تازه های سایت

8. آذر 1396 - 8:28
مسئول سازندگی بسیج دانشجویی استان گفت: 21 گروه جهادی در قالب 1200 دانشجوی جهادگر خواهر و بردار به مناطق محروم وکم برخوردار استان اعزام شده اند.
www.boyerkhabar.ir

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بویرخبر؛ مسئول سازندگی بسیج دانشجویی استان در گفت وگو با بویرخبر گفت: 21 گروه جهادی در قالب 1200 دانشجوی خواهر و بردار تا سال 96 به تناسب 750 بردار و 450 خواهر در سراسر دانشگاه های مرکز استان به صورت اردوهای 10روزه و 12 روزه به مناطق محروم اعزام شده اند.

 

مالک انوری افزود: جهادگران در عرصه های علمی، آموزشی، عمرانی، درمانی، فرهنگی و اقتصاد مقاومتی به مناطق محروم و کمتربرخوردار استان خدمات دهی کردند.

 

 

آیا از خارج استان نیز پذیرای جهادگرانی بوده اید؟ آیا جهادگران شما به خارج استان اعزام شده اند؟

انوری  در پاسخ به این سوال گفت: بله، گاهی لازم است دانشجویان یک استان در یک استان دیگر حضور داشته باشند، ولی این موضوع  در مواقع ضروری اتفاق می افتد، یعنی یا جهت کسب تجربه و تخصص یا در صورت لزوم ومواقع اضطراری که اعلام آمادگی شود، مثلا درخصوص سیلابی که در برخی از استان ها جاری شد ما اعلام آمادگی کردیم و در زلزله کرمانشاه نیز گروه زیادی از جهادگران استان اعزام شدند.

 

وی افزود:  پنج گروه جهادی  کشوری داریم که وارد استان شده اند که قبل از وارد به استان، مناطق محروم را شناسایی کرده و ما نیز این گروه ها را پشتیبانی می کنیم .

 

انوری ادامه داد: در خارج از استان پنج گروه مختلف از دانشگاه های تهران و اصفهان جهت ارائه خدمات وارد استان شدند و کارهای عمرانی و بهداشتی و علمی آموزشی و پزشکی را در دستور کار خود قرار دادند.

 

مسئول سازندگی بسیج دانشجویی استان عنوان کرد: درعید و تابستان، بازار اردوهای جهادی بسیار داغ  است و در سایرایام سال این موضوع  تداوم دارد  یعنی جهادگران به مناطق هدف سر می زنند و کارهایی که انجام داده اند را تداوم می بخشند.

 

 

در حومه شهر که خدماتی انجام داده اید؟

مسئول سازندگی بسیج دانشجویی  در بخش دیگر از این گفت وگو اظهار کرد: در حومه شهر که محل مهاجرت بسیاری از افراد است، مشکلات بهداشتی و اجتماعی زیادی ایجاد می شود که  درهمین راستا موسسه خیریه ای را به نام "خیریه جهادی نورالشهدا" را راه اندازی کرده ایم  و کار آن به این صورت است که افراد متخصص وجهادی ما، شناسایی حومه شهر را آغاز و در خصوص موضوعات پزشکی، مشاوره ای و بهداشتی و بحث مشکلات اجتماعی، ارائه خدمات می کنند.

 

انوری به آماده سازی نقشه جامع نیازمندان اشاره کرد و گفت:  تا کنون نزدیک به 60 خانه بی بضاعت را شناسایی و تحت  پوشش قرار داده ایم و در زمینه های مشاوره، آموزش و پزشکی به آنها خدمات ارائه می دهیم.

 

وی یادآور شد: بحث گروه های جهادی تا چند سال پیش تخصصی نشده بود و بیشتر موضوع خودسازی خود بچه ها بوده که وارد روستاها می شدند کارهای سبک عمرانی و اموزشی انجام می دادند،  طی دو سال گذشته بحث پزشکی، عمرانی و آموزشی را به صورت تخصصی پیاده کردیم، یعنی از اساتید دانشگاه و صاحب نظران کشوری در بخش مشاوره ای استفاده کردیم و از دانشجویان فارغ التحصیل و یا درحال تحصیل بهره گرفتیم که وارد روستا ها می شوند و موضوعات  تخصصی را ارائه می دهند.

 

مسئول سازندگی بسیج دانشجویی  در ادامه گفت: در خصوص گروه هایی که وارد روستاها می شود سعی داریم خود مردم را در بطن کار قرار دهیم، یعنی نه اینکه با ورود جهادگران ما مردم عقب بکشند، و دانشجویان و دانش آموزان آن روستاها را منسجم می کنیم که کار را به صورت تخصصی انجام دهیم، در این مورد هیئت هایی را تشکیل داده ایم که مردم بانی آن می شوند و صندوق هایی را ایجاد کردیم که مردم آن منطقه خود بانی و پایه گذار آن هستند.

 

در خصوص موکب هاب اربعین چه فعالیت هایی داشته اید؟

انوری یاوآور شد: موکب های کشوری گروه های جهادی وارد عراق شدند و بحث موکب ها را پیاده سازی کردند که سال گذشته و امسال نیز چند نفر از دانشجویان ما وارد این گروه جهادی شدند و بنا داریم در سال های بعد گروه های جهادی خود را بصورت گسترده وارد موکب های کشوری کنیم.

وی ادامه داد: موکب های استانی نیز قبل ار اربعین امسال با کمک بسیج سازندگی ایجاد شده وتا بیست و سوم آبان ماه تداوم داشته اند و امید است هرسال این موضوع را در برنامه خود قرار دهیم.

 

چه احساسی دارید وقتی به منطقه محرومی وارد می شوند و خدمت رسانی می کنید؟

مسئول سازندگی بسیج دانشجویی استان در پاسخ به این سوال گفت: در این سه سالی که در گروه جهادی افتخار خدمت داشته ام برکاتی را در زندگی شخصی مشاهده کرده ام که همه  را مدیون  خدماتی که در بین مردم محروم این استان انجام داده ام هستم  و بسیار احساس آرامش می کنم.

انوری با بیان اینکه جهادگران استان هرکجا که لازم باشد و کمبودی احساس شود وارد میدان می شوند، افزود: از همه جهادگران که در اردوهای جهادی به صورت  گمنام و بی ادعا کار می کنند کمال تشکر و قدردانی را دارم، زیرا گاهی این افراد تمایل دارند اردوی جهادی شان بیشتر تدام داشته باشد تا خدمات بیشتری به مردم محروم ارائه دهند.

وی در پایان این گفت گو عنوان کرد: یاد و خاطره دانشجوی جهادگر بسیجی "عباس دبیقی" را گرامی می دارم که سال های زیادی در مناطق محروم استان مشغول خدمت رسانی بود و امیدوارم که راه دبیقی ها ادامه پیدا کند و ما هم در این مسیر به شهادت برسیم.

******************

برگزاری یادوراره شهدا، بارزترین اقدام فرهنگی در منطق محروم

در ادامه گفت وگو، قاسم قربانی دانشجوی رشته عمران و از جهادگران نمونه  بسیج دانشجویی استان گفت:  در سالهای 1394 تا کنون در روستاهای شهنیز و مورنا از بخش بویراحمد فعالیتهای جهادی داشتیم که در حوزه عمرانی می توان به ساخت سروریس های بهداشتی و حمام، تعمیر خانه های  نیازمندان و ایتام، تعمیرات برق منازل، درب های ورودی و تعمیرات داخلی اشاره کرد.

قربانی یادآور شد: در حوزه آموزشی، آموزش کامپیوتر، آموزش زبان، آموزش کارهای فنی مثل جوشکاری و برقکاری را ارائه داده ایم و در حوزه اقتصاد مقاومتی نیز آموزش خیاطی، گلدوزی، چرم دوزی و آموزش صنایع تبدیلی کشاورزی را در دستور کار خود قرار داده ایم.

وی افزود: با توجه به اینکه روستای "مورنا" دارای باغهای انجیرکوهی  فراوانی بود، با مشاوره هایی که در این زمینه به کشاورزان داده ایم، توانستیم این محصولات را به انجیر خشک و مربای انجیر تبدیل کنیم تا از هدر روی محصولات کشاورزی جلو گیری شود.

 

قربانی از برگزاری یادوراره شهدا به عنوان بارزترین اقدامات فرهنگی انجام شده در این مناطق یاد کرد و گفت: برگزاری یادواره شهدا از جمله شهدای دانشجو و "شهید بشارت پوردیان" که با حضور مسئولان بسیج دانشجویی و خانواده شهدا برگزار شد، همچنین برگزاری مسابقات ورزشی، برپایی سینمای سیار در روستا، اکران فیلم های جشنواره عمار، برگزاری زیارت عاشورا و تشکیل گروه های سرود دانش آموزی، ازجمله برنام هایی هستند که در حوزه فرهنگی انجام شده است.

 

جهادگر نمونه استانی افزود:  در حوزه رسانه ای، به منظور انعکاس مشکلات مناطق محروم  پیگیری آنها اقداماتی را از طریق رسانه های دیداری و شنیداری و سایت های محلی و استانی انجام داده ایم.

 

وی عنوان کرد: در حوزه بهداشت و درمان نیز تشکیل  تیم بهداشت در خانه ها و اهدای طرح بهداشتی به خانوارها را در برنامه خدمات رسانی خود قرار دادیم.

 

قربانی به توزیع 30 عدد کیف مدرسه  در روستای  شهنیز مورنا اشاره کرد و افزود: این کیف ها شامل لوازم التحریر مورد نیاز یک سال دانش آموزان  بود، همچنین مقداری البسه  که در زمان  حضور  در روستا و شناسایی نیازمندان بین انها توزیع شد.

 

جهادگر بسیج دانشجویی استان گفت: ارتباط حسنه ما با جوانان این روستاها باعث شده است یک رابطه صمیمی بین جهادگران و روستائیان برقرار شود، به گونه ای که در بسیار از موارد این جوانان به کمک جهادگران آمده و در زمینه های مختلف ما را یاری می کردند.

 

قربانی در پایان از حضور مسوولین استانی در این روستا بعنوان خروجی کار جهادگران اشاره کرد وافزود: حضور نماینده مردم بویراحمد و دنا و پیگیری مشکلات آنها از نزدیک، باعث دلگرمی اهالی این روستا شد هرچند هنوز نتیجه واقعی این حضور را ندیدیم و که مشکل اساسی آنها  که عدم وجود راه ارتباطی است هنوزادامه دارد.

******************

حضور در سه روستا به صورت همزمان و ارائه خدمات متفاوت

در بخش دیگیری از گفت وگو، صمد فقیهی نژاد فارغ التحصیل رشته شیمی و از جهادگران نمونه استان گفت: درسال جاری  گروه جهادی "یاران مهر" متشکل از 15 خواهر و 15 برادر، به روستای لوداب از بخش بویراحمد اعزام شدند و نکته قابل توجه این گروه جهادی، حضور در سه روستای آبسردان علیا، فیله راز و روستای آباده به طور همزمان بود که در فاصله نزدیکی از یکدیگر قراردارند.

 

فقیهی نژاد افزود: فعالیت های گروه جهادی شامل عمرانی، فرهنگی و آموزشی است، در بخش عمرانی می توان گفت به مراحل تکمیل مسجد روستای آبسردان در مدت 30 روز اشاره کرد که با حضور گروه جهادی"یاران مهر" در این روستا انجام شد و با حضور سرهنگ انصاری جانشین سپاه فتح و مهدوی مسئول بسیج دانشجویی استان افتتاح شد.

 

وی عنوان کرد: در بخش عمرانی  در روستای "فیله دراز" تکمیل آبدارخانه مسجد، لوله کشی مسجد و در روستای آباده نیز در ساخت و مرمت خانه روستائیان حضور فعال گروه جهادی قابل مشاهده است.

 

جهادگر فعال استان ادامه داد: برگزاری یادواره 81 شهید بخش لوداب و شهید محسن حججی با حضور اهالی روستا و مسئولان ، هچنین برگزاری پیاده روی عمومی و برگزاری جشن تکلیف ویژه دختران از جمله کارهای صورت گرفته در حوزه فرهنگی می باشد.

فقیهی نژاد با اشاره به توزیع کتب کمک درسی بین دانش آموزان روستا گفت: برگزاری کلاس های آموزشی از جمله آموزش کامپیوتر، ریاضی و زبان و مشاوره تحصیلی برای دانش آموزان ، آموزش خیاطی، گلدوزی، چرم دوزی، از جمله خدماتی بود که در زمینه آموزش ارائه شد.

 

خبرنگار: حسین دوستانی

 

 

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم