصیه کردیم والان هم می کنیم که مردم استان صحت اخبار را از سایت ها وروزنامه های رسمی وخود صدا وسیما دریافت کنندبهتر است گاهی از طریق فضای مجازی اخباری را شایع می کردند که خانواده ها دچار آسیب می شدند ودچار فشار روحی وروانی می شدند که هر موقع خانواده ها ادچار فشار می شدنداین فشار برروی ما بی تأثیر نبود.

 

سختی داشت اما مدیریت و برنامه ریزی می خواست هرروز و هرشب باید باحضور معاونت امور عمرانی استاندار یا استاندارو فرمانداران استان جلسه برگزار می کردیم که چه عملیاتی صورت گرفته و درروز بعد چه عملیاتی انجام دهیم که این دغدغه  را داشتیم .

 

 

یک همایشی را در برنامه داریم تحت 128 روز ارتفاع سرد که واقعادر ارتفاع سختی های بسیار زیادی بود اما خدارا شکرباصبروحوصله ای که خداوند به ما عنایت فرمود وبرنامه ریزی هایی که صورت گرفت به همکاری مردم شریف استان بلأخره این سختی ها تبدیل به  آسانی مسی شد با برنامه ریزی هایی که درست صورت می گرفت وحمایت هایی که مسئولین داشتند.

 

بویرخبر: دیدن آن صحنه های دلخراش چقدر سخت بود؟

 جهانبین: اما از نظر روحی روانی امدادگران ما واقعا آسیب دیدند آسان نیست که آدم ببیند هم نوعش تکه پاره است وبخواهد این اجساد تکه پاره را جمع آوری ودسته بندی کند وبه پایین انتقال دهد.

 

از نظر روحی وروانی اکثر امدادگران ما دچار این مشکل می شدندکه تأثیرات خود را روی بجه ها گذاشت که کلاس های روانشناسی وبرنامه های دیگر برای شان در نظر گرفتیم که یک تجدید روحیه ایجاد شود.

 

گاهی اوقات برخی ها از کمبود امکانات می گفتند واظهار نظر های مختلف صورت می گرفت اما ما که در عمق کار بودیم با برنامه ریزی هایی که داشتیم کار را به پایان رساندیم وواقعا نمیشد زودتر از این موقع کار انجام شود چرا که طبیعت به ما این اجازه را نمی دادکه ربطی به امکانات وتجهیزات نداشت.

 

باید برف آب می شد حدودا ارتفاع 7 متر یا 6 متر وهمچنین فکر می کردیم کسانی که در ارتفاع بودند برف را دست کاری کنند که سبب رانش بهمن می شد ونیروهای تخصصی آسیب می دیدندهمه ابعاد را در نظر گرفتیم وتوانستیم عملیات را به پایان ببریم.

 

جمعیت هلال احمر مرکز همه توان خود را به کار گرفت تا امکانات را در اختیار نیرو ها بگذارد ما از استاندارها فاصله داریم اما از همه امکاناتی که حتی المقدور خریداری شده است جمعیت هلال احمر نیز از امکانات استفاده کرد وبهره گرفت وامکاناتی که نداشتیم را نیز در اختیار ما قرار دادند.

 

اما الان نیاز است باتوجه به گستردگی این حادثه  حوزه مدیریت بحران به ما کمک کنند که در خصوص استقرار تجهیزات متناسب با شرایط آب و هوایی که داریم ودر شهرستان ها با توجه به نوع نیاز خود امکانات را استقرار دهیم.

 

گاهی اوقات از اعتبارات ملی استفاده می شود وگاهی نیز از اعتبارات استانی که در تلاشیم بتوانیم این فاصله از استاندارد ها را کم کنیم که در زمان حادثه بتوانیم به نحو مطلوب از امکانات استفاد کنیم.

 

جمعیت هلال احمر استان هایی را به عنوان استان های معین ما در نظر گرفته است ما هم در برخی حوادث برای برخی استان ها نقش استان معین را داریم در حادثه سال گذشته امکانات به اندازه حادثه نداشتیم که فراتر از استان ما بود ویک حادثه ملی بود از ظرفیت 25 استان استفاده کردیم.

 

در خصوص شارژانبار ها هم تصمیم گرفتیم که انجام شود واگر فراتر از استان باشد از ظرفیت استان های دیگر نیز استفاده کنیم.

 

 بویرخبر: غم انگیز ترین حادثه ای که مشاهده کردید چه بود؟

 جهانبین: اگر یک مدیر بخواهد تابع احساساتش باشددر اجرای برنامه ها به مشکل می خورد وقتی در محل حادثه وارد شدیم وشدت حادثه را دیدیم اولین جمله ای که  گفتیم این بود که خداوند به خانواده جان باختگان صبر دهد وقتی می دیدیم دوفرزند بود وآقا وخانم بود اکثر کسانی که در حادثه بودند دوتا سه تایی از یک خانواده بودند که واقعا سخت بود وما پایین ارتفاع مه گریه ورزاری مردم را میدیدیم ودر بالا نیز حادثه را می دیدیم از خداوند خواستیم که ابتدا یک صبری به خانواده ها عطا کند.

 

و دوم اینکه به ما کمک کند تا این عملیات را به سرعت به پایان برسانیم ودغدغه مردم  را برطرف واجساد را در اختیار آن ها قرار دهیم تا از این بلا تکلیفی خارج شوند و یکی دیگر هم اینکه گفتیم خدایا در هیچ کجای دنیا شاهد همچنین حادثه هایی نباشیم.

 

 بویرخبر: غم انگیز ترین حادثه ای که مشاهده کردید چه بود؟

 جهانبین: اینکه بگویم که در محل حادثه نسبت به احساسات بی اهمیت بودیم این گونه نبوده است چون من خودم نزدیک همه اجساد حادثه را مشاهده کردم و ودر باره آن ها صرت جلسه  می کردیم گاهی 40 دقیقه 1 ساعتی خودم گریه می کردم مخصوصا پیام هایی که می آمد مثلا برخی خانواده می آمدند آنجا و گریه می کردند می دیدیم مادری از اصفهان آمده پدر وفرزند خلبان فولاد که در آنجا حضور پیدا کرده بود.

 

احساسات خود را کنترل می کردیم اما خیلی ناراحت کننده بود مخصوصا یک جایی که خانواده ای به دنبال عروسکی از فرزندشان بودند تا برای آن ها خاطره باشند یک روز م پدرو مادری به سی سخت آمدند در دنا کوه وما را سوگند دادند وقول گرفتند وعکس فرزندشان را آورده بوند خواهش کردند که تکه لباس را بیاورند.

آن روز روزی بود که بیشترین حجم اجساد را پایین آوردیم و وقتی بالگرد داشت پایین می آمد یه خانمی  گفت که من دارم ارامش می گیرم که برادرش در بالگرد را باز کردوهمان لباسی که عکسش را نشون داده بود تن یکی از اجساد بود و ما قانونا نمی توانستیم اعلام کنیم چون اجساد دچار مشکل بودند ودر آن جا راحت شناسایی نمی شدند.

 

مانده بودیم که به آن خانم چه بگوییم و اجساد را با آمبولانس انتقال دادیم به یاسوج و آن خانم آمد پیش من گفت چی  شد؟

من گفتم که به پزشکی قانون یاسوج مراجعه کنیدو دوباره مرا سوگند داد و من هم گفتم که پیراهنی به این شکل را دیدم که آمدند به بیمارستان مراجعه کرد و به دکتر موسوی مراجعه کرد که جسد برادرش آمده  بود پایین مادرش نیز چندین بار غش کرد .

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم