تازه های سایت

21. تير 1396 - 14:59
تنها سینمای شهر یاسوج همچون نامش" دنا" بختش بلند نبود و اکنون از آن ساختمان بزرگ در مرکز شهر یاسوج تنها یک زمین و چندین ستون بجا مانده که سرمایه‌گذار در حال احداث یک مجتمع بزرگ تجاری است و شاید خبری از سینما هم در آن نباشد.

به گزارش بویرخبر،سینما، نامی آشنا برای هم مردم جامعه از پیر، جوان گرفته تا سیاست‌مدار و اقتصاددان است،سینما در کل یک ابزار فرهنگی برای ردوبدل کردن فرهنگ‌ها و حتی سیاست‌های یک کشور و یا یک مذهب در قالب فیلم، تله‌فیلم و حتی مستند بر پرده‌های نقره‌ای سینما و یا حتی جعبه‌های جادویی تلویزیونی است.

از طرفی دیگر برخی سینما را یکی از راه‌های دموکراسی در جهان هزاره سوم می‌نامند که سعی و تلاش می‌کند در قالب برنامه‌هایی بعضاً سینمایی و با الگو قرار دادن یک موضوع که برگرفته از شخصیت، فرهنگ، آداب‌ورسوم یک منطقه بوده مزیت‌ها و معایب  آن را نشانه بگیرد.

ظرفیت‌های نهفته سینما

از نگاهی دیگر ،نقش سینما در جنگ نرم امروزی بسیار مشهود است و ساختن فیلم‌هایی بافرهنگ‌های بالا نیز می‌تواند خود عنوان کننده و ترسیم‌کننده شخصیت یک جامعه و کشور باشد و عکس.

با توجه به رشد روزافزون فیلم‌سازی در جهان با حضور دو قطب بزرگ فیلم‌سازی دنیا بانام‌های هالیوود و بالیوود می‌طلبد که آثار فاخر اسلامی با حضور چهره‌های جذاب و الگو برداری از فرهنگ غنی اسلامی با ایجاد بسترهای مناسب فرهنگی در جامعه به سمت‌وسوهای جدیدتری برود.

اما ،غفلت از این ظرفیت نهفته و غنی و توجه نکردن به زیرساخت‌های آن می‌تواند آثاری بس زیان‌بارتر برای جامعه داشته باشد به گونه که نتوان از این ظرفیت نهفته به بهترین نحو ممکن از نقاط قوت آن استفاده کرد.

شهر من سینما ندارد

به‌عنوان مثل در دنیای امروزی که به دنیای مجازی و فنّاوری روز دنیا مشهور است، شهر یاسوج جوان‌ترین مرکز استان فلات ایران از داشتن سینماهای مدرن محروم بوده به گونه که این شهر 14سال است که از داشتن این زیرساخت مهم فرهنگی بی‌نصیب است و جوانان این شهر هنوز نتوانسته‌اند فیلم‌های مهم گیشه و روز را  به تماشا بنشینند.

تنها سینمای شهر یاسوج همچون نامش" دنا" بختش بلند نبود و اکنون از آن ساختمان بزرگ در مرکز شهر یاسوج تنها یک زمین و چندین ستون بجا مانده که سرمایه‌گذار در حال احداث یک مجتمع بزرگ تجاری است و شاید خبری از سینما هم در آن نباشد.

عمر کوتاه سینما در پایتخت طبیعت ایران

سینمایی که در دهه 50 متولد شد و در دهه‌های 60 و 70 در اوج توجه بود و برای دیدن فیلم‌های آن صف‌ها تا داخل خیابان کشیده می‌شد اما به‌یک‌باره و به دلیل ضعف مدیریت و سیاست‌های غلط سینمایی از اوج به زیر آمد.

هر فیلمی که در سینمای نوپا و تازه تعریف ایران می‌آمد هم‌زمان بر پرده سینمای شهر یاسوج هم می‌رفت؛دهه شصتی‌ها با رفتن به سینما استقلال خودشان را به رخ می‌کشیدند، مدیران مدارس دانش آموزان را برای تماشای دسته‌جمعی فیلم به سینما می‌بردند  و مدیران دولتی برای استفاده کارکنان اداره و خانواده‌هایشان از سینما برنامه‌ریزی داشتند؛از اکران‌های خصوصی گرفته تا بلیت‌های نیم‌بها و رایگانی که در اختیار خانواده‌ها قرار می‌دادند همه در جهت فرهنگ‌سازی برای قرار گرفتن در فرایند مدرن شدن بود.

رؤیایی که یک‌شنبه  تاروپود شد

این سینمای پیر تنها مکان تفریحی جوانان شهر یاسوج کم‌کم از رونق افتاد و درهای آن بر روی جوانان بسته ماند تا چند سالی تارعنکبوت بر پرده‌ای آن اکران شود و صدای جیرجیرک‌ها در سکوت سرد آن بپیچد.

 

بااین‌حال در اواسط دهه 80 شهرداری یاسوج در زمان شهرداری اسبق این شهر(بهرامی) متولی این سینما ترجیح داد به دلیل فرسودگی، دیوارهای کلنگی آن را به تیغ لودر بسپارد تا سینمایی نو متناسب با جمعیت کنونی شهر بنا نهد و این‌گونه بود که در مرداد سال 86 ، ساختمان سینما دنای یاسوج آوار شد تا به گفته مسئولین شورا و شهرداری، سینمایی مدرن در پنج طبقه ساخته شود.

اما سالی از پی سال دیگر گذشت و نه‌تنها هیچ خبری از ساخت سینما نشد بلکه زمین سینما "دنا"نیز به پارکینگ خودروها در خیابان تنگ سینما بدل شد تا جوانان یاسوجی حداقل بدانند فعلاً خبری از سینما نیست.

وقتی نامی از سینما دنای یاسوج نیست

اگرچه این روزها بر جای سینمای قدیم این شهر حجمی از  آهن‌های درهم‌تنیده سر برآورده و قرار است تا طبقه  هفتم پیش برود و نه سازندگان و نه کسبه محل نامی از سینما برای این ساختمان نمی‌برند، اما هنوز مردم آنجا را به نام سینما می‌شناسند.

سینما که با همان خودی و بانامش لاعقل می‌تواند جوانان و خانواده‌ها را به آغوش خودش بکشاند، امروز در شهر یاسوج بسیار غریب مانده و نه کسی نامی از آن می‌داند و نه خانواده و نوجوان خردسال دهه هشتاد و 90از آن خبر دارد.

هرچند با دستور شهردار فعلی و مدیران پیشین اداره فرهنگ ارشاد بنا بر احداث یک سینما در طبقه هفتم یک برج تجاری در مکان سینمای قدیم گرفته شد ، اما هنوز غیر دیوارهای بی‌صدا و آهن‌های در هم نتافته شده چیزی  دیده نمی‌شود و مردم هنوز به دنبال این هستند که آیا سینما دنای یاسوج بازهم زنده خواهد شد.

از حرف تا عمل مسئولین

محمدعلی جاوید در گفتگو با خبرنگار ما به احداث این سینما در شهر یاسوج اشاره کرد و گفت: هرچند شهرداری یاسوج این زمین را به‌صورت سرقفلی به سرمایه‌گذار واگذار کرده در قرارداد آن‌هم قیدشده است که به‌غیراز پارکینگ یک طبقه به سینما، کافی شاپ و دیگر مایحتاج آن مجهز شود که یک خواسته بر حق است.

وی بابیان اینکه شهرداری یاسوج خود نیز به دنبال احداث یک سینمای مدرن است، گفت: در شهر یاسوج حتی در ورودی شهر از سوی شیراز یک مجتمع فرهنگی بزرگ چندساله وجود دارد که اگر آن به بهره برادری برسد بسیاری از نیازهای جوانان این شهر برطرف خواهد شد.

احداث سینما از مطالبه‌های عمومی جوانان

رئیس حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد که خودش نیز از اهالی فرهنگ و حتی رسانه استان است در گفتگو با خبرنگار ما به نبود سینما در مرکز استان اشاره کرد و گفت: احداث سینما یکی از مهم‌ترین مطالبات جوانان این استان به‌ویژه شهر یاسوج بوده که امیدوارم مسئولان متولی در این زمینه چاره‌اندیشی کنند.

شریف اسلامی با تأکید بااینکه ریشه توسعه‌نیافتگی استان در زمینه‌های فرهنگی است، ابراز کرد: در صورتی جامعه‌ای ارتقاء فرهنگی داده نشود، امکان مرتفع شدن آسیب‌های اجماعی وجود ندارد و باید درزمینهٔ" توسعه و ارتقای زیرساخت‌های فرهنگی" از هیچ تلاشی دریغ نشود.

زبان هنری راهکاری برای کاهش آسیب‌های اجتماعی

وی بابیان اینکه با زبان هنر می‌توان آسیب‌های اجتماعی  را کاهش داد، گفت:تولید آثار برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، شناسایی نقاط آسیب‌پذیر و نمایش آثار تهیه و تدوین‌شده ازجمله مهم‌ترین اولویت حوزه هنری در این استان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

سینما در دیگر مخاطب گذشته را ندارد

مدیرکل ارشاد استان کهگیلویه و بویراحمد نیز به نبود سینما و اقبال کم مردم و شهروندان به سینما اشاره کرد و افزود: مخاطبان سینما در این استان به‌اندازه گذشته نبوده و بسیار کم شده است.

رضا دهبانی پور در پاسخ به انتقادات هنرمندان و مردم مبنی بر نبود سینما در استان کهگیلویه و بویراحمد و به‌ویژه مرکز استان خاطرنشان کرد: مشکل کنونی استان ما یک فضای فیزیکی به نام سینما نیست، بلکه مشکل امروزی این است که ما امروز با کمبود مخاطب سینما روبه‌رو هستیم.

 

وی بابیان اینکه در سینما هنر اداره کل ارشاد استان و حتی سینما انقلاب بسیج هرروز یک فیلم اکران می‌شود،بیان کرد: امروز متأسفانه  ما با عدم استقبال مردم  از سینما روبه‌رو هستیم که نمونه بارز آن عدم استقبال خوب شهروندان و مخاطبان از دو سینمای فعلی مرکز استان است.

دهبانی‌پوربا اشاره به این موضوع که سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد ساخت سینما به سبک سابق نیست، بلکه سیاست وزارت خانه ساخت مجتمع‌های فرهنگی و هنری با مشارکت بخش خصوصی است،بیان کرد:در حال حاضر پروژه ملی مجتمع فرهنگی هنری مرکز استان بیش از 50 میلیارد تومان اعتبار دارد که حدود 20 میلیارد تومان آن مربوط به سفر رئیس‌جمهور به استان است.

زخمی کهنه بر پیکر پایتخت طبیعت ایران

اما بااین‌حال بازهم سخن‌های مسئولان شاید دوایی از درد کهنه این شهر و جوانان آن دوا نکرده است، جوانانی که شاید در نبود همین امکانات فرهنگی و زیرساخت‌های مهم نمی‌دانند که اوقات فراغت خود را چگونه سپری بکنند و برخی به گیم نت‌ها پناه می‌برند و برخی نیز در قهوه‌خانه‌های سنتی با دود قلیان خود را آسوده‌خاطر می‌سازند.

بااین‌حال داشتن سینما همیشه دغدغه مدیریت فرهنگ و ارشاد استان بوده و این مدیران تلاش کرده‌اند با ایجاد تغییراتی در سالن آمفی‌تئاتر این اداره کل آن را به یک سالن سینما نزدیک کنند و اتفاقاً فیلم‌هایی نیز در آن اکران شد اما قرار داشتن در یک مجموعه اداری و اختصاصی نبودن این سالن برای سینما باعث شده هنوز این مکان در منظر عموم به‌عنوان یک سالن با کارکرد سینما شناخته شود.

سینما؛ زیرساختی فرهنگی که می‌توانست با ایجاد آن بسیاری از معضلات فرهنگی در این استان را تسکین داد و حتی بتوان از برخی از این معضلات  فرهنگی مانند اعتیاد و طلاق به دلیل نبود کارهای فرهنگی کاست همچنان در این شهر بیگانه است.

ما با سینما غریبه‌ایم

طولانی شدن احداث سینما در مرکز استان و احداث دو سینما کوچک و معرفی نکردن آن به جامعه هدف باعث شده که مخاطبان کم‌کم دور این ظرفیت خوب را خط بکشند و آن را در حاشیه قرار دهند به‌گونه‌ای که حتی بیشتر هنرمندان ما خبری از فیلم‌های جدید روی پرده نقره‌ای آن نداشته باشند و اصلی‌ترین علت آن را نبود سینما در استان بدانند.

بااین‌حال شهر یاسوج روزبه‌روز بزرگ‌تر و بر جمعیتش افزوده می‌شود اما به این میزان اماکن فرهنگی و تفریحی آن رشد نکره و نمی‌کند؛ اگر در دهه 50 تنها یک سالن سینما برای جمعیت 15 هزارنفری این شهر کافی بود، امروزه جمعیت جوان این شهر به مکان‌های فرهنگی و هنری و تفریحی بیشتری نیاز دارند اگرچه شهروندان این شهر به همان سینمای سابق هم قانع هستند.

 

 

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم