تازه های سایت

پربازدیدها

27. ارديبهشت 1396 - 9:09
سعید عبدی پور ذلفقاری نامزد پنجمین دوره شورای اسلتمی شهر،دارای دکترای تخصصی عمران از دانشگاه صنعتی مالزی که حدوداً یازده سال به عنوان هیت علمی دانشگاه در حال فعالیت است.

به گزارش بویرخبر،با توجه به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور مناظره های تلویزیونی و حتی میزگردهای انتخاباتی در خبرگزاری ها و رسانه ها برگزار می شود.

این مناظره ها و میزگردها در راستای شفاف سازی و شور و شوق انتخاباتی و ایجاد یک جَو بسیار مناسب و خوب برای مردم و جامعه برنامه ریزی شده است که انتظار می رود کاندیدای شورای شهر یاسوج مرکز استان از این برنامه جذاب و متنوع استفاده کنند.

در همین زمینه پایگاه خبری بویرخبر در گفتگوی اختصاصی با یکی از نامزدهای شورای شهر ایده ها و تفکرات وی را در صورت رسیدن به صندلی کرسی ساختمان شورای پرسیده است.

سعید عبدی پور ذلفقاری دارای دکترای تخصصی عمران از دانشگاه صنعتی مالزی که حدوداً یازده سال به عنوان هیت علمی دانشگاه در حال فعالیت است.

وی در حال حاضر در مقاطع تخصصی دکترای عمران در شهر اصفهان و فوق لیسانس مهندسی عمران در شهر یاسوج تدریس می کند و در دانشگاه های مثل دانشگاه های آزاد شیراز و گچساران نیز تدریس داشته است.

ذولفقاری به سوابق اجرایی خود نیز اشاره داشت وگفت:حدود دوسال دراستانداری و در حوزه معاونت عمرانی استانداری،به عنوان ناظر پروژه های عمرانی و کارشناس صندوق اشتغال روستایی و حدود  یک و نیم سال در آزمایشگاه میکانیک های استان فارس و حدود دو سال در شرکت آب منطقه ای به خدمت زیر پرچم این نظام پرداخته است.

س:هدف شما از ورود به انتخابات؟!

اولا با توجه به شرایطی که پیش اومد و شهر ما که مرکز با توجه به پتانسبل هاو اون شان و منزلت و جایگاهی که باید در پیش رو و منزلت شهروندان داشته باشیم  نداشته ایم و هر روز بد تر از دیروزبوده یم و از طرفی دیگر حداقل امکانات ابتدایی که باید یک شهر داشته باشددارا نبوده و دارا نیست.

از طرفی دیگر خیلی از دوستان ،آشنایان با توجه به شناختی که از حقیر دعوت به حضور در این عرصه از انتخابات کردند که این قشربیشتر قشر دانشگاهی و نیروهای متخصص بودند که از حقیثر خواستند که پا به عرصه بزارم.

از وضعیت فعلی شهرسازی و منزلت شهروندان در یاسوج رضایت دارید؟

در مورد منزلت شهروندان و شهر یاسوج آنچنان که باید توجه خاصی نشده و کارهای اجرایی صورت نگرفته و ما در این عرصه عقبیم.

بنظر شما آیا شورای شهر توانست به شعارهای خودش در این چهار سال عمل کند؟

ما در بخش های فرهنگی و اجتماعی، ورزشی و عمرانی و اشتغال زایی نیاز مند به توسعه بیشتری هستیم و مشکلات زیادی داریم.من بخش بخش تا حدودی برای شما وارد جزئیانت می شو،و بدون فوت وقت سعی می کنیم به تعدادی از مسائل اشاره کنم. به عنوان مثال مشکلات زیادی در بخش فرهنگی وجود دارد که به نظر من کار توجه وافری از سوی مدیریت شهری و فرهنگی در این قسمت صورت نگرفته است. به عنوان مثال در کشورهای دیگر آموزش های زیادی در بخش فرهنگی به مردم داده می شود که حتی ما پیش افتاده ترین آن را در این شهر به نمایش عموم درنیاروده ایم.به عنوان مثال کاری که بتواند که می توان بد پارک کردن درون شهر که پر ترافیک ما که بخشی ناشی از این هست که پارک دوبله می کنند ولی این پارک خیلی بد هستش و خیلی برخورد های ناشایستی است صورت نگرفته است.

از طرفی دیگر برخورد متناسب با مسافر و توریست، توریستی که به این شهر سفر می کند و پولش رو خرج می کند خودش یک نوع اشتغالزایی برای مردم آن شهر است؛اما از طرفی برخورد نامناسب برخی باعث خواهد شد که این مسافر یا توریست دیگر به آن شهر سفر نکند، در هخمین زمینه در برخی از کشورها آموزش برخورد مناسب را با توریست می دهند و یا حتی از تلوزیونی و شبکه های سشراسری آموزش برخورد مناسب را به شهروندان آموزش می دهند که این خود نوعی فرهنگ سازی است.این گونه فرهنگسازیها اول از همه باید از سوی شهرداری به عنوان یک آموزش همگانی به شهروندان و مردم ارائه شود

چه برنامه های برای ورزش بویژه فوتبال که روزی در این استان بود دارد؟

در بحث ورزش کاری زیادی و در خور شأنی از شهرداری و شورای شهر در این چند سال ندیدم؛ ما در بحث ورزشی حداقل دو تیم والیبال و فوتبال داشته باشیم که یک افتخاری برای این شهر بودند و یکی از دلایل شناخته شدن شهر یاسوج به عنوان پایتخت طبیعت همین تیم فوتبال شهرداری بود که افتخارات زیادی برای این شهر به ارمغاان ،اما با نگاهی که شورای شهر داشت متاسفانه منحل شد. این از یک طرف باعث شد که عده ای زیادی از جوانان پر انرژی دنبال روی این تیم بودند و اوقات فراغت و تفریحاتشا ن را در این جهت هدایت می کردند و از طرفی هم یک نوع تفریح سالمی بود و انگیزه خوبی برای ورزش جوانان.

اما در بحث ورزش های محله ای،وقتی  که توی مدیریت شهری و مدیریت شهر سازی گنجانده شده قانون که هر محله ای باید یک زمین شهری ورزشی داشته باشد که بتوان در آنجا ، خرد و کلان آن محله از این زمین ورزشی محله ای استفاده کنند می تواند انگیزه و امیدی برای آن محله باشد.

این کار رو مدیریت شهری و شهرسازی باید به سرانجام برساند. در این زمینه باشد این مدیریت زمینی رو در هر محله (جای دیگه این کار رو کردن) رو معمولا خریداری کند و با احداث زمین های ورزشی و اقلامات ورزشی انگیزه ای برای مردم آن مناطق باشد و به روحیه و بطن ورزش در این مناطق کمک بسزایی بکند،اما ما تاسفانه در اکثر محله ها همچن زمین ها و امکاناتی رو نداریم.

از نظر عمرانی و پارک سازی شهر یاسوج را چگونه ارزیابی می کنید؟

مشکلات خیلی زیاد در این بخش وجود دارد، اگر نگاهی اجمالی داشته باشیم ما هنوز در برخی از ابتدایی ترین کارهای عمرانی مونده ایم  به عنوان مثال هنوز در این شهر باغ وحش، شهر پرندگان،باغ خزندگان و دیگر مکانهای تفریحی دیده نمی شود و ما هنوز ما هنوز تو خط کشی خیالبان هامون مونده ایم و حتی کانال ها و زهکشی ما استاندارد یک روز بارانی  نیست.

حتی بحث پارکینگ شهری ما در حال حاضر یک معزل بسیار اساسی برای شهر است که منجر به ترافیک کسل کننده در مبادی وروی و حتی مرکزی شهر شده است؛ اینها بخشی از مدیریت شهری عمرانی است که در مدیریت شهری گنجانده شده است.

از طرفی دیگر ما قانونی داریم که هر مجتمع شهری و اداری، مسکونی و اداری که داخل شهر ساخته می شود موظف هست پارکینگ تهویه کند که متاسفانه با زد و بند ها و جریمه ها ناچیز این قضیه هم منتفی شده و پارکینگی تهویه نشده است. یا از طرفی دیگه داخل مدیریت شهری و شهر سازی ما قانون داریم که هر زمینی که در شهر ساخته می شه حداکثر باید 60 درصد از آن زیر بنا قرار گیرد(50 تا60 درصد) و بقیه باید برای منابع عمومی پارکینگ حیات و منابع زهکشی کانال ها و پیاده رو ها و موارد این چنینی که منفعت عمومی هستند استفاده شود که متاسفانه در شهر یاسوج ما صد در صد ساخته می شود که تراکم فروشی می شود که خود نقض قانون است.

 اگر ما این جریمه ها  و عوارض ها را از مردم می گیریم موظف به ایجاد ظرفیت های جدید هستیم که باید بحث پارکینگ های ، فضای بصری، پارک سازی و دیگر کارهای عمرانی را انجام دهیم.

مشکل اصلی امروز شهر یاسوج راچه چیزی می دانید؟

مشکل اصلی شهر یاسوج امروز بحث ترافیک شهری است و هنوز ما نتوانسته ایم برخی از این مشکلات را برطف کنیم به عنوان نمونه از فلکه ساعت تا بعد از هفت تیر پانصد تا هفت صد متر فضای بصری وجود دارد که بیشتر ترافیک شهر در همین قسمت است ولی ما هنوز نتوانسته ایم  یک زیر برای این قسمت احداث کنیم و حتی  قدمی برای آن برداریم.

حتی بحث ساماندهی دست فروشها، تاکسی ها و حتی ایتسگاههای سرگردان یکی دیگر از مشکلات این شهر جوان است. ما اگر بتوانیم جایگاه مناسبتی برای این صنوف تهیه کنیم خواهیم توانست لاعقل قسمت زادی از مشکلات را برطرف کنیم.

الآن ما در برخی مشکلات اندر خم یک کوچه ایم که می توان به مبحث سایت جمع آوری زباله آن هم در دو پشته دشت روم اشاره کرد به عنوان مثال برخی از مسئولان گفته اند که شیرابه این زباله ها به آب شرب مردم نیز نفوذ کرده که این موضوع خود یک معظل اساسی است.

 این مشکلات را می توان با فرهنگسازی و آموزش برطرف کرد و نیازمند یک کار گروهی و در این زمینه می طلید افرادی وارد شورا شوند که با تصمیمات تخصصی و حتی علمی کار کنند.

نظر شما در مورد توسعه فضای سبز چگونه خواهد بود؟

شهر یاسوج ملقب به پایتخت طبیعت است و فضاهای زیادی در این زمینه وجود دارد به عنوان مثالبحث پارک جنگی و آبشار رو داریم که می تواند منبعی برای اشتغال زایی و درآمد زایی و تفرجگاهی و تفریحی هم برای مردم شهر و هم برای جذب توریست باشد؛ اگر این پارک جنگلی مربوط به شهر های بزرگ بود خوب از طرفیت های آن استفاده می کردند...

ادامه دارد...

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم