تازه های سایت

18. شهريور 1396 - 10:31
با آن‌که ایران مطابق با بند 10 برجام می‌توانست 130 تن آب سنگین مازاد خود را پیش از صادرات در بازارهای بین‌المللی، در داخل کشور نگهداری نماید( made available for export to the international market ) جدیدترین گزارش آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر از کاهش نزدیک به 20 تن از ذخایر آب سنگین ایران می‌دهد. چنان‌که در بند 9 این گزارش آمده است: در 7 آگوست 2017 آژانس تائید کرده است که ذخایر آب سنگین ایران 111 تن بوده است.

به گزارش بویرخبر،وزارت امور خارجه در توافق هسته‌ای عقب‌نشینی‌های فراوانی را پذیرفت و نتوانست بسیاری از خطوط قرمز رهبر انقلاب را رعایت کند. با اجرایی شدن توافق حداقل انتظاری که از تیم مذاکره کننده هسته‌ای می‌رفت آن بود که در مقابل زیاده‌خواهی‌های طرف مقابل بایستد؛ اما این انتظار نیز هیچ‌گاه برآورده نشد!

 

به گزارش رجانیوز با آن‌که ایران مطابق با بند 10 برجام می‌توانست 130 تن آب سنگین مازاد خود را پیش از صادرات در بازارهای بین‌المللی، در داخل کشور نگهداری نماید( made available for export to the international market ) جدیدترین گزارش آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر از کاهش نزدیک به 20 تن از ذخایر آب سنگین ایران می‌دهد. چنان‌که در بند 9 این گزارش آمده است: در 7 آگوست 2017 آژانس تائید کرده است که ذخایر آب سنگین ایران 111 تن بوده است.

 

گزارش امروز آمانو خبر از اجرای همان تعهدی می‌دهد که خبرگزاری رویترز در 16 خرداد- 6 جون 96- به آن اشاره کرده بود. رویترز در گزارش خود نوشته بود که ایران  به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که 20 تن از آب سنگین را به خارج از ایران می فرستد تا مانع از نقض محدودیت تعیین شده در ذخایر آب سنگینی شود که بر اساس برجام برای ایران تعیین شده است.

 

 

6 روز پس از انتشار این خبر توسط رویترز آمانو در کنفرانس خبری خود در این باره گفته بود: طبق اطلاعات ما 20 تن از ذخایر آب سنگین ایران در آینده نزدیک به خارج منتقل می شود اما نمی توانم بگویم که به کجا منتقل خواهد شد.

 

 

گفتنی است که خروج ذخایر مازاد آب سنگین از ایران اولاً خلاف برجام است ثانیاً در نتیجه مذاکره مجدد برجام و عقب نشینی تیم مذاکره کننده وزارت امور خارجه در برابر زیاده خواهی آمریکا حاصل شده است چرا که این مسئله از جمله درخواست‌های همیشگی آمریکا‌ بود و تیم مذاکره کننده ایران بدون داشتن هرگونه مجوزی از شورای امنیت ملی، مجلس شورای اسلامی و کمیته نظارت بر اجرای برجام با حضور در کمیسیون مشترک می‌پذیرد که آب سنگین مازاد ایران  به خارج از کشور ارسال شود.( This material will remain outside Iran)

 

لذا به نظر می‌رسد که تیم مذاکره کننده کشورمان نه‌تنها در زمان توافق هسته‌ای عقب‌نشینی‌هایی گسترده‌ای از حقوق ذاتی جمهوری اسلامی ایران کرده است بلکه حتی قادر به مقابله با زیاده‌خواهی‌های طرف آمریکایی در روزهای اجرای برجام نیز نبوده است.

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم