تازه های سایت

25. دى 1395 - 15:24
در مادوان نه زیرساختی برای شهر شدن مهیا بود و نه مولفه های شهری وجود داشت و شاید مسئولین وقت بر این باور بودند که با شهر شدن مادوان، زیر ساختها نیز به خودی خود در آن شکل می گیرد اما این آروز فقط در حد خیال باقی ماند.

به گزارش بویرخبر،اصولاً شهر در تقسیمات کشوری به مناطقی گفته می شود که جمعیت آن از حد پیش بینی شده بالاتر رفته، شغل ساکنین آن غیر از کشاورزی بوده و سیمای شهر، مناظر و ساختمان های آن نیز با روستا متفاوت باشد.

در چند سال اخیر افزایش مهاجرت روستانشینان به مناطق مختلف حاشیه شهرها، باعث به وجود آمدن شهرهای جدید البته بدون زیرساخت مناسب و کاربری شهری شده است.

استان کهگیلویه و بویراحمد که همه آن را به عنوان استان عشایری و زندگی ایلی می شناسند و چند دهه از عمر آن بیشتر نمی گذرد نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با سیل مهاجرت روستانشینان و بعضاً عشایر به شهرهای خود روبرو بوده است.

یاسوج در محاصره مهاجرت های غیره اصولی

افزایش جمعیت در حومه شهرهای اصلی این استان از جمله یاسوج به عنوان مرکز کهگیلویه وبویراحمد باعث به وجود آمدن شهرهایی جدید و با عملکرد و کاربری روستایی شده است.

یکی از این شهرها که عمر آن به کمتر از یک دهه می رسد شهر مادوان در فاصله 5 کیلومتری شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد است.

پیراهنی که بر تن مادوان گشاد بود

شهر مادوان تا پیش از سال 86 یکی از روستاهای اقماری شهر یاسوج بود؛ روستایی در فاصله هفت کیلومتری شمال غربی این شهر که در دو مسیر یاسوج به سی سخت و یاسوج به اصفهان قرار داشت.

جاده یاسوج به اصفهان، مادوان را به دو بخش علیا و سفلی تقسیم کرده و شاید قرار گرفتن مادوان در کنار این جاده بوده که به یکباره با رشد جمعیتی سرطان گونه ناشی از مهاجرت بی رویه روستائیان مواجه شد و در سال 86 نام شهر بر خود گرفت در حالی که برای شهر شدن هیچ چیز نداشت و این نام بر تنش سنگینی می کرد.

در مادوان نه زیرساختی برای شهر شدن مهیا بود و نه مولفه های شهری وجود داشت و شاید مسئولین وقت بر این باور بودند که با شهر شدن مادوان، زیر ساختها نیز به خودی خود در آن شکل می گیرد.

رویا های بر باد رفته

اما نه تنها پس از این سالها زیرساختی در این منطقه ایجاد نشد بلکه رشد شتابان جمعیت و مهاجرت بی رویه و غیر اصولی به مادوان، حالا کمر این شهر هفت ساله را شکسته و مشکلات شهری، اجتماعی و فرهنگی عدیده ای بر جای گذاشته و می رود که به معضلی امنیتی نیز بدل شود.

روستانشینان مادوان که فکر می کردند با شهری شدن، بهشتی برین در انتظارشان است این روزها بیش از همه می دانند که شهری شدن چیزی بر آنان نیفزوده و تازه همه آن زیبایی ها و طراوت روستایشان را نیز از دست دادند.

حالا پس از سالها همه ساکنین این شهر و حتی شهر یاسوج در هفت کیلومتری آن، چوب سیاست غلطی را می خورند که مادوان را بدون هیچ مطالعات و فراهم کردن بستری به شهر بدل کرد.

اینجا شهر است یا روستا؟!

شهری که حتی یک خیابان راست نمی توان در آن دید و ساخت و سازهای غیر مجاز به حدی گلوی آن را فشرده که خدمات رسانی دستگاههای خدمات رسان به آن به سختی انجام می شود.

این شهر با توجه به قابلیت مهاجرپذیر بودن، در چند سال اخیر رشد محسوس و قابل توجهی از نظر افزایش جمعیت داشته و حتی باعث شده که یک سوم از امار شهر نشینی در مرکز استان به این منطقه اختصاص داده شود.

مادوان که تا چند سال پیش همه آن را به اسم روستا می شناختند ناگهان در تقسیمات کشوری تغییر نام داد و از روستا به شهر تبدیل شد اما گویا شهر شدن مادوان فقط در قبوض آب، برق ، تلفن، بهای زمین و اجاره خانه خلاصه شده است.

جمعیت این شهر کوچک اغلب از طبقه متوسط و ضعیف جامعه بوده که برای امرار معاش و تأمین هزینه های زندگی ناچار به مهاجرت به شهر مادوان شده اند.

رشد یکباره جمعیت شهر مادوان باعث شد تا در زمان قوام نوذری استانداراسبق کهگیلویه و بویراحمد، این منطقه به مناطق 14گانه استان افزوده شده و استقلال خود را با جدا شدن از شهر یاسوج به دست آورد.

نبود امکانات و رنج های طولانی

شهر مادوان با کمبود امکانات رفاهی، بهداشتی و خدماتی مواجه بوده و تنها با داشتن شهرداری و درمانگاهی کوچک پاسخگوی جمعیت بالای 14 هزار نفری شهر و روستاهای حومه خود است.

نداشتن جاده های مواصلاتی مناسب و عدم نصب روشنایی مطلوب در معابر، کوچه ها و خیابان ها از مهم ترین مشکلات رفاهی این شهر تازه تأسیس بوده که در چند ماه اخیر با یک مدیریت جامع روشنایی معابر، آسفالت ریزی برخی از معابر و جدول گذاری در خیابانهای این شهر تا حدودی ساماندهی جزئی شده اند.

بافت روستایی و بدون برنامه ریزی شهری مادوان، باعث شده تا خیابان های آن با طراحی سلیقه ای و به دور از استاندارد بعضاً به کوچه شباهت داشته باشند تا خیابان اصلی و یک فضای پیچده در این شهر بوجود بیایید که قواره شهر را در خود جای ندهد.

سرپرست شهرداری شهر مادوان در گفت و گو با خبرنگاران عمده مشکلات شهر تازه تأسیس مادوان را نبود طرح هادی در این منطقه اعلام کرد و ادامه داد: مشکلات آب، برق و فرسودگی شبکه های انتقال آب این منطقه از مشکلات دیگر شهر مادوان است.

افزایش 3.5 برابری جمعیت مادوان طی سه سال

داریوش جهانبخش که این روزها بیش از همگان از زیر و بم انبوه مشکلات این شهر آگاه بوده و نگران آینده مبهمی است که در انتظار مادوان بوده آنهم در زمانی که شیب مهاجرت به این شهر تندتر از گذشته شده و زیرساختهای اندک آن توان پذیرش جمعیت جدید را ندارد.

وی با اشاره به این موضوع که جمعیت این شهر طی سه سال از چهار هزار نفر به 15هزار نفر افزایش یافته است،گفت:این شهر به موازات چنین رشدی مورد توجه مسئولان قرار نگرفته تا الان در مشکلات مختلف غوطه ور شود.

شهرب بدون فضای سبز

سرپرست شهرداری مادوان با بیان این موضوع که زیرساختهای مختلف این شهر مهیا نیست و در زمینه آب شرب و سایر خدمات با مشکل مواجه است،گفت: متأسفانه شهر مادوان با داشتن جمعیتی قریب به 15 هزار نفر، از فضای سبز بی بهره بوده و سرانه فضای سبز شهری  آن در حد صفر است.    

وی همچنین به کمبود فضای آموزشی در این شهر اشاره و بیان کرد: اغلب مدارس این شهر در فضای استیجاری مستقر هستند و فضای آموزشی کنونی جوابگوی رشد شتابان تعداد دانش آموزان نیست.

غبار کمبود مکانهای فرهنگی در چشم کودکان مادوانی

جهانبخش به مشکلات فرهنگی در این شهر نیز اشاره کرد و گفت: هیچگونه اماکن فرهنگی در این شهر وجود ندارد و فعالیت نهادهای فرهنگی در این شهر بسیار کم است.

وی ادامه داد:شهر مادوان به عنوان یک شهر تازه تأسیس از شهرهای مهاجرت پذیر  بوده و جمعیت آن به سرعت در حال افزایش است

سرپرست شهرداری در ادامه به برخی از اولویت‌های کاری شهرداری مادوان اشاره کرد و گفت: احداث پارکی به مساحت ۲۰ هکتار برای شهر ماداون از مسائل ضروری این شهر است و ساخت این  پارک تا حدودی به مشکل ترافیکی و تجمع مردم در تفریح‌گاه‌های شهر یاسوج که پیشانی استان محسوب می‌شود، کمک خواهد کرد.

وی ساماندهی نام‌ خیابان‌ها و کوچه‌ها، آسفالت و جدول گذاری آنها و ساماندهی ورودی و خروجی شهر مادوان را از دیگر برنامه‌های این شهرداری عنوان کرد و گفت: طی یک سال آینده ۹۰ درصد از کوچه‌ها و جاده‌های این شهر آسفالت و جدول گذاری می‌شود.

مادوان فضای سبز ندارد

عضو شورای شهر مادوان نیز به دیگر مشکلات این شهر اشاره و گفت:شناسنامه و هویت هر شهری طرح توسعه شهری است که آینده یک شهر بر اساس آن شکل می گیرد اما شهر مادوان فاقد این طرح بوده و در این زمینه شهرداری بلاتکلیف است.

علی روزبان همچنین به نبود فضای سبز در این شهر اشاره کرد و گفت: شهر مادوان هیچ گونه فضای سبزی ندارد و مردم برای گذران اوقات فراغت خود به پارکهای شهر یاسوج می روند.

کودکانی که دوست دارند ورزش کنند!

وی بیان کرد: شهر مادوان همچنین با مشکل جدی کمبود آب شرب مواجه است و این مسئله امنیت جمعیت ساکن در این شهر را به خطر انداخته است.

رضا فرخ‌پور یکی دیگر از اعضای شورای شهر مادوان با انتقاد از برخی دستگاههای خدمات رسان از جمله ورزش و جوانان گفت: شهر مادوان چهارمین شهر استان کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ جمعیت بوده، اما متأسفانه تاکنون حتی برای یک بار برای بررسی وضعیت سرانه ورزشی این شهر مسئولان از آن بازدید نکرده‌اند.

 

عضو شورای اسلامی شهر ماداون با ابراز تأسف از بی‌توجهی مسئولان نسبت به ورزش شهر مادوان، ادامه داد: مسئولان تاکنون چاره‌ای برای مسائل ورزشی جوانان این شهر 15 هزار نفری نیندیشیده‌اند که جای بسی تأسف دارد.

 

برخی بجای عمل شعار می دهند

وی با بیان اینکه مسئولان گاهاً شعار می‌دهند که باید جلوی مسائل آسیب‌پذیر در سطح جامعه گرفته شود، افزود: ورزش یکی از راه‌های جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی است که در این شهر مورد غفلت مسئولان قرار گرفته است.

فرخ‌پور تصریح کرد: این شهر 15 هزار نفری حتی یک سالن ورزشی جهت اوقات فراغت جوانان ندارد و فاقد مراکز ورزشی و تفریحی است.

عضو شورای شهر ماداون بیان کرد: پیگیری‌های و رایزنی‌های زیادی با مسئولان برای این موضوع صورت گرفت که هیج نتیجه‌ای در بر نداشت و انتظار می‌رود مسئولان در خصوص ورزش شهر مادوان نیز چاره‌ای بیندیشند.

کمبود آب شرب در شهری 15هزار نفری

اما به نظر می رسد مشکلات آب شرب شهر مادوان یکی از مهمترین و ضروری ترین مشکلات کنونی این شهر است که باید برای آن چاره ای اندیشیده شود.

مدیرکل آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد تعداد مشترکین آب در این شهر را 9هزار مشترک دانست و گفت: شهر مادوان پس از شهرهای بزرگ یاسوج، دهدشت و گچساران، چهارمین حوزه پر مشترک در استان است.

علی لدنی نژاد با تأکید بر اینکه رشد بی رویه جمعیت و عدم تناسب زیر ساختها با این رشد فزاینده، تبعاتی همچون کمبود آب شرب را به همراه داشته است،بیان کرد:مخزن کنونی آب شهر مادوان در زمان روستا بودن این شهر ساخته شده و اکنون با رشد جمعیت جوابگو نیست.

وی ادامه داد: این شهر نیازمند مخزنی با 16 هزار متر مکعب ظرفیت است و این در حالی است که تنها مخزنی با ظرفیت یک هزار متر مکعب وجود دارد.

نیاز 100کیلومتری شبکه آب رسانی

لدنی نژاد تصریح کرد: این شهر تنها 10درصد شبکه توزیع آب استاندارد دارد و در حال حاضر نیازمند 100کیلومتر شبکه توزع آب استاندارد است.

مدیرکل آب و فاضلاب شهری استان اضافه شدن یک حلقه چاه و یک چشمه جدید برای تامین آب این شهر اشاره کرد و گفت: مادوان هنوز بافت روستایی دارد و هنوز برخی از ساکنین از آب شرب برای آبیاری باغها و شالیزارها استفاده می کنند.

مهاجرت بی رویه کلاف سردرگم مسئولان

معاون عمرانی استانداری استان نیز به رشد فزاینده در این شهر اشاره کرد و گفت:شهر مادوان بیشترین رشد جمعیت را در بین شهرهای استان دارد.

پژمان نیک اقبال علت این مسئله را مهاجرپذیر بودن این شهر دانست و افزود: به دلیل کمتر بودن قیمت زمین در این منطقه نسبت به شهر یاسوج، مهاجرت به این شهر شدت گرفته است.

وی با اشاره به این موضوع که این مهاجرت بی رویه کلاف کار را از دست مسئولین خارج کرد و آنها نتوانستند وضعیت را کنترل کنند،گفت:مادوان بدون آماده شدن زیرساختها به شهر تبدیل شده و اکنون فاقد ساختارهای شهری و نیازهایی همچون فضای سبز، فضاهای ورزشی، تفریحی، فرهنگی و ... است.

چیزی در حد فاجعه

وی به ساخت و سازهای غیر مجاز در این شهر به دلیل مشکلات اقتصادی مهاجران به عنوان یک معضل اساسی یاد کرد و افزود: این معضل در تمام حاشیه شهر یاسوج وجود دارد و اگر چاره ای برای آن اندیشیده نشود، آینده شهر یاسوج را تهدید می کند.

معاون عمرانی استانداری استان تصریح کرد:تنها اعتبارات دولتی برای رفع مشکلات مادوان جوابگو نیست و باید فرهنگسازی در این شهر نیز صورت پذیرد تا مشارکت مردم در رفع مشکلات بیشتر شود.

تاوان یک اشتباه

وی تعیین مادوان به عنوان شهری جدا از یاسوج را اشتباهی بزرگ دانست و گفت: هم اکنون مشاور در حال مطالعه برای بررسی الحاق برخی محدوده های اطراف شهر یاسوج به این شهر است.

اما سئوالی که ذهن ساکنان این منطقه را به خود مشغول کرده و تا کنون بی پاسخ مانده این است که واقعاً مادوان شهر است یا روستا؟

 

انتهای پیام/ر

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم