تازه های سایت

21. آبان 1396 - 12:36
غار تاریخی ده شیخ دنا واقع در استان کهگیلویه وبویراحمد که قدمتی 135میلیون ساله دارد به دلیل برخی اقدامات نسجیده برای جذب گردشگر در آستانه نابودی قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بویرخبر؛ استان کهگیلویه وبویراحمد در جنوب غربی کشور ایران واقع شده است که  دارای پیشینه تاریخی اماکن توریستی و گردشگری فراوان است. یکی از این اماکن تاریخی "غار ده شیخ" واقع در بخش پاتاوه شهرستان دنا است که 135میلیون سال قدمت دارد.

این مکان زیبا و شگفت‌انگیز در 35 کیلومتری شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا استان کهگیلویه وبویراحمد، در دو کیلومتری روستای "ده شیخ" واقع شده که بر اساس بررسی‌های زمین‌شناسی، شکل‌گیری آن مربوط به دوره دوم زمین‌شناسی است.

 

قندیل‌های اعجاب‌انگیز و دالان‌های زیبا از شگفتیهای دیدنی این غار است که در ارتفاع  1670 متری از سطح دریا واقع شده است.

درحماسه سرایی، که حکیم فردوسی سرآمد آن است، غلو و اغراق یک صنعت و آرایه ادبی است که کاربرد فراوانی دارد به گونه ای که بدون اغراق و بزرگنمایی نمی توان حماسه را رقم زد.

 

به عنوان مثال در توصیف مقابله با اسفندیار که یکی از شخصیت های شاهنامه می باشد آمده است: "شود کوه آهن چو دریای آب، اگر بشنود نام افراسیاب" که باغلو و اغراق حماسه ای خلق شده است، اما در شهرستان دنا این صنعت ادبی تغیر پیدا کرده  وتبدیل به" شود کوه آهن به هم مهره پیچ" شده است.

 

این غار یکی از غارهای آهکی و زیبای کشور است که  می توان آن زا به عنوان مقصد گردشگری  انتخاب کرد ولی باید اصول و قواعد جذب گردشگر و حفظ زیستگاه جانوری غار از سوی میراث فرهنگی استان و پیمانکاران مربوطه رعایت شود.

یکی از اقدامات نابخردانه و کارشناسی نشده که در این زمینه انجام شده و اعتراض طبیعت دوستان را به همراه داشته است، نصب درب آهنی و غیر اصلولی در ورودی این غار است.

 

این اقدام غیر استاندارد موجب به خطر انداختن زیستگاه جانوران و موجودات مختلفت شده است  که میلیون ها سال در این غار زندگی کرده اند .

گفتنی است این غار محل زیست گونه ای از خفاش است که به مدت حداقل 4 تا 5 ماه بطور کامل در غار استراحت کرده و تولید مثل را نیز در همین غار انجام می دهند.

 

این در حالی است که کوچکترین مزاحمت برای این موجودات باعث هدرروی انرژی ذخیره شده شان  جهت بقا در زمستان و موجب نابودی و یا به طور خوشبینانه تغییر مسکن آنها  می شود .

 

 متاسفانه با بروز عواملی از قبیل، مزاحمت های زیاد توسط گردشگران، نورپردازی و در معرض دید عموم قرار دادن به صورت 4 فصل و جدیدا با نصب درب آهنی و غیر قابل تردد باید شاهد از بین رفتن تمامی زیستگاه  این گونه های نادر جانوران و خفاش ها باشیم.

 

رییس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان دنا در گفتگوی تلفنی با بویرخبر با اشاره به اینکه غار ده شیخ زیستگاه گونه های جانوری نادری می باشد گفت: استفاده از درب آهنی در ورودی غار تاثیر بسزایی در تغییر اکوسیستم جانوران موجود در این غار دارد.

 

قربانی عنوان کرد: این موضوع به جد در حال پیگیری است و طی هماهنگی با سرمایه گزار این غار مقرر شد با فراخوانی تیم تخصصی، نواقصات غار شناسایی و جهت رفع آنها اقدامات موثر صورت گیرد.

"فیلم زیر مستندی است بر این مدعا"

 

انتهای پیام/د

 

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم