تازه های سایت

پربازدیدها

12. مرداد 1393 - 22:40
"تنگ تامرادی" در 50 کیلومتری غرب یاسوج در مسیر جاده سپیدار واقع است و آبشاری زیبا و حوضچه‌های فراوانی دارد.
آبشار تنگ تامرادی

به گزارش بویرخبر،آبشار تنگ تامرادی به راستی گوشه ای از عظمت خداوند و هنرمندی نقاش چیره دست آفرینش است. در کنار آبشار ، وجود درختان بلوط و بنه و زالزالک یکی از مناطق خیال انگیز را تصویر کرده است.

نشستن در زیر صخره های حاشیه آبشار مصادف است با استشمام رایحه ی دل انگیز گلها و هوای معطری که در آب و علف می پیچد و شامه جان آدمی می رسد.

به جرأت ، این آبشار و مسیر منتهی به آن یکی از ناب ترین و دیدنی ترین نقاط گردشگری استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد است.

در خم هر پیچ و فراز هر شیب از این تنگه، تابلوی نقاشی بی‌نظیری از شاهکارهای طبیعت را در مقابل دیدگان گردشگران به تماشا گذاشته شده است.

"تنگ تامرادی" با چشم‌انداز طبیعی و زیبا، ارتفاعات بلند و پوشش گیاهی سرسبز و با طراوت که در دل خود آبشاری زیبا به ارتفاع 50 متر را جا داده است که صدای دل‌انگیز ریزش آبشار و طبیعت زیبای اطراف آن برای گردشگران خاطره‌ای فراموش ناشدنی را به همراه نشاط برگرفته از دیدن زیبایی‌های آن به سوغات می‌آورد.

این منطقه از اطراف به کوه‌های زرآور و ساور محدود می‌شود. روستای "تنگ تامرادی" از سطح دریا 1400 متر ارتفاع دارد و تحت تأثیر اقلیم معتدل و مرطوب، آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان مطبوع و دلپذیر و در زمستان سرد است.

در ورودی "تنگ تامرادی" و در مجاورت روستای "حسین‌آباد"، "دخمه" و "مقبره‌ای از دوران هخامنشی" به جا مانده که به یکی از سرداران یا نجبای هخامنشی مربوط است

"تنگ تامرادی" محل وقوع یکی از جنگ‌های تاریخ معاصر(جنگ "کی‌لهراس" با ارتش رضاشاه) و دو جنگ مهم دیگر یکی جنگ "آریوبرزن" با اسکندر مقدونی و دیگری جنگ دلاوران بویراحمدی با تیمور لنگ است. با توجه به موارد مذکور، می‌توان قدمتی طولانی برای این روستا در نظر گرفت.

مردم روستای "تنگ تامرادی" به زبان لری سخن می‌گویند و مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند

به گزارش ایسنا، علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد در رابطه با این تنگ و آبشار تنگ تامرادی به ایسنا، گفت: آبشار تنگ تامرادی یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های استان کهگیلویه و بویراحمد است که از قدیم‌الایام شناخته شده است.

وی با بیان این‌که سالانه شمار فراوانی گردشگر و توریست از این آبشار دیدن می‌کنند، اظهار کرد: برای ساماندهی محوطه این آبشار کارهای خوبی در دو نقطه آن در حال انجام است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد افزود: هم‌اکنون سکوهای اقامتی در این منطقه در حال احداث است و می‌کوشیم تا یکی از روستاهای منطقه را به‌عنوان روستای "هدف گردشگری" انتخاب کنیم.

 

آبشار تنگ تامرادی
آبشار تنگ تامرادی
آبشار تنگ تامرادی
آبشار تنگ تامرادی
آبشار تنگ تامرادی
آبشار تنگ تامرادی

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم