تازه های سایت

29. مهر 1396 - 19:16
یکی از مشاهیر استان کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری از کم و کیف کار عکاسی مطالب جالبی گفته که در زیر با هم می خوانیم.

به گزارش بویرخبر،پایگاه خبری صبح زاگرس هر هفته میزبان یکی از مشاهیر استان کهگیلویه و بویراحمد است که این هفته مصاحبه ای را با استاد حسن غفاری ، عکاس کهگیلویه و بویراحمدی، انجام داده است که در زیر می خوانیم.

صبح زاگرس-لطفا از خودتان  بگویید از چه سالی عکاسی را شروع کردید؟

سال ۶۷  در عکاسخانه  هنر یاسوج با مدیریت آقای شاپور رفیعی عکاسی را شروع کردم .سال بعد با حضور در کلاس های انجمن سینمای جوانان ایران دفتر یاسوج با مفهوم عکاسی آشنا شدم بعد از دوران سربازی در سال۱۳۷۱در رشته عکاسی دانشگاه هنرتهران قبول شدم، در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دادم، تاکنون دوربین به دست مانده ام و سعی کردم ازاستان فاصله نگیرم و پیوسته از مسائل اجتماعی، فرهنگی شهرها و روستاهای استان عکاسی کنم.

صبح زاگرس-لطفا بفرمایید که آیا آماری از تعداد عکس های گرفته شده دارید؟

 خیر ؛ به خصوص از زمانی که دوربین ها دیجیتالی شده اند شمارش مهم نیست ، کیفیت ومحتوای اثر مهم است.

صبح زاگرس-آیا رشته عکاسی در استان پیشرفت داشته و یا افرادی را می شناسید که در این حوزه عکاسی می کنند؟

بله، هم استانی های موفقی  درزمینه عکاسی داریم، استاد حشمت الله روایی، اسحاق آقایی، داوود ایزدپناه، حسن فتاحیان، محمد حسینی و… را می شناسم که در حوزه عکاسی موفق بوده اند و خوشبختانه انجمنی به اسم عکاسان دنا را تشکیل داده اند، هر چند من از نظر مسافت از استان دور هستم با هم در تماس هستیم و همکاری ها ادامه دارد.

 

صبح زاگرس-لطفا بفرمایید که در چه زمینه هایی بیشتر عکاسی انجام داده اید؟

عکاسی مورد علاقه ی من به تصویر کشیدن زندگی ایلات و عشایر و جغرافیای لرها در استان و شهرهای مختلف کشورمی باشد، عکاسی حرفه‌ای‌، شغلی بسیار وقت گیر وگران است بدون حمایت نمی توان زود به نتیجه رسید، استان ما با واژه حمایت بیگانه است و درک درستی از حمایت فرهنگی در همه سطوحش وجود ندارد

صبح زاگرس-آیا مسوولان استان اعم از نمایندگان و مدیران استانی در جهت حمایت از شما قدمی برداشته اند؟

به سختی، نه آنقدر که دغدغه های روند اجرایی وپیشرفت کار را نداشته باشم، درست است که الان در کشور رکود حاکم است و یک حالت نابسامانی اقتصادی برای همه وجود دارد  و روی یک سری از مسا‌‌ئل اجتماعی اثر گذاشته ولی نباید بهانه ی بی توجهی به مسائل هنری وفرهنگی در استان شود.

استان کهگیلویه و بویراحمد سیاست زده شده،جریان های هنری، فرهنگی واجتماعی سر از سیاست و رفتارهای مناسبتی درمی آورند.

 

خلاصه کم لطفی به هنر وفعالیت های هنری بسیار جدی است به طور مثال ؛ بیش از ۶ ماه تلاش کردم که با نماینده های استان در مجلس شورای اسلامی دیدار داشته باشم و در خصوص چاپ کتاب دایرة المعارف تصویری که عکس های آن توسط بالگرد گرفته شده صحبت کنم، اما متاسفانه موفق نشدم و هیچ جوابی ندادند.

با وجود اینکه از طریق فامیلشان،  دوستان، ایمیل و دفترشان در مجلس ارتباط هایی داشتم اما هنوز هیچ جوابی به من داده نشده است. این چه جایگاه هنری است؟ نماینده ها و بسیاری ازدولت مردان  فقط اسم  فرهنگ و هنر را می شناسند اما هیچ تعریفی از هنر و تاثیر آن ندارند. سیاسیون به جز تظاهر و عکس یادگاری با هنرمندان یک  تعریف وبرنامه ی قابل قبول برای استفاده از توان هنرمندان در استان  ندارند .مسائل فرهنگی و هنری در استان یک جریان مقطعی و موردی بوده و بیشتر یک تظاهراست و اتفاق خاصی نمی افتد

صبح زاگرس-آیا تاکنون نمایشگاه عکس یا جشنواره ای در استان برگزار شده است؟
 بله، دوستان عکاس از حمایت های آموزشی ونمایشگاهی که غالبا مناسبتی هستند برخوردارند ومورد لطف حوزه ی هنری و انجمن سینمای جوانان می باشند، استان در زمینه  ی آموزش ونمایش عکس مشکلی ندارد . ایراد در به کارگیری توانمندی و تخصص آنها در جریان های فرهنگی واجتماعی می باشدهمین طوراستفاده از توانمندی آنها بعد از آموزش ، البته خودم در بیست سال اخیر موفق به برپایی نمایشگاه عکس انفرادی در استان نشده ام، برپایی نمایشگاه عکس هزینه هایی دارد که  کمتراز عهده خود عکاسان برمی آید.

صبح زاگرس-آقای غفاری لطفا بفرمایید برای پیشرفت استان باید چه راهکاری اندیشید؟

پاسخ گفتن به این سوال سخت است. دردانش من نیست، مسوولان استانی باید وجدان وشرافت کاری داشته باشند، قوانین را بدانند، بیشتر از مشورت تخصصی استفاده کنند، باید بدانند که این جایگاه ها میراث خود و خانواده و یا افراد و بستگان انها نیست، اگر ببینند که توانایی مسوولیت را ندارد خودشان فاصله بگیرد. اگر منظور از این پرسش جایگاه هنر در پیشرفت استان می باشد، چه زبانی به اندازه هنر می تواند تربیت اجتماعی ایجاد کند وشرایط همزیستی بهتر را با ارتقای فرهنگ ایجاد کند.

 

---
 
 
 
 
 
انتهای پیام/7044

 

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم