تازه های سایت

19. مهر 1396 - 12:54
موضوع نشت شیرابه فاضلاب بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج قریب 22سال است که همچنان بر زمین مانده و تنها کسانی که در این زمینه دچار آسیب شده اند نابودی اکوسیستم زیست محیطی ومردمی است که در کنار این رودخانه سکنی پذیرفته اند.

به گزارش بویرخبر،رودخانه بشار مادر کارون، نماد پایتخت طبیعت ایران این روزها بیمار است و درد های زیادی را که بشر امروزی بر تن نحیفش وارد کرده را تحمل کرده و شاید در آینده ای نزدیک زیر این بار شدید کمر خم کند.

حال بد رودخانه بشار

بشار که بعد از سرچشمه اصلی خود در تنگ سرخ بویراحمد و گذر از شهر یاسوج و روستای تلگاه بویراحمد وارد مرز شهرستان دنا می شود و بعد از پیوند با رودخانه های جاری شده از کوههای سرد وزلال زرد کوه بخیتاری کارون بزرگترین رود ایران را تشکیل می دهد این روزها حال خوشی ندارد.

 رودخانه خروشان بشار که آن را به نام مادر کارون می شناسند بعد از گذر از کنار روستاهای کریک، دارشاهی، دروهان، گندی خوری، بطاری، ساران، سر تنگ توت نده، آبریز روستای کره، سمرون، ده شیخ، شهر پاتاوه، چناربرم، سرتنگ تمنک، شترخون و باگ و در ۵۰ کیلومتری مرکز استان شهر یاسوج، از کنار روستای گزدون عبور می کند.

پناه روستائیان در ایستگاه نابودی

بشار رودخانه‌ای است به طول ۱۲۰ کیلومتر همسایه ۳۰۰ روستا و آبادی است و نان‌وآب بر سر سفره مردمان کوهپایه‌های دنا می‌گذارد و ناجی آن‌ها در سال‌های بی‌آبی و خشک‌سالی بوده است.

این روزها ورود فاضلاب و پسماند افونی بیمارستانها و فاضلاب های شهری به آب‌های سطحی جزو معضلاتی بود که با روند رو به رشد شهرها به لحاظ جمعیتی و صنعتی دامن‌گیر آنها شده و فاضلاب، کارخانه‌ها، خانه‌ها و مراکز تجاری آب سطحی را نیز رو به آلودگی می‌برد.

فاضلاب‌ها نیز انواعی دارند که در یک طیف کم خطر تا پر خطر دسته بندی می‌شوند که به عنوان نمونه فاضلاب‌های بیمارستانی و مراکز درمانی به علت آلودگی به مواد رادیواکتیو، انواع ویروس های بیمارستانی و... در گروه انواع خطرناک فاضلاب‌ها قرار دارند و تصفیه آنها پیش از ورود محیط زیست به دلیل احتمال ایجاد بیماری برای انسان، جانوران و گیاهان ضروری و الزام آور است.

خطر در کمین و مسئولان همچنان در فکر تدبیر

امروز نه تنها کارشناسان بلکه عامه مردم نیز اذعان دارند که فاضلاب‌ها باید به یک شیوه بهداشتی دفع شوند و دیگر روش سنتی وارد کردن فاضلاب به آبهای جاری منسوج و تهدید کننده سلامت است.

اما در این میان بیمارستان‌ها به دلیل ارتباط با سلامت مردم وظایف سنگین‌تری بر دوش دارند، فاضلاب مراکز درمانی یکی از انواع آلوده فاضلاب هاست که تماس آن با مردم وحتی آبزیان و جانوران می تواند مخاطره آفرین باشد.

پروژه ای 22ساله

امروز بعد از حدود 22 سال فاضلاب بیمارستان امام سجاد (ع) شهر یاسوج  همچنان وارد رودخانه بشار نماد می‌شود که در طی این چند سال هنوز مسئولان نتوانسته اند راهکاری برای دفن این مشکل بیندیشند.

بر اساس شواهد میدانی این فاضلاب از جنب پارک ساحلی شهر یاسوج به حوزه رودخانه وارد می‌شود و بلافاصله پس از ورود،هاله ای از آلودگی و کدری را در سطح آب ایجاد می کند.

از طرفی دیگر پارک ساحلی یاسوج یکی از نقاط بزرگ گردشگری شهر یاسوج یا همان یایتخت طبیعت محسوب می شود که هم شهروندان یاسوجی و هم گردشگران تفریح و مسافرت و اسکان خود را در آن جزو اولویت‌های خود قرار می‌دهند.

بر اساس همین شواهد حوزه پارک ساحلی و پارک های اطراف رودخانه بشار در این منطقه چاه های فراوانی قرار دارند که به دلیل ورود فاضلاب از بالادست به رودخانه احتمال نفوذ آب فاضلاب به این چاه‌ها وجود دارد.

مسئولان به چه می اندیشند

همچنین آبیاری چمن‌ها و فضای سبز پارک ساحلی از این چاه‌ها و آب رودخانه انجام می‌گیرد که همگی به فاضلاب بیمارستانی آلوده هستند که با این شرایط می توان از آلودگی فضای سبز پارک ساحلی شهر یاسوج به مواد بیمارستانی خبر دارد.

همچنین اگر تنها چند لحظه ای در این نقطه از بشار بایستیم و تأمل کنیم ماهیگرانی را خواهیم دید که بنا به هر دلیل به صید ماهی مشغول هستند.

همه این موضوعات نشان دهنده این است که آلودگی رودخانه بشار توسط فاضلاب بیمارستان امام سجاد(ع) بسیار فراگیر و گسترده بوده و فراتر از یک آلودگی رودخانه ای است و به طور مستقیم نه تنها آبزیان و گیاهان بلکه انسان های بیگناهی را هدف قرار داده که برای لذت بردن از فضاهای طبیعی به این مکان می آیند.

سید اسدالله هاشمی مدیر کل محیط استان کهگیلویه وبویراحمد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار این پایگاه خبری با ابراز تأسف از فرهنگ ضعیف حفاظت از محیط طیست در استان وبویژه مرکز استان گفت:بیمارستان امام سجاد یاسوج یکی از واحد هایی است که خود اظهاری(زیست محیطی) دارد و باید آزمایشات فصلی متعددی بر روی نشت شیرانه آب فاضلاب چاههای آن مورد ارزیابی قرار گیرد.

خطر قرمز در آلودگی آب رودخانه بشار

مدیر کل محیط زیست استان با تأکید بر اینکه این آزمایش ها با نمونه برداری دقیق صورت می گیرد،افزود: طبق نمونه هایی که این نهاد در سال جاری گرفته، نمونه آزمایشات حاکی از بالا بودن خروجی پساب و آلودگی این موضوع بوده و طبق این شواهد اداره محیط زیست استان شکایت خود را تحویل دادگاه داده و شاکی مسئولان بیمارستان امام سجاد(ع) شهر یاسوج در این زمینه شده است.

هاشمی به نتیجه رأی دادگاه به نفع محیط زیست و مقصر دانستن بیمارستان نیز اشاره داشت و گفت:دادگاه رأی صادر کرد و این دوستان(مسئولان بیمارستان) شکایت کردند و بر اساس شواهد و نظرات کارشناسان معتمد رأی را به نفع محیط زیست دوباره صادر کردند .

تذکرات را به مسئولان بیمارستان داده ایم

وی با بیان اینکه وظیفه اداره محیط زیست حفاظت و حراست از مسائل زیست محیطی است، بیان داشت: بر اساس قانون وظیفه خود را انجام دادیم و حتی در چند جلسه دوستانه با مسئولان دانشگاه بازگو کردیم که بیمارستان بدون مجوز تعداد تخت هایش را افزایش داده و باید بر اساس این معیار مسائل زیست محیطی و تصفیه ها  و پساب های خود را بروز تر کند.

 مدیر کل محیط زیست استان با تأکید بر اینکه هنوز پ این نهاد بر این موضوع حساسیت دارد، ابراز داشت:متأسفانه هنوز این پسابها نفوذ به چاه جذبی دارد و باید این پساب به شبکه تصفیه خانه فاضلاب شهری و متمرکز یاسوج متصل شود و یا یک پکیج جداگانه مجهز برای آن از سوی بیمارستان نصب شود.

بهانه های پی در پی بیمارستان

هاشمی به واکنش مسئولان بیمارستان دراین زمینه نیز اشاره کردو گفت:با توجه به تذکرات مکرر ما،هنوز بیمارستان مسائل مالی را بهانه قرار می دهد.

وی به نادیده گرفتن مسائل زیست محیطی و بهاء ندادن برخی به فرهنگ محیط زیست در استان اشاره کرد وگفت: متأسفانه فرهنگ حفظ محیط زیست در استان پایین است.

مدیر کل محیط زیست استان با تأکید بر اینکه حفظ محیط زست وظیفه عمومی است،بیان کرد: بر اساس قانون به عنوان یک دستگاه نظارتی وظیفه خود می دانیم که در راستای حراست از مردم و مسائل زیست محیطی این دغدغه ها را اعلام کنیم که در این راستایک وظیفه قانونی داریم.

قانون لازم الاجراست

هاشمی با بیان اینکه وظیفه های قانونی خود در این زمینه را  انجام داده ایم،گفت:ما بحث رعایت زیست محیطی را لازم الاجرا می دانیم و آلوده شدن آبهای سطحی بویژه بستر رودخانه می تواند به سلامت مردم ،آبهای زیرزمینی، آبهای شرب مردم و حتی اکوسیستم جانوری و محیطی زیست صدمات جبران ناپذیری وارد کند.

همچنین در این زمینه اورنگ ایلامی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج همچنین در جمع  خبرنگاران با تأکید بر اینکه ورود فاضلاب سجاد(ع) به رودخانه بشار خطرناک بوده و امیدواریم با همکاری دستگاه‌های متولی بتوانیم به رفع این مشکل در کمترین زمان ممکن کمک کنیم،گفته بود:فاضلاب این بیمارستان عفونی و خطرناک بوده و از چاه جذبی برای جذب فاضلاب استفاده می‌شود که این وضعیت موقتی بوده که برای چاره‌ای اساسی اندیشیده شود.

نیازمند کمک مسئولان هستیم

وی با بیان اینکه ورود فاضلاب به رودخانه بشار مشکل‌ بهداشتی به دنبال دارد ادامه داد: به طور حتم دانشگاه در حد توان این مشکل را که به نوعی با آن در ارتباط بوده، حل خواهد کرد هرچند که برخی از داستگاههای متولی نیز باید در این زمینه مشارکت داشته باشند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج  با بیان اینکه پساب فاضلاب بیمارستان یاسوج امکان اتصال به شبکه فاضلاب را ندارد،ابراز کرد: در این زمینه باید با همکاری آب و فاضلاب استان تمهیدات لازمی چیده شود و بتوان این موضوع را فیصله داد.

لازم به ذکر است موضوع نشت شیرابه فاضلاب بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج قریب 22سال است که همچنان بر زمین مانده و تنها کسانی که در این زمینه دچار آسیب شده اند نابودی اکوسیستم زیست محیطی ومردمی است که در کنار این رودخانه سکنی پذیرفته اند.

انتهای پیام/ر

 

 

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم