پربازدیدها

9. فروردين 1397 - 11:46
عطاء طاهری بویراحمدی نویسنده فرهیخته و از چهره های ماندگار استان کهگیلویه وبویراحمد صبح امروز و پس از ماه ها رنج و بیماری دار فانی را وداع گفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بویرخبر،در زیر به خلاصه ای از زندگی این استاد بزرگ به قلم شیوا طاهری بویراحمدی اشاره شده است:

کي عطا طاهري متولد سال ۱۳۰۷ در بويراحمد سفلي به دنيا آمد.پدر وي کي مکي طاس احمدي از جمله سران دلير باسواد و خوشنام ايل بويراحمد بود که در توطئه اي خصمانه به دست برادرش کشته شد.
بي بي مهتاب مادر وي دختر کريم خان بهادر السلطنه قدرتمندترين ايلخان تاريخ کهگيلويه و بويراحمد بود.کي عطا که در همان اوايل کودکي طعم تلخ يتيم شدن را چشيده بود در طي ادامه مسير زندگي در کوران حوادث مهيبي قرار گرفت،حوادث و سختي هايي که روحش را چون فولاد محکم و استوار نمود.

وي به همراه ناصرخان دايي زاده خويش به مدرسه تلخسرو مي رفت به همراه مادر عازم تهران جهت زندگي در کنار اقوام در تبعيد خويش شد،جمع زيادي از بازماندگان خوانين در آن روزگاران به اجبار دوران تبعيد خود را در تهران مي گذراندند اما اين اجبار براي فرزندان آنان تبديل به فرصت طلايي شد و توانستند قدم در راه تحصيل علم بگذرانند.

روح جستجوگر و کنجکاو کي عطا در همان روزگاران با شخصيت جوان ولي آرمانگراي خسرو خان بويراحمدي آشنا گشته و پيوندي عميق بين اين دو نفر برقرار گرديد.کي عطا پس از برگشت خوانين به بويراحمد و سقوط رضا خان در کنار دايي زاده هاي خويش،در بويراحمد عليا زندگي مي کرد.

وي روزگاري خواهان حضور در راس ايل و روزي خواهان ادامه تحصيل بود و اين دو راهي همچنان وي را سرگردان قرار داده بود.وي سرانجام عازم خاک پدري در بويراحمد سفلي شده و در کنار عموهاي خود که سرپرست طايفه طاس احمدي بودند قرار گرفت،کي عطا از همان دوران نوجواني حضور گسترده اي در جمع بزرگان و بند و بست هاي مهم ايلي داشت که اين خود عامل بزرگي در رشد و تعالي شخصيت وي بود.

عشق اتشين وي به دختر ايلياتي به نام عطري و شکست اين عشق به دليل فاصله طبقاتي دو خانواده روح کي عطا را در کوره سوزان پروراند،اوج حضور وي در صحنه سياسي ايل به سالهاي نهضت ملي شدن صنعت نفت برمي گردد.

وي در کنار قبله فکري خود خسروخان بويراحمدي حمايت تمام قدي از جبهه ملي و رهبران آن دکتر مصدق مي نمود،وي در جلسات متعدد جبهه ملي در تهران و اهواز حضور داشته و فعاليت گسترده اي داشت.سرانجام بعد از کودتاي ۲۸ مرداد و قتل خسروخان بويراحمدي وي بطور کامل از صحنه سياسي ايل خارج شده و به کسوت معلمي درآمد.

وي در سال ۱۳۵۰ در حالي که هرگز براي انتخابات ثبت نام نکرده بود از سوي رژيم بعنوان کانديد مجلس شوراي ملي از حوزه بويراحمد معرفي شد.با استقبال و حمايت گسترده مردم از وي پيروزي وي قطعي بنظر مي رسيد اما سرانجام کانديد مورد نظر دربار که حتي يکبار هم به بويراحمد نيامده بود و يک بويراحمدي به او راي نداده بود بعنوان پيروز انتخابات معرفي شد.

از اثار وي مي توان به کتاب فاخر وارزشمند کوچ کوچ اشاره نمود.

کتاب کوچ کوچ زندگی نامه عطا طاهری بویراحمدی است که نویسنده ضمن روایت سرگذشت خود، در آن بسیاری از مسایل سیاسی، اجتماعی، تاریخی و اقتصادی استان و همچنین آداب و رسوم زندگی ایلی و عشایری را آورده است.
مميرو،درخت قبل از انقلاب،مشارکت و تعاون،بخوان،کتابخانه چوپان-کي بانو,و… از دیگر آثار این نویسنده است.

 اگر ترک زبانان ایل قشقایی  شخصیت بزرگی مانند مرحوم بهمن بیگی را افتخار و اسطوره خود معرفی می کنند بدون شک کی عطا بویراحمدی نیز می توان بعنوان اسطوره ادبی و فرهنگی لر زبانان معرفی شود.

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم