تازه های سایت

30. آذر 1395 - 14:38
بی بی سی اعلام کرد گویا ایران اصرار داشته دست کم چندین هواپیما پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در تهران بر زمین بنشینند تا بخت روحانی برای دور دوم انتخابات اوج بگیرد.

به گزارش بویرخبر،شبکه خبری بی بی سی فارسی در گزارشی درباره نهایی شدن قرارداد ایران ایر و ایرباس اعلام کرد گویا ایران اصرار داشته دست کم چندین هواپیما پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در تهران بر زمین بنشینند تا بخت روحانی برای دور دوم انتخابات اوج بگیرد.

به گزارش صراط، مقام های دولت روحانی تا کنون به این خبر واکنشی نشان نداده اند اما بی صبری آنها برای نهایی کردن قراردادهای خرید هواپیما، این واقعیت را که دولت برای تحویل گرفتن هواپیماها عجله دارد، تایید می کند.

در نسخه نهایی قرارداد ایران با ایرباس، خرید هواپیماهای پهن پیکر ای-۳۸۰ منتفی شده؛ دلیلی برای این موضوع ذکر نشده اما آنچه مسلم است اینکه خرید این هواپیماها توسط ایران می توانست ایرباس را از خطر شکست پروژه تولید ای-۳۸۰ نجات دهد! بر اساس گزارش ها، این مدل هواپیما مشتری خاصی در جهان ندارد و پیشتر نیز قرارداد خرید آنها توسط برخی کشورهای جنوب شرق آسیا هم منتفی شده. گفته می شود تولید این نوع هواپیما به کمتر از نصف کاهش یافته است.

به این ترتیب، ایران در روزهای گذشته دو قرارداد با ایرباس و بوئینگ نهایی کرده که در اولی 100 و در دومی 80 فروند هواپیما را شامل می شود. قرارداد ایرابس 25 میلیارد دلار اعلام شده بود و بوئینگ 16 میلیارد دلار. هرچند مدیرعامل ایران ایر بدون ذکر جزییات مدعی شده قرارداد ایرباس بیش از 10 میلیارد دلار نخواهد بود.
 

خواسته دولت روحانی، تحویل چند ایرباس تا پیش از انتخابات؟!

بوئینگ اعلام کرده بود که قرارداد بزرگ با ایران، ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در صنعت هوافضای آمریکا را استمرار داده و زنجیره تأمین حفظ بالغ بر 1,5 میلیون فرصت شغلی را تضمین خواهد کرد!

این در حالی است که حسن روحانی خود نهایتا ایجاد 700 هزار شغل سالانه در ایران توسط دولت او را تایید کرده است.

قرار است اولین هواپیماهای بوئینگ و ایرباس سال 2018 وارد کشور شوند و 7 هواپیمایی که پیشتر علی ربیعی وزیر کار از ورود آنها به ایران ظرف چند ماه آینده خبر داده بود، بنابر خبری از رویترز، اجاره‌ای هستند و ربطی به قرارداد با ایرباس ندارند.

حال باید منتظر ماند و دید آیا دولت روحانی واکنشی به خبر اصرارش برای تحویل گرفتن هواپیماها قبل از انتخابات نشان می دهد یا خیر. از طرفی، باید منتظر ماند و دید آیا قراردادهای خرید هواپیما، می تواند دولت روحانی را که در عمل به وعده های اقتصادی خود ناکام مانده و اکنون نارضایتی افکار عمومی را به عینه مشاهده می کند، نجات دهد و تاثیر آن را در انتخابات ببیند یا خیر.

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم