تازه های سایت

23. آذر 1395 - 12:23
در جدیدترین مشاهدات از تخریب بلوط های حوزه زاگرس سودجویان با خالی کردن زیردرخت های کنار جاده شروع به تخریسب و نابودی این درختان کرده اند.

به گزارش بویرخبر،بلوط میراث کهن منطقه زاگرس است و اگر کاشان را به اسم گلاب آن می‌شناسند بلوط نام و نشان حوزه زاگرس بوده و همه طبیعت گردان و جهان گردان دیدار زاگرس و دنا تا زرد کوه بختیاری را به نام بلوط و آن سایه سار زیبایش می شناسند.

افسانه های ایل در برزخ سودجویان

 در واقع استان‌های لرستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان و استان‌های همجوار شامل منطقه زاگرس جنوبی امروز از نعمت داشتن این درخت کهن که یاد و خاطره هزاران افسانه را در دل خود داده به نصیب نمانده است

از طرفی دیگر کهگیلویه وبویراحمد با داشتن 20 درصد از جنگل‌های حوزه زاگرس یعنی یک میلیون هکتار جنگل از وسعت 5 میلیونی جنگل‌های زاگراس همواره محل جنگ و ستیز طبیعت دوستان و زمین خواران بوده است.

کسانی  هستند که دلسوازانه برای حراست از این میراث کهن هر ساله می جنگند وسودجویانی نیز هستند که برای به دست آوردن سود همیشه در سوادی تخریب آن بوده اند.

در حال حاضر حدود 80 درصد پوشش جنگلی استان زیرپوشش بلوط و 20 درصد باقی مانده شامل درخت چه‌های بنه، ارس، زالزالک، زبان گنجشک، کیکمه و بادام وحشی است.

بلوط از گزند سودجویان در امان نماند

اما بلوط این درخت استوار که نماد زاگرس است امروز از گزد برخی در امان نمانده و روزی گاری شاخ برگ آنها برای گرم کردن ایلات میسوخت و امروز سودجویانی برای منفعت آنها را قلع و قم و یا خانه و کاشنه آنها را نابود می کنند.

نابودی درختان بلوط برای رسیدن به سود

در جدیدترین مشاهدات از تخریب بلوط های حوزه زاگرس که نماد زیبایی این دیار نیز هستند برخی سود جویان با نام تطویل و ایجاد ظرفیت و با نام توسعه با نابودی خانه و کاشنه و طبیعت بکر زاگرس غیر از نابودی طبیعت کنار جاده دست به تخریب این موضوع زده که واکنش برخی از مسئولان و مردم را در برداشته است.

جاده کمربندی یاسوج به اصفهان که همیشه آماج حملات برخی سودجویان به دامن طبیعت بوده از جمله کارخانه های شن و ماسه تا تخریب نخاله های ساختمانی امروز تخریب طبیعت و نابودی بلوط های آنها بیش از پیش نمایان شده است.

مقصر کیست؟!!

کمربندی یاسوج به اصفهان که امروز بواسطه یکی از اداره متبوع در حال تطویل بوده، دست برخی سود جویان را برای تعرض به منابع ملی باز گذاشته است.

عزت الله بهشتی فرد در خصوص تخریب درختان بلوط و خالی کردن دور درختان در جاده کمربندی یاسوج، اظهار کرد: برای پیمانکار اداره راه و شهرسازی استان که در محور در حال احداث «یاسوج- اصفهان» اقدام به تخریب منابع طبیعی و درختان بلوط کرده تشکیل پرونده شده است.

تشکل پرونده برای تخریب گران

وی با بیان اینکه ضمن تشکیل پرونده و معرفی به دستگاه قضایی حکم محکومیت این پیمانکار نیز صادر شده است،تصریح کرد:طی روزهای اخیر برای دو واحد شن و ماسه کوهی تشکیل پرونده شد و سپس به مراجع قضایی معرفی شدند.

جابجایی کارخانه های شن و ماسه اشتباه بود

بهشتی فرد با بیان اینکه از روز اول تصمیم جابجایی و انتقال کارخانه‌های شن و ماسه اشتباه و بودن کار کار‌شناسی و مطالعه شده بود، چراکه تخریب منابع طبیعی و درختان بلوط را در پی داشت گفت:لکه‌هایی که پوشش گیاهی و جنگلی نداشته‌اند به این واحد‌ها واگذار شده که بعد از اتمام این لکه‌ها یا باید منابع طبیعی را قطع کنند و یا اینکه واحد خود را جمع کنند چراکه با این وضعیت برای آن‌ها به صرفه نیست.

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: اگر از‌‌ همان ابتدا جانمایی این واحد‌ها باید به درستی صورت می‌گرفت و کار کار‌شناسی انجام می‌شد تا هم اکنون شاهد تخریب منابع طبیعی و درختان بلوط نمی‌شدیم.

برخورد شدیده با چپاول گران منابع طبیعی

همچنین جواد رحیمیان، رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد نیز در این خصوص گفت: کسانی که به هر دلیل و تحت هر عنوانی اقدام تخریب و قطع منابع طبیعی و درختان بلوط کنند طبق قانون با آن‌ها برخورد شدید خواهد شد.

وی در خصوص شخم زدن برخی زمین ها اطراف این جاده واکنش نشانداد و گفت: همچنین برای کشاورزان و رانندگان تراکتوری که اقدام به شخم کردن زیر درختان بلوط می‌کنند پرونده تشکیل و به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

دست داشتن پیمانکار فرودگاه یاسوج در تخریب منابع طبیعی

رحیمیان درباره تخریب درختان بلوط در ورودی شهر یاسوج از قسمت محور یاسوج -اصفهان بیان کرد: پیمانکار فرودگاه در حال توسعه یاسوج اقدام به این کار کرده که به مراجع قضایی معرفی و به پرداخت ۱۰ میلیون تومان جریمه محکوم شد.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد در خصوص کاشت این درختان در جایی دیگر تا از نابودی آن‌ها جلوگیری شود خاطرنشان کرد: هم اکنون امکانات لازم را برای جابجایی این درختان نداریم و باید خود پیمانکاری که اقدام به تخریب کرده این کار را انجام دهد.

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم