تازه های سایت

پربازدیدها

28. دى 1397 - 14:53
یکی از ابزارهای امروز برای حفظ هویت ها و آداب و سنت های بومی، استفاده از ظرفیت های رسانه بوده ، و کهگیلویه و بویراحمد با شبکه بومی خود به نام دنا از بدو تاسیس تا اکنون قدم های موثری در اعتلای فرهنگ مردم کهگیلویه و بویراحمد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بویرخبر؛ در تاریخ گذشته،  بشر راه های زیادیرا برای تبادل اطلاعات تجربه کرده است، ازابتدایی ترین شیوه های آن یعنی انتقال پیام توسط قبیله های سرخ پوست به وسیله دود و آتش تا به  پیشرفته ترین شکل آن یعنی امواج ماهواره ای و فضاهای اینترنتی و مجازی همه نشان از پیشرفت برای انتقال اطلاعات در گذر  زمان  دارد.

 

شیوه های ارتباطی و اطلاعاتی در دنیا امروز به عنوان یک  ابزار قدرتمند محسوب شده، به گونه ای که از آن برای استفاده جهت بهره برداری های سیاسی و نفوذ در اعتقادات و باورهای کشورهای دیگر جهت سلطه و نهایتا استفاده از منافع دیگر ملت ها محسوب می شود.

 

در همین ارتباط باید گفت در دنیای رسانه ای امروز، سیاست مداران فعالیت های رسانه ای خود را در قالب تبلیغات گوناگون گسترش داده، اما نوع تبلیغات بستگی به منافع آنها دارد، به عنوان مثال کشورهای استعمارگر و سلطه طلب سعی بر نفوذ فرهنگی برای غلبه بر باورها جهت بهره برداری از منافع دیگر کشورها دارند.

 

امروز حجم گستردگی رسانه ها و فعالیتهای آنها  سبب اثر گذاری فراوان بر عملکرد دیگر کشورها شده است، به عنوان مثال بسیاری از جنگ ها در دهه های گذشته کشور آمریکا با سیاست های دروغین رسانه ای توجیح شده و حتی درصدد فریب خود مردم کشور آمریکا شده است.

 

بسیاری از کارشناسان رسانه ای داخلی  و بین الملی معتقد هستند که جریان صهیونیستی - آمریکایی و انگلیسی قدرتمندترین ابزارهای رسانه امروز را در اختیار داشته و به وسیله های مختلف سعی بر سلطه بر افکار وعقاید دیگر ملت ها به وسیله عرضه محتواهای گوناگون  نظیر صوت، تصویر، فیلم، و به شکل مدرن آن فضای مجازی هستند.

 

در شرایط امروز دنیای رسانه ، ایران اسلامی با کمترین امکانات با افتتاح شبکه های بومی برای حفظ ارزش های فرهنگی و اصیل ایرانی -اسلامی گام برداشته است، که افتتاح شبکه دنا از جمله دستاوردهای رسانه ملس محسوب می شود.

 

شبکه استانی دنا در تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۳۸۴ با تلاش و همت کارکنان مرکز و با حضور سید عزت الله ضرغامی  ریاست وقت سازمان و مسئولین و مقامات محلی فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد.

 

از آن زمان تا اکنون شبکه استانی دنا با محتواهای گوناگون متناسب با فرهنگ های بومی سعی بر حفظ و حراست از ارزش های ایرانی و اسلامی داشته است.

 

شبکه استانی دنا که امروز دوران 13 سالگی خود را  سپری می کند،  برنامه های متنوعی چون، پخش آوازهای سنتی نظیر شاهنامه خوانی، سروده های لری، نگاه به نحوه برگزاری مراسمات شادی نظیر عروسی  ها و برگزاری مهمانی های دورهمی - محلی، نگاه به نحوه زندگی ساده عشایری، پرداختن به کار و تلاش ساکنان روستایی نظیر کشاورزی و دامداری، توجه به حفظ و حراست از ارش های دینی نظیر روحیه وحدت و اتحاد، ایمان به خدا، و نقش مقدس پیوند خانوادگی پرداخته است.

 

فعالیت های این شبکه تنها در مسائل ذکر شده خلاصه نشده، بلکه در کمک به افزایش آگاهی و سواد آموزی از طریق پخش برنامه های تلوزیونی، کمک به جذب سرمایه گذاران برای توسعه استان از طریق معرفی ظرفیت های کهگیلویه و بویراحمد، پرداختن به مشکلات مناطق محروم از طریق تهیه مستندهای رادیویی و تلوزیونی، حمایت از کار و تلاش از طریق گزارش های مردمی و ده ها فعالیت دیگر که تنها بخشی از این رسانه مردمی و بومی استان کهگیلویه و بویراحمد است.

یکی از زمینه های مهم حفظ ارزش های بومی در بین مردم کهگیلویه و وبویراحمد، پاسداشت ارزش های بومی و ملی و مذهبی بوده است که شبکه استانی دنا نقش مهمی در این اثر گذاری داشته است، به عنوان مثال مردم این استان در حماسه آفرینی های ملی همیشه نقش اول را داشته در دوران دفاع مقدس، در در برگزاری انتخابات، در نقش بر آب کردن نقشه های فته گران داخلی و خارجی، و در حمایت از ارزش های انقلاب و اسلام تاثیر که رسانه بومی دنا در جهت دهی نقش های مهمی برجای گذاشته است.

 

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم