تازه های سایت

10. آبان 1395 - 13:47
افزایش روز افزون قاچاق ذغال و قطع درختان کهنسال بلوط در چند سال در منطقه زاگرس شمالی باعث شده که این میراث گرانبهای نیاکان این سرزمین به تاراج برود.

به گزارش بویرخبر،بلوط‌های زاگرس هیچ‌گاه آرام و قرار نداشته و ندارند، گاهی آتش‌به‌جانشان می‌افتد و ایستاده می‌سوزندو گاهی هم نیز هیزم  مراسمات عزا و عروسی شده و خاکستر می‌شوند و گاهی هم  در کوره‌ها می‌پزند و زغال شده تا مافیای قاچاق زغال امروز این سروهای ایستاده در غبار را بیشتر از گذشته به انقراض بکشاند.

 

سایه پاییز خزان و زمستان بوران که بر سر زاگرس جنوبی و دنا مرکزی می افتد زخم تبرها بر تن بلوط‌های ایستاده دنا بیشتر از گذشته نمایان می شود.

 

بلوط‌های کهنسالی که سالیان سال است که خاطرات نیاکان این دیار را دیده و بر خاطره دارندو با آوای کوچ کوچ عشایر هزاران خاطره را در سینه های ستبر خود انباشته اند.

 

این درختان کهنسال که با تازگی از آتش‌سوزی‌های تابستان و سوسک بلوط خوار جان سالم به دربرده‌اند، حالا باید نگران تبرهایی باشند که تن و شاخه‌های سبز آن‌ها را نشانه گرفته است.

 

متأسفانه این روزها قاچاقچیان زغال همچنان دست بر تبر دارند و به جای سنتی عمل کردن با اره های برقی خود به جان خاطرات افتاده و بلوط‌های زاگرس شمالی از سرود شمالی تا دامنه های قاش مستان و از کوه خامی تا گردنه های دیل را برای سود بردن از ذغالی برای آتش و کباب، یکی پس از دیگری بر زمین می‌اندازند.

 

بلوط‌هایی که امروز باید قربانی طمع انسان‌هایی شوند که روزگاری آن‌ها را زیر سایه خویش مأوا داده و در سال‌های قحطی قوت لایموتشان بوده‌ و در روزهای تفریح به عنوان طبیعتی شگرف آنان را جا و مکان داده اند.

 

متأسفانه طی سالهای اخیر مافیای قاچاق ذغال بلوط بیشتر از گذشته آن هم در استانی که بیشترین تراکم جنگلی بلوط را داشته مشاهده منی شود و این میراث گرابنها امروز یکی پس دیگری سایه های خود را به ذغال می دهند.

 

در چند سال اخیر همچون شهرهای جنوبی استان کهگیلویه وبویراحمد که درختان بلوط در آنها در امان سود جویان نبوده زاگرس شمالی و دنا نیز مورد هجمه این سود جویان قرار گرفته و قطع شبانه درختان بلوط در روستاهای اطرارف دنا و در باغات این مناطق یکی پس از دیگری انجام می گیرد.

 

بر اساس شواهد یافت شده قاچاقچیان به طرق مختلف این بلوط‌ها را قطع کرده و تبدیل به زغال می‌کنند و در شهرهای خوزستان و یا حتی کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس به فروش می‌رسانند.

 

در روزهای اخیر قسمتی دیگر از سریال قطع درختان بلوط در دنا اتفاق افتاده تا فاجعه‌ای دیگر در جنگل‌های زاگرس جنوبی رخ نشان دهد.

 

در جدیدترین شگرد این سود جویان قطع شبانه و خشک کردن درختان بوده به گونه که در فصل سرما کلیه درختانی که در باغهای مردم روستا های کریک تا امیر آباد بوده بوسیله این سود جویان در خلوط گاه بر زمین افتاده و همگی به غارت برده می شوند.

 

یکی از اهالی این روستا که خود نیز یکی از باغداران قدیمی این منطقه است به خبرنگار ما گفت: متأسفانه در چند روز اخیر شاهد قطع شاخه ها و درختان در برخی از باغ های این منطقه هستیم که همه آنها در شب انجام می گیرد.

 

عبدی زاده که یکی از باغداران قدیمی روستای کریک است گفت: روزکاری در این بلاد درختان بیشمار بلوط سایه سار مردم این منطقه بود و حتی اهالی این روستا با داشتن این درختان در اراضی خود به کشاورزی می پرداختند و سایه آنها سایه سار خستگی های آنان بود.

 

وی ادامه داد: متأسفانه در چند دهه اخیر قطع بی رویه و حتی آتش زدن های بیشماری که در این منطقه رخ داده باعث شده که درختان کهنسال بیشماری نابود شوند و حتی این روزه قاچاق سوخت گواهی بر این ادعا است.

این کشاورز دنا نیشن با بیان اینکه قاچاقچیان چوب و ذغال شبانه با دستبرد به باغات مردم این اهالی مبادرت به قطع درختان بلوط می کنند،بیان کرد: یکی از مهمترین دلیل قطع شبانه درختان در این ارضی دور بودن باغات به خانه کشاورزان و باغداران این منطقه بوده که باعث شده که این سود جویان شبانه مبادرت به این کار کنند.

وی با بیان اینکه کوتاهی در این امر باعث از بین رفتن این طبیعت زیبایی خدادی در منطقه زیبای دنا خواهد شد، گفت: مردان قدیم این مرز و بوم حتی در زمان زمستان برای جمع آوری یزم مبادرت به قطع درختی ستیبرد و سبز نمی کردند و حتی بود که کیلومترها و شبه هارا برای پیدا کردن درختان خشک شده و هیزم های شکسته طی می کردند.

 

این کشاورز دنا نشین خاطر نشان کرد: متأسفانه امروزه بسیاری از سود جویلن برای سود خود حتی به میراث گرانبهای این سرزمین رحم هم نکرده اند و زیبایی های این منطقه را به نابودی کشانده اند.

 

لازم به ذکر است الستان کهگیلویه وبویراحمد با مساحت تقریبی یک درصد کل کشور از لحاظ مساحت بیشترین تراکم جنهلی بلوط را به خود اختصاص داده که در چند سال اخیر آتش سوزهای عمدی،سوک های بلوط و از همه مهمتر قاچاق ذغال باعث شده که این میراث گرابنهای زاگس و دنای سرافزاز به تاراج برود.

 

انتهای پیام/ر

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم