تازه های سایت

پربازدیدها

27. آذر 1396 - 20:35
فرامرزی عنوان کرد: وظیفه ی اصلی سازمان تعاون روستایی هدایت، نظارت، کنترل و راهنمایی تشکل های تحت پوشش است که بتوانند به نحو مطلوب به جامعه روستایی در جهت ارتقاء سطح معیشتی زندگی آنان خدمات رسانی کنند.
www.boyerkhabar.ir

رییس سازمان تعاون روستایی در بخش اول گفت و گو با پایگاه خبری تحلیلی بویرخبر گفت: این سازمان تابعه ی وزارت جهاد کشاورزی و از جمله سازمان های خدمات رسان بخصوص به جامعه ی روستایی است که در واقع قشر محروم جامعه استان را تشکیل می دهند.

 

  قلندر فرامرزی افزود: ازجمله خدمات سازمان تعاون روستایی می توان به خرید محصولات مازاد، تهیه بذور کشاورزی، تهیه نهاد های کشاورزی از جمله سموم، کود، تهیه نهاد های دامی، تهیه خوراک ماهی، تهیه دانه های مورد نیاز مرغداری ها، سوخت رسانی و سوخت زمستانی به روستاییان اشاره کرد.

 

 

وی ادامه داد: درواقع سازمان شبکه تعاون روستایی از دو قسمت تشکیل شده است، یکی سازمان تعاون روستایی بخش دولتی و بخش دیگری بخش خصوصی  را محسوب میشود که شامل تشکل های تعاون روستایی کشاورزی، تولید و زنان است.

 

 

فرامرزی عنوان کرد: وظیفه ی اصلی سازمان تعاون روستایی هدایت، نظارت، کنترل و راهنمایی تشکل های تحت پوشش است که بتوانند به نحو مطلوب به جامعه روستایی در جهت ارتقاء سطح معیشتی زندگی آنان خدمات رسانی کنند.

 

 

  • چه نکاتی باعث رضایت مردم از این سازمان شده است که در نظرسنجی بهترین اداره استان از نظر تکریم ارباب رجوع رتبه اول را کسب کردید؟

رییس سازمان تعاون روستایی در پاسخ به این سوال گفت: وظیفه این  سازمان خدمات رسانی است، شاید قسمت اعظم این رضایت مندی مربوط به خدماتی که به موقع به روستاییان ارائه می شود، از طرف دیگر صداقت و پاکی مجموعه تعاون روستایی است که تکریم ارباب رجوع را در اولویت کار خود قرار داده، به این دلیل به عنوان اداره برتر بین 40 اداره استان که در نظر سنجی تلگرامی کانال صبح زاگرس شرکت داده شدند انتخاب شده است.

 

 

  • علت انتخاب شما به عنوان سازمان برتر در فضای مجازی چه بوده است؟

امروزه در نقاطی که آنتن دهی تلفن همراه و خط اینترنت وجود دارد اکثراً تمام مردم تو فضای مجازی معمولا حضور دارند، و به نظر من علتش همین اطلاع رسانی از طریق فضای مجازی بوده، بطوریکه من خودم در مرحله ی نهایی این نظرسنجی باخبر شدم که سازمان تعاون روستایی یکی از سازمان هایی است که داره مورد سنجش واقع شده است.

 

 

  • چه تغییر و تحولاتی از زمان پذیرفتن تصدی سازمان توسط شما ایجاد شد؟

فرامرزی جواب داد: بیشتر بحث اعتماد سازی بین مجموعه، تفهیم اینکه ما واقعا وظیفه شرعی داریم که به مردم خدمت کنیم، درد مردم را درد خود بدانیم. دوستان و همکاران واقعا این موضوع راپذیرفتند و صادقانه و بی ادعا فعالیت می کنند.

وی گفت: به نظر من یکی از علت هایی که به عنوان برتر شناخته شده سازمان تعاون روستایی شد همین وضوع است، چون دوستان به عنوان کارمند کار نمی کنند، حتی شبها هم نیاز باشد در سازمان حضور دارند و در محل کار به مأموریت و نظارت خود در بخش توزیع کالا می پردازند.

 

  • در اظهارات خود اشاره به خرید محصولات مازاد کشاورزان کردید، آیا خرید محصولات کشاورزی که طیف وسیعی از استان ما را  بخش کشاورزی بخصوص  پرورش سیب و میوه های سردسیر تشکیل میدهد، آیا همچین م.ضوعی را در برنامه دارید؟

رییس سازمان تعاون روستایی جواب داد: معمولاً محصولات کشاورزی به دو قسمت زراعی و باغی تقسیم می شوند که بعضی از محصولات بر اساس برنامه های دولت در واقع خرید تضمینی صورت می گیرد که وجه آن توسط دولت پرداخت میشود، برخی نیز به عنوان خرید حمایتی و بعضی ها به صورت خرید توافقی صورت می گیرد.

 

 

فرامرزی عنوان کرد: خرید تضمینی مثل گندم، ذرت و کلزا که بعضاً دولت این محصولات به عنوان خرید تضمینی اعلام می کند به وزارت جهاد کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی نیز سازمان تعاون روستایی و سایر سازمان هایی که تابع جهاد وزارت کشاورزی هستند را جهت خرید محصولات مطلع می کند.

 

 

وی گفت، به عنوان مثال در سال جاری، ما 41 هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان و در خصوص پشتیبانی امور دام، قریب به 20 هزار تن ذرت تولیدی مازاد کشاورزان را خریداری کردیم.

 

 

 رییس سازمان تعاون روستایی افزود: در رابطه با سیب درختی متأسفانه تا کنون برنامه مدونی ابلاغ نشده است، سازمان تعاون روستایی به عنوان مجری برنامه تنظیم بازار استان و تهیه میوه شب عید چندین سال است که این اقدام کرده و امسال نیز از طریق تولیدات استانی، میوه شب عید خصوصاً سیب درختی، 300 هزار تن  خریداری کردیم و در سردخانه ذخیره شده که در زمان پایان سال 96 و آغاز سال 97 و تزریق آن به بازار تاثیر خود را خواهد گذ اشت.

 

وی در ادامه افزود: قریب به 800 تن سیب درجه 3 صنعتی در سال جاریاز باغداران خریداری شده است.

 

 

فرامرزی عنوان کرد: در رابطه با میوه پرتقال نیز مقرر شد مرکبات تولیدی استان در شهرستان های باشت، گچساران و کهگیلویه نیز از کشاورزلن خریداری و ذخیره  شود .

 

 

  • سیب هایی که از باغداران خریداری می کنید، کجا ذخیره می کنید؟ در استان یا در خارج از استان؟

رییس سازمان تعاون روستایی در جواب به این سوال گفت: خوشبختانه قریب به 12 هزار تن ظرفیت ذخیره سردخانه در سطح استان وجود دارد، 2 هزار تن در شهرستان کهگیلویه  و 10 هزار تن نیز در شهرستان بویراحمد.

فرامرزی بیان کرد: سیبی که ما خریداری کردیم در سردخانه تعاون روستایی واقع در منطقه شرف آباد یاسوج ذخیره سازی شده.

 

 

  • آیا این حجم سردخانه ای که با آن اشاره داشتید، با توجه به تناژ تولیدی میوه در استان جوابگو هست؟

وی اظهار کرد: این مقدار واقعا جوابگو نیست ولی باز هم یک درصدی از دو تا سردخانه بخش خصوصی موجود در استان تکمیل نشده است. معمولا باغدار به دو محصولات خود را عرضه می کنند، یک حالت ذخیره سازی هست برا شب عید، یک حالت نیزشامل  تازه خوری می شود، یعنی همزمان با تولید، در سطح کشور توزیع می شود که  باغداران محصولات خود را  به میادین میوه و تره بار کشور حمل می کنند و به فروش می رسانند.

 

 

فرامرزی گفت: باوجود قیمت پایین نرخ سردخانه های استان و گلایه مندی باغداران، هنوز ظرفیت 12 هزار تنی این سردخانه ها تکمیل نشده است و باغداران اقدام به ذخیره سازی نکردند.

 

 

  • طیف گسترده ای از اظهار نارضایتی مردم در خصوص عدم وجود سردخونه به میزان لازم در استان وجود دارد، در این خصوص چه برنامه ای دارید؟

رییس سازمان تعاون روستایی در جواب به این سوال گفت: بعضی شهرستانها که تولید کننده عمده محسوب می شوند واقعا نیاز دارند، که ما پیشنهاد احداث دو تا سردخونه در شهرستان دنا به میزان 2500 تن و شهرستان گچساران به میزان 1500 تن را دادیم که دستگاه های ذیربط مجوز صادر کنند و توسط تشکل های تحت نظارت ایجاد شود.

 

 

فرامرزی ادامه داد: اتحادیه شهرستان گچساران متولی احداث سردخانه 1500 تنی در شهر گچساران، و اتحادیه شرکت های تعاون روستایی دنا نیز متولی احداث سردخانه 2500 تنی در شهر سی سخت است، و از محل تحصیلات بانکی، خصوصا از طریق صندوق توسعه ملی که مبلغ قابل توجهی به سازمان تعاون روستایی اختصاص دادند، احداث شود.

 

بخش دیگر گفت وگو با رییس سازمان تعاون روستایی استان کهگیلویه وبویراحمد در زمانی دیگر منتشر خواهد شد.

خبرنگار: حسین دوستانی

 

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم