تازه های سایت

27. تير 1397 - 9:55
مدتی است واگذاری بزرگترین پارک جنگلی جنوب کشور به وزارت نفت نقل محافل سیاسی و غیر سیاسی در کهگیلویه وبویراحمد شده است به گونه ای که این موضوع از حساسیت بالایی برخوردار بوده و موافقان و مخالفان زیادی در بین مسولان و مردم دارد که نباید به سادگی از کنار آن گذشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بویرخبر؛ پارک جنگلی یاسوج یکی از زیباترین و بکر ترین مناطق گردشگری استان کهگیلویه وبویراحمد است که انبوه درختان بلوط جلوه ویژه ای به آن بخشیده است و مسافران زیادی را در فصول مختلف به خود جذب می کند.

 

سرمایه گذاری در بخش های مختلف یک  شهر موجب رشد همه جانبه در آن شده و زمینه را برای توسعه پایدار فراهم می کند، ولی باید توجه داشته باشیم که سرمایه گذاری نباید به قیمت پایمال شدن حقوق شهروندان ویا نادیده گرفتن آن باشد و محیط زیست و منابع طبیعی یک منطقه را تحت تاثیر خود قرار دهند یا به نحوی باعث نابودی آن شود.

 

 

همانطور که این پارک جنگلی و سایر طبیعت بکر استان از گذشتگان به ما ارث رسیده است اکنون نباید کاری کنیم که نسل های آینده از این محیط زیست منحصر بفرد محروم بماند.

مدتی است واگذاری بزرگترین پارک جنگلی جنوب کشور به وزارت نفت نقل محافل سیاسی و غیر سیاسی در کهگیلویه وبویراحمد شده است به گونه ای که این موضوع از حساسیت بالایی برخردار بوده و موافقان و مخالفان زیادی در بین مسولان و مردم دارد که نباید به سادگی از کنار آن گذشت.

 

 

عده ای از کارشناسان و صاحب نظران معتقد اند که وزارت نفت به دنبال شهرک سازی و ایجاد مجتمع های گردشگری و تفریحی خصوصی در پارک جنگلی بوده که این کار موجب نابودی طبیعت بکر و منحصر به فرد پارک جنگلی یا کمربند سبز زاگرس می شود.

 

پوشش غالب پارک جنگلی یاسوج که حدود ۷۶ درصد از آن را تشکیل می‌دهند، درختان بلوط ایرانی بوده و مابقی بادام کوهی، ارزن، کیکم و بنه هستند و در ارتفاعات بالا هم بوته زار و درختچه، پوشش غالب است و طبق گفته محققان ارزش اکولوژیک درخت بلوط بیش از  250 هزار دلار است، از این رو قطع یک درخت بلوط ظلم به طبیعت است.

 

 

 اکنون محروم شدن مردم از پارک جنگلی با انحصار شرکت نفت، ایجاد زباله درحجم بالا و مشکلات زیست محیطی با احداث پارک گردشگری از جمله مهمترین معایب ودلایل مخالفت با سرمایه گذاری در پارک جنگلی یاسوج محسوب می شود.

 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد و نماینده بویراحمد با واگذاری زمین های پارک جنگلی یاسوج موافق بوده و در جلسه ای که با مشاور وزیر داشته اند، این موضوع را به صراحت اعلام کردند و دلایل این موافقت را ایجاد اشتغال برای جوانان و ظرفیتی خوب برای توسعه گردشگری استان، اعلام کردند.

 

 

این در حالی است که شورای شهر یاسوج به شدت مخالف این طرح بوده و به صراحت این مخالفت را عنوان کرده اند و آن را نابودی طبیعت  دانسته و معتقد اند زمین های پارک جنگلی یاسوج متعلق به همه مردم است.

 

دوستداران محیط زیست مخالفت صد در صدی این واگذاری هستند و بر این باورند که یاسوج مناطق دیگری هم برای سرمایه گذاری دارد و وازرت نفت می تواند سایر مناطق را برای سرمایه گذاری انتخاب کند.

 

احمدی استاندار کهگیلویه وبویراحمد در جلسه ای با حضور نماینده وزارت نفت و مسوولان استانی برگزار شد گفت: احداث مجتمع گردشگری، رفاهی و تفریحی وزارت نفت در زمینی به مساحت 75 هکتار در پارک جنگلی 938 هکتاری یاسوج اقدامی ارزشمند و فرصت طلائی برای این استان بخصوص یاسوج است و این مجتمع به طور مستقیم زمینه اشتغال 200 نفر را فراهم می‌کند.

 

انتهای پیام/د

نظرات کاربران

نظرخواهی

خواسته شما از نماینده آینده مجلس