تازه های سایت

15. مهر 1396 - 18:32
در کوه های سروک که امروز به عنوان یکی از زیباترین مکان های حوزه گردشگری پایتخت طبیعت محسوب می شود زمین فوتبال خاکی به مساحت یک هکتار ساخته شده که مورد استفاده هیچ کسی قرار نمی گیرد و به غیر از اجنه و گرگ های کوههای دنا و سنجاب های دشت های بلوط دیگر کسی در آن قدم هم نمی زند.

به گزارش بویرخبر،بلوط‌های زاگرس هیچ‌گاه آرام و قرار نداشته و ندارند، گاهی آتش‌به‌جانشان می‌افتد و ایستاده می‌سوزندو گاهی هم نیز هیزم مراسمات عزا و عروسی شده و خاکستر می‌شوند و گاهی هم در کوره‌ها می‌پزند و زغال شده و گاهی هم آتش عمدی و سهوی گردشگران و مردم آنها را خاکستر می کند.

اما خبرهایی که امروز نشان از داغ بلوط در سرزمین چهار فصل طبیعت طنین انداز می شود، قلع و قم این درختان یا برای جاده سازی است ، یا برای ویلاسازی و یا برای ساخت ورزشگاههای در پرت ترین مناطق نزدیک به مرکز استان است.

رویای دنا در دست فراموشی

سایه پاییز و زمستان بوران که بر سر زاگرس جنوبی و دنای مرکزی می افتد زخم تبرها بر تن بلوط‌های کهنسال دنا بیشتر از گذشته نمایان می شود، که نمونه بارز آن قلع و قمع این درختان در یکی از مناطق بکر پایتخت طبیعت به نام سروک است.

بلوط‌های کهنسالی که سالیان سال است که خاطرات نیاکان این دیار را دیده و بر خاطره دارندو با آوای کوچ کوچ عشایر هزاران خاطره را در سینه های ستبر خود انباشته اند امروز فقط برای بیلان کاری برخی اقایان و مدیر تکیه داده بر مستند سرخ ریاست باید طعمه شوند تا این مدیران پرونده ای طویل و دراز در نزد مسئولان عالی رتبه خود داشته باشند.

بلوط های دنا که امروز هزاران بلا را به چشم خود دیده اند، شاید چند صباحی را بتوانند در امان باشند،اما داغ آتش سوزیهای سریالی، سوسک بلوط خوار، شکستن شاخ و برگ بلوطها برای تفریح کام آنان را به تلخی گرایده و هر روز از این باغ غربت گلی می روید.

ساخت یک ورزشگاه بی نام و نشان در دل کوههای دنا

ایزدپور را همه در خاطر دارند، مدیری که با آمدنش همه فکر می کردند بواسطه آشنایی اش با وزیر پیشین ورزش دولت اعتدال تحولی عظیم در ورش استان حادث شود، اما این مدیر چاق و بی باک به ز عم برخی از رسانه ها به جزء ضربه های بزرگ بر پیکر ورش استان ، چیزی را عادی استان نکرد هرچند که وی با شعار ایزدپوئر مچکریم همیشه از اقدامات خود راضی بود و خود را یکی از معروف ترین و توانمندترین مدیران حوزه ورزش استان معرفی می کرد.

وی که یکی از اقدامات خود را ایجاد ورزشگاه ها و زمین های چمن مصنوعی می دانست و خیلی به آنها نیز می بالیدورطشگاه 15هزار نفری شهداء یاسئج را نیمه کاره افتتاح کرد تا این غول بتنی مرکز استان پس از سشالها در بخ دری همچنان راکد بماند و مدیران وقت دلیل استفاده نکردن از آن را نیمه کاره افتتاح شدن و نبود برخی زسیرساختاها بدانندت ، هرچند ایزدپور زحمت 4درد باقیر مانده افتتاح آن را کشیده بود.

چاق ترین مدیر ورزش استان کهگیلویه وبویراحمد در دوره مدیریتش در این استان عملکرد قابل قبولی نداشت و اگر درزمان تصدی وی در برخی شهرستانها نیز کارهایی انجام شد به همت بخش خصوصی و نمایندگان مجلس بوده که وی در رپورتاژه های تبلیغاتی برخی سرمایه گذاران همه آنها را به نام خود مهر زده بود.

ورزشگاه هایی برای تخریب طبیعت

شاید یکی از اقدامات خاص  و مهم ایزدپور در دوران خدمتش را بتوان تخریب طبیعت برای ایجاد پرونده های طویل و دراز برای بیلان کاری دانست، تا آنجایی که برای توسعه بیلان کاری خود حتی حاضر به تخریب طبیعت بود که نمونه بارز آن را می توان ورزشگاهی دور افتاده در منطقه سروک یاسوج دانست که امروز در بی برنامگی، این ورزشگاه به فنا رفته است.

ورزشگاهی برای اجنه و گرگ های بیابان

در کوه های سروک که امروز به عنوان یکی از زیباترین مکان های حوزه گردشگری پایتخت طبیعت محسوب می شود زمین فوتبال خاکی به مساحت یک هکتار ساخته شده که مورد استفاده هیچ کسی قرار نمی گیرد و به غیر از اجنه و گرگ های کوههای دنا و سنجابهای دشت های بلوط دیگر کسی در آن قدم هم نمی زند.

ورزشگاهی متروک فقط برای عملکرد

این ورزشگاه متروک و گمشده در بیست کیلومتری شهر یاسوج و شش کیلومتری منطقه سروک قرار دارد و معلوم نیست چه زمانی و برای چه کسی ساخته شده است.

برای ساخت این ورزشگاه در دل جنگل های پر پشت بلوط بیش از یک هکتار از اکوسیستم و درختان کهنسال و زیبای دنا را قلع و قمع کرده اند تا یک زمین فوتبال ،ساختمان نگهبانی  و سرویس بهداشتی متروکه بسازند.

اما جواب سئوال اینجاست نه کسی این ورزشگاه را می شناسد و نه می داند متولی و متصدی آن کیست حتی مشخص نیست در سال چند نفر از آن استفاده می کنند  و به طور کلی معلوم نیست برای چه کسی ساخته شده است.

چه کسی می داند؟!

طبق رسوم معلوم اگر ورزشگاهی برای شهر یاسوج است با این مسافت نسبت به شهرتوجیهی ندارد اگر برای روستای سروک است  باید به همه تخلفاتی که در زمینه تصرف اراضی ملی در این منطقه انجام شده نیز اشاره داشت.

ساخت این ورزشگاه آن هم در نقطه ای پرت در میان جنگلهای بلوط مشخص نیست برای چه جمعیتی ساخته شده و چه برنامه ای در این زمین ورزش تاکنون انجام گرفته است.

بر اساس شواهد رسیده  در حال حاضر مسیر دسترسی به این ورزشگاه وجود ندارد و برای ساخت جاده  باید تعداد بیشماری دیگری از درختان بلوط و جنگل قطع شود،ضمن آنکه هزینه نیز بر عهده مسئولان ذیربط خواهد گذاشت.

دست های پشت پرده برای احذداث یک زمین خاکی

به نظر می رسد  این زمین  فقط یک رزومه ورزشی برای مدیران است و اهداف دیگری پشت آن است و چنین باید پنداشت این کار در جهت خدمت به ورزش نبوده و بیشتر با هدف سود رساندن به شخص یا یک مجموعه خاصی بوده است.

این پایگاه خبری در جهت اطلاع رسانی به مردم در آینده نزدیک گزارشی جدید از این ورزشگاه و دست های پشت پرده آن را منتشر خواهد کرد و منتظر جواب مسئولان امر در این زمینه خواهد ماند.

انتهای پیام/ر

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم