تازه های سایت

پربازدیدها

6. بهمن 1397 - 17:08
دکتر ستار هدایت خواه ظهر امروز با حضور در غرفه صبح زاگرس به تشریح دستاوردهای فرهنگی انقلا ب اسلامی در غرفه صبح زاگرس پرداخت و بیان کرد یکی از تحولات فرهنگی انقلاب وجود نمایشگاه مطبوعات در کهگیلویه و بویراحمد است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بویرخبر؛ نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی با حضور در غرفه صبح زاگرس ضمن طرح نظر در خصوص کم و کیف غرفه های نمایشگاه به بیان دستاوردهای فرهنگی انقلاب اسلامی در کهگیلویه و بویراحمد پرداخت، که شرح آن در زیر آمده است.

 

نماینده اسبق شهرستان های بویراحمد و دنا گفت: در ایام چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران توفیقی حاصل شد، که در نمایشگاه مطبوعات حضور پیدا کرده و به تشریح دستاوردهای فرهنگی انقلاب اسلامی در کهگیلویه وبویراحمد بپردازیم.

 

وی اشاره کرد: یکی از نکاتی که بایداشاره کردمجموعه دستاوردهای فرهنگی انقلاب اسلامی  بوده که عامدانه یا با غفلت زیر سوال رفته و در این زمینه سیاهنمایی صورت گرفته است.

 

وی بیان کرد:یکی از دستاوردها و  زیر ساخت های فرهنگی،  مطبوعات و   رسانه های  فرهنگی   بوده، که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ مجموعه مستقلی در استان چاپ نمی شد، اما اکنون چندین ماهنامه، فصلنامه، نشریه ها، روزنامه ها و پایگاه های خبری در حال فعالیت هستند.

 

ستار هدایت خواه اظهار کرد: از دیگر دستاوردهای فرهنگی استان وجود تعداد زیاد مساجد بوده، که از زمان ورود اسلام به کشور ایران و کهگیلویه و بویراحمد تا سال 1357 تمام مساجدی که در استان و مراکز شهری ساخته شده است، نسبتی بین 3 الی 20 برابر مسجد نسبت به  قبل از انقلاب  ساخته شده است.

 

 

هدایت خواه گفت: در احداث کتابخانه دو تا سه مورد کتابخانه در قبل از انقلاب احداث شده است، اما در شرایط حاضر بیش از 20 مورد کتابخانه در استان وجود داشته ، که چند ده الی چند صدهزار کتاب  در کتابخانه ها وجود دارد و مردم برای مطالعه در آن مکان ها حضور پیدا می کنند.

 

 

وی بیان کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی  تعداد  تشکل ها و هیئت های عزاداری بین دو الی سه مورد بود، اما امروز چند صد هیئت در شهر یاسوج و استان  توسط جوانان اداره می شود، در همین رابطه تعداد نمازهای جمعه در شهرهای استان بین 15 الی 20 مورد است، که قبل از انقلاب اصلا وجود نداشته است.

 

وی اشاره کرد: برنامه ای به نام اربعین، اعتکاف، وجود نداشته، کاروان هایی که به مشهد مقدس مشرف شده، تعداد آنها محدود بود، و در چند سال گذشته 10000 نفر به مشهد اعزام کردیم، حج عمره، عتبات عالیات ، راهیان نور، طرح اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در قبل از انقلاب اسلامی وجود نداشته اما به برکت انقلاب اسلامی ایران تعداد آنها بسیار زیاد بوده و توسط اقشار مختلف مردم اداره می شود.

 

وی اظهار کرد: تعداد افزایش  افراد باسواد، کسانی که کتاب می نوشتند، و کسانی که به دانشگاه می رفتند قابل مقایسه با قبل از انقلاب نبوده، تعداد مراکز عالی بعد از انقلاب نزدیک به 40 مرکز است، تعداد تحصیلکرده های قبل از انقلاب 150 نفر بوده،  اما امروز بیش از 40000 نفردر  دانشگاه مشغول تحصیل است، تعداد زیادی از افراد بومی استان پزشک و استاد دانشگاه بوده، که مشغول خدمت در استان هستند.

 

نماینده اسبق بویر احمد و دنا در مجلس شورای اسلامی گفت: حضورخانم ها در بخش های مختلف اجتماعی، علمی، فرهنگی و قرآنی فراوان بوده، که قابل مقایسه با قبل از انقلاب نبوده، که ده ها یا صد ها مورد وجود دارد، در استان حوزه علمیه  هم آقایان و خانم ها وجود دارد که بین 5 الی 6 مورد است و توسط اساتید بومی اداره می شود.

 

وی در پایان گفت: در زمینه های مختلف  فرهنگی رشد های فراوانی صورت گرفته که باید توسط رسانه ها و مطبوعات منتشر شود و  به اطلاع عموم جامعه برسد و سیاهنمایی و شایعات را پاسخگو بوده، اما تا نقطه مطلوب فاصله وجود داشته، که باید با همکاری نهاد های فرهنگی و مردم به آن نقطه مطلوب انقلاب رسید.

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم