تازه های سایت

پربازدیدها

23. آبان 1395 - 11:54
در پاییز امسال فقط یک بار باران بر این زمین بارید، وآن هم نمی باران، تا طراوات ببخشد بر خاک مرده این دیار و تلقی کند که تشنگی هم به پایآسمان هم رسیده است و ابری نیست که دیگر بر این دیار ببارد.

به گزارش بویرخبر،دو ماه از فصل پاییز؛ فصل زیبایی و رنگ های قرمز و زرد و برگ ریزان می گذرد اما هنوز ابری نیست که آسمان زیبای دیار آریوبرزن و کوههای سربه فلک کشیده دنا و زاگرس جنوبی را در قرق خود قرار دهد و با صدای زیبای رعد و برق های غرا  این دیار آب خیز را که روزگاری به شهر آبهای خروشان معروف بود را آبیاری کند.

 

تشنگی به پای اسمان هم رسید

در پاییز امسال فقط یک بار باران بر این  زمین بارید، وآن هم نمی باران، تا طراوات ببخشد بر خاک مرده این دیار و تلقی کند که تشنگی هم به پایآسمان هم رسیده است و ابری نیست که دیگر بر این دیار ببارد.

 

کشاورزان دنا نشین که هر روز دعای باران را  زیر لب زمزمه می کنند و از خدای کائنات طلب بارش باراندارند امروز دست به دعا برداشته و خواهان باریدن بارانی بر سرزمین زیبایی های چهار فصل هستند.

 

این روزها که بیشتر از همه خبر از خشکسالی و نبود آب و تنش آبی در بیشتر جای جای استان چهارفصل شنیده می شود، بارش زیبای باران پاییزی جنگل ها و مراتع زیبای این دیار را از غم مردگی خاص خود نیاورده است و همه منتظر باریدن این نعمت الهی بر این سرزمین هستند.

 

خلف وعده باران با مردم سرزمین آریو برزن

باران پاییزی که همیشه در نیمه های آبان ماه در یاسوج و استان چهارفصل شروع به باریدن می کرد، امسال با خلف وعده خود هنوز در این دیار نباربده است و دل غم زده مردم این دیدار هنوز از دیدن ابرهای بارانزا بر پشت بام ها به آسمان خیره شده است.

 

امروز مردم عشایر خیز در بهون های خود و سیاه چادرهای مردان ایل منتظر شنیدن صدای رعد و برق ابرهای تامسون هستند تا سکوت دشت ها و کوههای سر به فلک کشیده سررود شمالی پایتخت طبیعت و قله های دنا با این صدا الهام بگیرد.

 

امروز عشایر تنگه های دنا دوباره در انتظار آن صدای تلع لو آمیز رعد برق های ابرهای تامسون هستند که در مه کوههای دنا شکسته می شود .

 

بلوط ها در انتظارباران

امروز بلوط های خسته و تشنه دنا در انتظار این هستند تا این صدای را بشنوند شاید برسد تا آنها از گرمای تابستان وآتش سوزیهای سریالی و شکستن موی رگهایشان به وسیله تبرها انسانی رهایی یابد.

 

بارش باران های پاییزیی که در فصول گذشته باعث می شد که این شهر رویایی(یاسوج-سی سخت) چهره ای پژمرده و خماریش را بشوید امروز همچنان منتظر است تا شاید دوباره از این نم نم بارانهای زیبای پاییز سیراب شود.

 

آذر ماه با باران می اید

براساس مدلهای دینامیکی و آماری با تغییراتی که در مولفه های اتمسفری و اقیانوسی اقیانوس آرام استوایی حادث شده الننینوی قوی سال 2015- 2016 از اواخر بهار 95 به فاز خنثی تبدیل شده و شاهد تغییر فاز انسو به سمت فاز خنثی هستیم و پس از آن به تدریج از اواخر تابستان 95 وارد فاز لانینا و بسمت لانینو پیش خواهیم رفت.

 

بطوری که امسال زمستان 95 شاهد وقوع لانینوی ضعیف خواهیم بود و بر این اساس اثرات انسو بر مناطق مختلف جهان بعنوان مهمترین شاخص دور پیوندی انتظار میرود وضعیت پر ارتفاع جنب حاره در سال 95 نسبت به سال 94 قوی تر عمل کرده وبه عرضهای بالاتر رخنه کرده و بنابراین ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

 

لذا همانطور که از نقشه ها مشاهده میشود انتظار میرود امسال بارشهای پاییزی دیرتر آغاز گردد(به جز مناطق خزری که از این الگو پیروی نمیکنند) اما در ماه های آذر و دی با مهیا شدن شاخصها و مولفه های جوی، برای ورود سامانه‌ های بارشی، شرایط بارندگی به نرمال نزدیک خواهد شد؛ برخلاف دو ماه آغازین فصل پاییز، بارش آذر ماه در مناطق غربی نرمال تا بیشتر از نرمال خواهد بود.

 

همچنین بدلیل الگوی ذکر شده مونسون هند امسال تابستان قویتر عمل کرده بنابراین انتظار بارشهای تابستانه برای مناطق جنوب شرق پیش بینی میشود.

 

به گزارش بویرخبر، شهر یاسوج و سی سخت به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوههای دنا همه ساله در فصول پاییز و زمستان ، از میزان بارندگی مطلوبی در طول سال برخوردار است و این شرایط باعث حضور دور از انتظار گردشگران در فصول گرم سال در این مناطق زیبا شده است.

 

انتهای پیام/ر

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم