تازه های سایت

4. آذر 1396 - 0:01
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با تاکید بر اینکه کاهش تولید پسماند باید به یک فرهنگ تبدیل شود، عنوان کرد: شهرک های صنعتی نیز پسماندهای صنعتی مربوط به خود را تولید می کنند که در خصوص تفکیک آن تمهیداتی اتخاذ شده است و کارهای خوبی در حال انجام است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بویرخبر؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در گفتگو با این پایگاه خبری گفت: مدیریت پسماند بسیار مهم و حیاطی بوده و بر عهده تولید کنندگان است که خود باید تمهدات و تصمیمات لازم را در این خصوص اتخاذ کنند.

 

اسدالله هاشمی به پسماندهای بیمارستانی ها و مراکز بهداشتی درمانی اشاره کرد وگقت: در این مورد دو نو پسماند جود دارد که شامل پسماند های عادی و عفونی است و پسماندهای عفونی بسیار خطرناک وناقل بیماری های گوناگون است.

 

هاشمی گفت: پسماند های عفونی قبل از دفن باید مراحل عادی سازی و بی خطر سازی را گذرانده و سپس وارد مرحله دفن شود هرچند که به دفن اعتقادی نداریم و باید بازیافت شوند.

 

وی تصریح کرد بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج با دارا بودن دستگاه "هیدروکُلاو" قابلیت این را دارد که پسماند های عفونی را بی خطر سازی کرده و تبدیل به پسماند عادی کند.

 

مدیرکل محیط زیست استان اظهار کرد: در مصوبه جدید کارگروه مدیریت پسماند استان مقرر شد حدود یک هکتار از 16 هکتار زمین واگذاری در منطقه دشتروم به پسماند های عادی شده ی بیمارستانی اختصاص یابد.

 

هاشمی تصریح کرد: بی خطر سازی پسماندهای عفونی فقط در محوطه بیمارستان صورت می گیرد و نباید قبل از عادی سازی به بیرون از بیمارستان منتقل شود.

 

دستگاه زباله سوز موجود در بیمارستان امام سجاد(ع) فاقد استاندار لازم است

وی با بیان اینکه دستگاه زباله سوز موجود  در بیمارستان امام سجاد(ع) فاقد استاندار لازم است گفت: در حال رایزنی با سازمان مرکزی جهت واگذاری دستگاه های جدید و استاندار زباله سوز که متناسب با شرایط استان باشد هستیم.

 

هاشمی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه نظارتی بر مدیریت پسماند بیمارستان های و مرکز درمانی دارد افزود: آتش زدن زباله ها به دلیل تولید گاز های سمی  SOX و NOX که بسیار مضر و سرطان زاست، ممنوع و غیرقانونی است و ما مخالف آن هستیم.

 

وی عنوان کرد: بررسی وضعیت پسماند کلنیک های خصوص و مطب های پزشکی و دندان پزشکی که موجود در سطح شهر در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد که متاسفانه مشاهده می شود همراه با پسماندهای عادی به مرکز دفن منتقل می شود و این موضوع باید با دانشگاه علوم پزشکی و سازمان نظام پزشکی که متولی صدور مجوز کسب آنهاست، بررسی و تذکرات لازم اعمال شود.

 

پزشکان باید بر سوگند خود پایبند باشند

هاشمی تاکید کرد:  پزشکان که سوگند به حفظ جان انسان ها خورده اند، نباید پسماند های عفونی را با پسماندهای عادی مخلوط کنند و سلامت شهروندان را به خطر بیندازند.

 

مدیرکل محیط زیست استان اظهار داشت: انتظار ویژه از رسانه ها داریم که در این راستا سازمان حفاظت محیط زیست را یاری رساند و در بحث آگاه سازی و اطلاع رسانی رسالت خود را انجام دهد.

 

هاشمی با اشاره به معظل عدم وجود مکان خاص در استان جهت دفن پسماند های ویژه افزود: محلی قبلی دفن این پسماندها روستای دژ سلیمان  در گچساران بود که متاسفانه شرکت نفت در واگذاری آن امتناع می کند.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با تاکید بر اینکه کاهش تولید پسماند باید به یک فرهنگ تبدیل شود، عنوان کرد: شهرک های صنعتی نیز پسماندهای صنعتی مربوط به خود را تولید می کنند که در خصوص تفکیک آن تمهیداتی اتخاذ شده است و کارهای خوبی در حال انجام است.

 

هاشمی در پایان با اشاره به اینکه شهرداران باید طبق قانون، تفکیک از مبداع را شروع کنند، افزود: متاسفانه تا کنون اینگونه نبوده است و شهرداری ها همکاری نکرده اند، فقط شهرداری یاسوج در یک ناحیه کوچک این عمل را انجام داده است، که شهردار جدید یاسوج در خصوص  مدیریت پسمناند و انتقال آن قول همکاری داده است.

 

خبرنگار: حسین دوستانی

 

 

 

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم