تازه های سایت

28. آذر 1396 - 0:36
سردار شهید فریبرز پناهی از دلاوران جبهه وجنگ و یکی از فرزندان رشید استان کهگیلویه وبویراحمد و فرمانده گردان امام محمد باقر (ع) بود که پدر بزگروارش بیش از این تاب دوری از او را نداشت و دعوت حق را لبیک گفت.
www.boyerkhabar.ir

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بویرخبر؛ شهید فریبرز پناهی در سال 1338 در روستای دم تنگ سپو از توابع بخش مرکزی شهرستان کهگیلویه استان کهگیلویه وبویراحمد دیده به جهان گشود.

 

 

این شهید بزرگوار در سن طفولیت بر اثر یک حادثه دچار سوختگی از ناحیه دست راست گردید و متأسفانه به دلیل نبود امکانات درمانی انگشت کوچک دستش تا مدتها به کف دستش چسبیده بود و بعد از حدود بیست سال با یک عمل جراحی، انگشت وی قطع گردید.

 

 

 شهید پناهی دروس ابتدایی را به دلیل نبودن کلاس درس و امکانات آموزشی در روستای زادگاهش به ناچار در روستای اسلام آباد سپری کرد و به همین منظور زمستانها را با طی مسافت بسیار طولانی با گذشت از یک رودخانه پرآب با مشقت زیاد پشت سر گذاشت.

 

 

این شهید بزرگوار در ابتدای سال 57و قبل از پیروزی انقلاب به دلیل اینکه دوست نداشت در نظام ستم شاهی خدمت سربازی را انجام دهد با پیگیری های زیاد و به دلیل مشکلی که از ناحیه دست راست داشت موفق به اخذ معافیت پزشکی شد.

 

 

سردار شهید پناهی در جریان مبارزات مردمی در سال 57 با شرکت در تظاهرات مردمی در شهر دهدشت حضوری فعال داشت و بعضاً با پخش اعلامیه های حضرت امام خمینی مانند بسیاری از جوانان آن روز دین خود را به اسلام عزیز ادا نمود.

 

 

این شهید بزرگوار که حاضر نشده بود در نظام ستم شاهی خدمت نماید از همان ابتدای تشکیل سپاه پاسداران در شهرستان گچساران به اتفاق همرزمان عزیز خود سرهنگ محسن عدالتمند و حاج یانس پرور با اشتیاق کامل به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گچساران درآمد.

 

 

این شهید گرانقدر در همان ابتدا با بحثهای انقلابی و تحلیلهای سیاسی به مبارزه با منافقین خلق و کمونیستها که در آن سالیان اولیه انقلاب (60-58) در شهرستان گچساران تشکلات زیادی سازماندهی کرده و حتی در اولین دوره مجلس شورای اسلامی کاندیدا شد.

 

 

به همین جهت منافقین خلق که یارای مقاومت در مقابل بحثها و تحلیل های ایشان را نداشتند با شناسایی و کنترل رفت و آمدهای او نقشه شوم ترور این عزیز را طراحی و اجرا کردند.

 

 

به همین منظور در اوایل سال 60 با پرتاب سه راهی مواد منفجره به حیاط منزل ایشان قصد به شهادت رساندن وی را داشتند ولی خوشبختانه به دلیل اینکه ساعتی قبل از منزل خارج شده بود به ایشان آسیبی نرسید.

 

 

این شهید بزرگوار در سال 1359 ازدواج نمود که ثمره این ازدواج دو دختر است که یادگار آن شهید گرانقدر می باشند. این شهید در حالی که تازه ازدواج کرده بود جهت مبارزه با تحرکات ضدانقلاب در کردستان جزء اولین گروهی بود که داوطلبانه به کردستان اعزام شدند.

 

 

سردار شجاع اسلام همچنین با شروع جنگ تحمیلی تا زمان شهادت بیش از سه چهارم خدمت خودش را در جبهه های جنگ و در سمت فرماندهی های مختلف و اکثراً در سمت فرماندهی گردان سپری کرد.

 

 

در این مدت همیشه در جبهه های جنوب بود. سخنرانی های جذاب، تحلیل های زنده روز، طرح های خوب نظام، مهربانی و رئوفت با رزمندگان، صدق و صفا و صمیمیت با یاران خمینی مشخصه های اصلی این شهید بود. ایشان کاملاً بی ادعا ولی با کاردانی تمام مأموریت های محوله را انجام می داد.

 

 

یکی دیگر از صفات بارز سردار شهید پناهی، صله رحم و توجه به اقوام و بستگان بود، صفتی کاملاً ممتاز و متمایز از دیگران داشت. خیلی سریع و خستگی ناپذیر از طریق ارتباطات حضوری یا تلفنی نسبت به صله رحم اقدام می کرد.

 

 

از جمله عملیاتهایی که او حضور مستقیم داشت علاوه بر عملیاتهای چریکی و نامنظم عبارتند از: عملیات پیروزمندانه ثامن الائمه، طریق القدس، بیت المقدس، فتح المبین، والفجرها مخصوصاً والفجر8 ، محرم، رمضان، بدر و عملیاتهای موسوم به کربلا بخصوص عملیاتهای کربلای 4 و 5 .

 

 

نهایتاً این شهید عزیز در شب 21 دی ماه سال 1365 در عملیات پیروزمندانه کربلای 5 در حالی که در خط مقدم نبرد در حال هدایت و فرماندهی گردان بود با اصابت تیر مستقیم دشمن به قلب مبارکش چشم از این جهان فروبست و به خیل شهیدان گرانقدر دفاع مقدس پیوست.

 

 

فرازی از وصیت نامه شهید: « به برادرانم وصیت می کنم که مبادا مرگ من در زندگی شما خدشه ای وارد کند .نگران نباشید، بلکه خوشحال و راضی باشید و شکر خدای را به جای آورید. در تربیت فرزندانم کوشا باشید.همسرم! در ناملایمات زندگی صبور و بردبار باش، زیرا خدا با صابران است.»

 

لازم به یادآوری است: یدر سردار شهید فریبرز پناهی دعوت حق را لبیک گفت و پیکر این پدر شهید فردا ساعت 14  روز سه شنبه 28 آذرماه  از قبرستان جدید دهدشت به سمت روستای دم تنگ سپو تشییع می‌شود.

 

شایان ذکر است: مراسم ختم آن مرحوم نیز روز پنج‌شنبه همین هفته از ساعت ۲ تا ۴ عصر در مسجد روستای دم‌تنگ سپو برگزار می‌شود.

انتهای پیام/د

گزارش: حسین دوستانی

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم