تازه های سایت

15. مهر 1396 - 17:16
یکی از حاشیه های فراوان در منطقه بلهزار که این منطقه را به دو قسمت"بلهزار بالا و بلهزار پایین" تقسیم کرده انباشت آبهای های روان متعدد به دلایل داشتن زمین های بایر کشاورزی در این روستا است.

به گزارش بویرخبر،استان کهگیلویه وبویراحمد به دلیل شرایط محیطی و اقلیم توپوگرافی و کوهستانی بودن، از نعمت جاده های استاندارد، اصولی و ایمن بی بهره بوده و شاید همین امر باعث محرومیت کهنه و تاریخی استان از ادوار گذشته تاکنون بوده است.

ایمن بودن جاده های شهر نوپای یاسوج مرکز استان که یکی از قطب های گردشگری جنوب ایران محسوب می شود به دلیل قرار داشتن در مسیر راه های ارتباطی استان های اصفهان، یزد و شیرازاز اهمیت خاصی برخوردار بوده و یکی از احتیاجات اساسی محسوب می شود.

 بین الاشهرین لقبی برای مظلومیت

یکی از این مناطق و حاشیه شهر یاسوج که هر روز با آماجی از حاشیه های پی در پی رو به رو است روستاهای مهریان وبلهزار در پنج کیلومتری شهر یاسوج است که به واسطه وجود تنگه زیبای مهریان، گنجه ای،کاکان و حتی جاده مواصلاتی سی سخت به عنوان یک قطب مهم در صنعت توریسم محسوب شده و قرار گرفتن این روستاها در مسیر راه های مواصلاتی یاسوج به استان های، یزد، اصفهان، شیرازاین مناطق را به عنوان مناطقی صعب العبور با بار ترافیکی زیاد معرفی کرده است.

مشکل اساسی این دو رستا که آنها را بین الاشهرین نیز می نامند قرار گرفتن در بین دو شهر جوان یاسوج وشهر تازه تأسیس مادوان بوده که خدمات در این منطقه را بلاتکلیف کرده است.

بلهزار که در گذشته به عنوان نماد بلوط به واسطه بودن درختان زیبا وکهنسال بلوط معروف شده است، امروز از این درختان تهی است و فضای بی روح شهری و خانه های متعدد در کوهساران این منطقه و ساخت و سازهای متعدد به جای درختان بلوط خودنمایی می کند.

از طرف دیگر احداث مرتفع ترین فرودگاه کشور در منطقه بلهزار و مهریان باعث شده که امروز این منطقه در فکر رونق باشد، اما بلاتکلیفی در این منطقه(الحاق نشدن به شهر) باعث شده که هنوز رونق در این دو روستا در کما باشد و حاشیه های فراوان جای خودش را به رونق و توسعه یافتگی این روستا بدهد.

بلواری مخوف در بین الشهرین

یکی از حاشیه های فراوان در منطقه بلهزار که  این منطقه را به دو قسمت"بلهزار بالا و بلهزار پایین" تقسیم کرده انباشت آبهای های روان متعدد به دلایل داشتن زمین های بایر کشاورزی در این روستا است.

این آبهای روان که باید از زیر "آزاده راه مخوف" بلهزار تا زمین های کشاورزی روانه شوند به دلیل انباشت زباله و حتی گرفتی پل های زیر این بلوار همه ساله مشکلات متعددی را برای مردم و حتی مسافران به وجودآورده که می توان به انباشت آن در بلوار اصلی روستا و حتی دیگر مناطق آن اشاره کرد.

 از طرف دیگر رفت و آمد زیاد به واسطه قرار گرفتن این روستا در مسیر شهر توریستی سی سخت باعث شده تا روکش آسفالت این منطقه کهنه و فرسوده شود و به دلیل به وجود آمدن چاله چوله های زیاد در این مسیر، بعضاٌ شاهد اتفاقات و تصادفات ناگوار باشیم

 دریاچه ای که با نباریدن باران هم شکل می گیرد

علاوه بر این مشکلات متعدد،عرض کم جاده پیچ های تند، دست اندازهای غیر استاندارد، نبودن تقاطع های غیره همسطح و استاندارد، روشنایی ضعیف و عدم استفاده از علائم رانندگی از دیگر مشکلات اساسی این منطقه است.

اما مشکلی که در روزهای بارانی و حتی روزهای آقتابی به دلایل آزاد شدن آبهای روان تنگه مهریان برای آبیاری زمین های منطه بلهزار در این بلوار بیش از همه خودنمایی می کند، انباشت بیش از اندازه آبهای روان در این بلوار به دلایل نداشتن آبراه مناسب بوده که در برخی از مواقع باعث رفت آمد کُند خودروها و حتی تصادف در این جاده شده و آسیب های جدی را به شهروندان تحمیل کرده است.

به عنوان مثال در چند روز اخیر که چهار ماهی است که بارش نعمت الهی در این شهرباریدن نگرفته، انباشت آب در این بلوار و حتی بلوار منطقه بلهزار پایین باعث شده که انبوهی از آبهای روان در این منطقه به وجود آید و برخی بر این باور باشند که گویی بارانی شدید در اذاین قسمت باریده است.

با توجه به حجم تردد و ترافیک بالای این منطقه، متأسفانه تاکنون اقدامی مؤثر برای حذف یا ساماندهی این مسائل صورت نگرفته و مسئولان استانی در زمانی نه چندان دور سعی بر تعریض جاده و ساخت پل های زیر گذر و روگذر برای این منطقه را داشتند که هر کدام با گذر زمان و اغلب به دلیل نبود اعتبارات لازم به فراموشی سپرده شدند.

بلاتکلیفی درد بی درمان روستانشینان بلهزار و مهریان

بلاتکلیف ماندن روستاهای مهریان و بلهزار و قرار گرفتن آن ها بین دو شهر یاسوج و مادوان باعث شده تا به دلیل نداشتن مدیریت شهری هر روز دچار مشکلاتی جدید شوند.

رفع نقاط حادثه خیز در مسیر این روستاها،احداث جاده های فرعی مناسب برای پیوند مسیرهای اصفهان و سی سخت، نصب روشنایی و حذف چاله های این مسیر از خواسته ها به حق اهالی روستاهای مهریان و بلهزار است که مسئولان امر می توانند با اتخاد تصمیمی مناسب  علاوه بر کاستن از حجم ترافیک این منطقه از وقوع حوادث ناگوار جلوگیری نمایند.

انتهای پیام/ر

 

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم